Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако се реши въпросът за управлението на термоядрен синтез, конвенционните ядрените реактори по целия свят ще бъдат намалени"

БАН настоява за специална програма по термоядрен синтез в университетите

"В следващата година във физиката ще се върви към високотемпературната плазма“

Снимка: bas.bg

България трябва да има повече образование за високотемпературната плазма. Това каза пред „Хоризонт“ професор Трою Троев. Той е ръководител на направлението по позитронна спектроскопия в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при Българската академия на науките.  

Наскоро постигнатият успех на американската лаборатория „Лорънс Ливърмор“ за положителен енергиен баланс при реакция на ядрен синтез за втори път от декември насам е добра новина, казва професор Троев. Той е сигурен, че това е един от начините, които приближават експерименталната технология за добиване на енергия до нейното комерсиализиране. 

„Изключително интересен и важен принос е това, което постигнаха американците. На 5 декември миналата година беше първият експеримент. Тогава обявиха, че са постигнали 20% повече енергия на изхода, отколкото вложената на входа. Сега увеличението е още по-голямо. Това е една малка стъпка, но тя показва, че вече има прогрес в изследванията, които се провеждат" 

Европа създава термоядрен реактор – ИТЕР - във Франция.

„За да започне реакцията, трябва да се внесе енергия 50 мегавата, да се образува плазмата и да получим 550“

Професор Трою Троев обяснява, че лабораторията „Лорънс Ливърмор“ е постигнала резултатите и защото е използвала много мощни лазери за задържане на получената плазма в реактора. За сравнение – други реактори, включително и строящият се във Франция – ИТЕР- ще използва изключително мощни магнитни полета, вместо лазери. Това са двете направления за постигане на управляем ядрен синтез и затова професор Троев не се наема да прави изводи, че Европа например изостава.

„Не бих казал, че едните са по-наред, а другите – по-назад. Страните, които работим по това, взаимно си помагаме“

Защо ядреният синтез е светият граал за производство на енергия? Учените от години се стремят да постигнат онова, което Слънцето прави от хилядолетия. Ядреният синтез е онова, което задвижва дейността му. Освен това, отделяните ядрени отпадъци са в пъти по-малко от тези, които сега ядреният разпад генерира. Затова и държави като Франция, САЩ, Китай, Южна Корея, Япония и Индия имат интерес към технологията.

„Китай работи много усилено. Имат три проекта. В Южна Корея също има 2. Германия също има специална програма“

Но България също е част от европейската инициатива за френския ядрен реактор, припомня Трою Троев. И затова според него страната ни може да направи повече за подготовката на бъдещите специалисти.  

"Трябва да се ориентираме в нашите програми. Искам министерството да постави този въпрос – да има специална програма за термоядрения синтез, за да участваме по-ефективно в европейските програми. Европа ги финансира. Дават възможност за закупуване на материали и командировки.

В проекта на ЕС се включи Съюзът за ядрени изследвания и Институтът по електроника, Институтът по физика на твърдото тяло. Трябва да се създаде колектив. В следващата година във физиката ще се върви към високотемпературната плазма.

Ако успешно се реши въпросът за управлението на термоядрен синтез,  конвенционалните ядрените реактори в Европа и в целия свят ще бъдат намалени. Ще се оставят само някои, които произвеждат медицински изотопи.

Не е необходимо в България веднага да бъде построен термоядрен реактор. Той е с голяма мощност. В Европа са необходими няколко на първо време". 

