Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трафик на хора: Най-честите сценарии продължават да бъдат чрез романтична връзка

Моника Николова: Много трудно човек може да се измъкне, ако е въвлечен в трафик

| Интервю
Моника Николова
Снимка: Ирина Недева

"Попадне ли се в трафик е много трудно човек да се измъкне. Затова е превенцията, информацията, начинът на въвличане е много важен". Това заяви пред БНР Моника Николова от международната неправителствена организация А21. 

"В България сме от 10 години. А21 управлява и националната телефонна линия за борба с трафика на хора - 0800 20 100, откъдето получаваме много от нашите сигнали за потенциални жертви, които са попаднали в някакъв вид трудова или сексуална експлоатация. Повечето ни сигнали идват от линията, но работим и с други партньорски организации, организации в Европа, институции. Целта е колкото се може първо да информираме хората за опасността от въвличане в трафик и все пак ако попаднат, че има един номер, на който те могат да се обадят 24 часа 7 дни в седмицата - напълно безплатен и анонимен, на който може да им се помогне", посочи тя. 

В предаването "Преди всички" Николова посочи, че най-честите сценарии продължават да бъдат чрез романтична връзка

"Момиче е ухажвано от даден човек, който е чаровен, прави комплименти, кара момичето да се чувства много специална до момент, в който й предлага да заживеят заедно или да отидат в чужбина да работят, да съберат пари. Много често това въвлича момичето в трафик на хора с цел сексуална експлоатация. Ухажването може да е в дълъг период от време. През това време един от индикаторите, че нещо не е наред, е когато даденото лице започне да изолира момичето, да я задушава, започва да й отнема свободата". 

По думите й това може да се случи на жени във всякаква възраст - от тийнейджърска възраст до около 40 години. 

Моника Николова подчерта, че при тийнейджърите много често въвличането и набирането става по социалните мрежи

"Трафикантите използват много умело тази платформа за набиране, наблюдаване на техните жертви и след това изнудването може да бъде под формата на изпратени леко полуголи снимки, след това започва изнудването, контакти на други приятелки". 

При пълнолетните ухажването е същото, но при тях има и срещи лице в лице, започване да живеят на семейни начала и т.н., добави тя и продължи:

"В един момент момичето може да е изкарано извън страната. Заключена в апартамент някъде, където уж са отишли да търсят по-добрър живот, работа и тогава вече тя е склонявана да предлага сексуални услуги против нейната воля. Много е трудно да се измъкне, ако попадне в такава ситуация, защото тя някъде е заключена, може да не знае в кой град. Личната й карта е отнета. Тя няма вече своята свобода. Идва физическото насилие, заплахите. Тя е пречупена отвсякъде и я е страх, че ако посмее да избяга, това може да коства нейния живот или животът на нейни близки". 

Говорим за нещо по-сериозно от домашно насилие в случая с Дебора, коментира Моника Николова. Тя определи случилото се в Стара Загора като изтезание

"Тук виждаме едно много хладнокръвно извършване. Изтезание и също заплаха за заличаването на момичето, но и послание към други, евентуално ако има - че ако те дръзнат да кажат нещо или да се отскубнат, същото нещо ще последва и за тях".

Много често формата за набиране за трудова експлоатация е чрез фалшиви обяви за работа, отбеляза също Николова. Тя призова хората, които имат предложение за работа в чужбина, да се обадят на националната телефонна линия и да кажат какво им е предложено. Линията ще направи детайлно проучване и ще им каже дали има нещо притеснително. Това е много ценен инструмент - хората да знаят, че има такава услуга. 

По думите й трафикът на хора не е само в чужбина - има и вътрешен трафик, който обхваща както трудова, така и сексуална експлоатация

"Трафикът на хора някой път стои много далече от нас. Важно е да бъдем информирани, схемите на въвличане, как действат трафикантите и как да се предпазим. Виждаме все повече хора да се обаждат или да подават сигнали", каза в заключение Моника Николова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06
Росен Босев

Сарафов поиска възобновяване на делото за клевета срещу журналиста Росен Босев

Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес.  Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..

публикувано на 21.02.25 в 11:06

Депутатите създадоха временна комисия за проблемите на безопасността на движението

Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..

публикувано на 21.02.25 в 11:02

Работа в студа навън: Какво трябва да знаем?

Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

публикувано на 21.02.25 в 11:01

ПП и ГЕРБ в спор: Всички предложени кадри за регулаторите ли са свързани с Пеевски?

ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..

публикувано на 21.02.25 в 10:35