Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемът с паркирането по плажната ивица и върху дюните в Шабла продължава

Кметът на Шабла: По-добре някакви правила, отколкото никакви и разграден двор

Снимка: Мая Щърбанова

Продължава проблемът с паркирането на превозни средства по плажната ивица и върху дюните в Шабла

Заради зачестилите нарушения миналата седмица в РИОСВ-Варна се проведе работна среща, в която участниците обсъдиха различни мерки и действия за справяне с проблема. Част от предложените спешни действия са поставяне на табели от общините с информация за наличие на дюни и засилени регулярни проверки в критичните зони от служителите на МВР до края на летния сезон.
Нищо от това обаче не се случва по плажовете в Шабла, предаде кореспондентът на БНР в района Мая Щърбанова. По думите й това са диви, незасегнати от човешката дейност плажове

Виждат се обаче и множество коли, джипове, каравани, кемпери, които необезпокоявано паркират, където намерят за добре, ограждат си мястото и разбира се, за това не заплащат туристическа такса, наем или каквото и да било друго. 

Затова от години кметът на Шабла Мариян Жечев настоява да бъде въведена нормативна уредба за този начин на почиване и разрушаването на плажната ивица и дюните да бъде преустановено

Според него срещата в екоинспекцията във Варна не е довела до нищо съществено по проблема. А проблемът, по думите му, е, че от 2019 г. има неприложено законодателство и то е ясно и категорично - че къмпингуваното трябва да се осъществява съгласно наредба, която трябва да е изготвена от МРРБ.

"Тази наредба, дори сега да влезе в сила, много от нещата, които трябва да се случат, ще се случат в следващите 1-2 години".

В момента обаче контрол може да извършва само МВР, които могат да накажат шофьорите на превозни средства, които са паркирали в границата на плаж. 

Според Жечев в момента дори най-несъвършеното законодателство е необходимо да тръгне, а след това да си го осъвършенстваме:

"По-добре някакви правила, отколкото никакви и разграден двор".

Все пак наблюденията на кореспондента на БНР Мая Щърбанова са, че през последните години нарушителите са по-малко. 

Снимки: Мая Щърбанова
Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49

Стоян Ганчев: Ако не използваме изкуствен интелект, само изоставаме пред другите

Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България.  Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..

публикувано на 27.12.24 в 07:45
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41