През май 20 компании отговорили на допитване, проведено от Браншовата организация за ядрен синтез, че във времето за разработка на първите работещи реактори между 2035 г. и 2050 г. се очакват да има разходи за около 7 млрд. долара. През 2022-ра година са направени плащания за 500 млн. долара за веригите за доставки. Голяма част от разходите се очаква да бъдат насочени към производството на висококачествени стомана и бетон, както и на свръхпроводимите проводници, които ще бъдат необходими за съоръженията, в които горивото ще се нагрява до над 100 милиона градуса по Целзий в специални камери. Парите ще са необходими и за супер магнити, лазери и енергийни доставки. Според ръководителя на браншовата организация Андрю Холанд, опасенията за геополитически рискове за доставките не са сериозни, тъй като при никой от жизненоважните части или материали няма опасност от недостиг в глобален план или техен източник да са единствено нестабилни държави. Професор Трою Троев Института за ядрени изследвания и ядрена изследвания казва, че сега фирмите с интерес към ядрения синтез са повече, отколкото преди. 

„И сега има фирми, които участват в изработването на тези детайли. Това е много специализирана техника“

А кога ще има комерсиално въвеждане на ядрените реактори със синтез? Професор Трою Троев казва, че това вероятно ще стане след 2050-та година. Поне за Европа. 

„Първо трябва да получим температура от 150 милиона градуса в този реактор. Няма материали, които в момента да издържат“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп нареди въздушни удари по ИД в Сомалия

Американският президент Доналд Тръмп нареди въздушни удари по цели на терористичната групировка "Ислямска държава" в Сомалия.   "Тези убийци, които разбрахме, че се укриват в пещери, застрашават Съединените щати и съюзниците ни", написа Доналд Тръмп в социалната си мрежа "Трут Соушъл".  По данни на Пентагона при нападенията са ликвидирани множество..

публикувано на 02.02.25 в 07:35
Канадският премиер Джъстин Трюдо

Трюдо: Канада ще наложи 25% мита на амеркански стоки

Канада ще наложи 25% мита на американски стоки на стойност 155 милиарда канадски долара (над 106 милиарда щатски долара), обяви на специална пресконференция канадският премиер Джъстин Трюдо. Той съобщи, че това е само една от поредица планирани мерки в отговор на наложените от Тръмп тарифи на канадски стоки в размер на 25 на сто и още 10..

публикувано на 02.02.25 в 05:13
От ляво на дясно - Ловчанският митрополит Гавриил, Любомир Пенев и проф. Тодоров

Над 14 хил. лв. се събраха в кампанията "Деца рисуват за деца" - 2024

Ловчанският митрополит Гавриил предаде през тази седмица дарение от 14 400 лева, което Св. Синод направи на УМБАЛ "Царица Йоанна" - ИСУЛ.  Средствата са от благотворителната църковна кампания „Деца рисуват за деца“ – 2024.  Отделението се нуждае от спешен ремонт за подобряване на условията и оптимизиране броя на болничните стаи, в които пребивават..

публикувано на 02.02.25 в 04:21
Сретение Господне

Честваме Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на..

публикувано на 02.02.25 в 04:13
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай

Американският президент Доналд Тръмп подписа указа, с който налага 25% мита на стоките от Канада, с изключение на продукцията в енергийния сектор, която ще се облага с тарифи в размер на 10 сто. 25% мито ще бъде въведено и за всички стоки от Мексико. Продуктите от Китай пък ще бъдат обагани със ставка в размер на 10 на сто , в допълнение на валидните..

обновено на 02.02.25 в 03:20

Конкурс за най-качествено домашно вино във Вършец

Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Победителите ще бъдат обявени на 14 февруари. За производителите на най-добрите вина са осигурени парични награди Конкурсът за най-качествено домашно вино, по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан, се организира традиционно за поредна година от община Вършец. В него мога да..

публикувано на 01.02.25 в 22:04

Вечер, посветена на Шуберт и Брамс, с участието на българка в Брюксел

Вечер, посветена на Шуберт и Брамс с участието на българка, събра многоцветна публика в камерна зала в Брюксел. Концертът се проведе под патронажа на българското посолство в Белгия.  Шестимата музиканти от различни страни зарадваха ценителите с двучасов концерт на двамата композитори и бяха аплодирани продължително от пълната зала.  Жаклин Прейс..

публикувано на 01.02.25 в 21:39