Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клети истории, които трудно ще намерите в учебниците

От луд късмет, през пълен абсурд, диви приключения и незавиден, тотално абсурден финал - събирачът на патила Валери Шварц гостува в "Изотопия"

| обновено на 03.09.23 в 16:38



Коя е югославската стюардеса, която разполага с индустриално количество късмет, защото оцелява при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина?

Кой е германският лекар, авантюрист и пътешественик, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, оплескал всичко и почти успял да докара САЩ и Русия до война?

Кой е островът, който изведнъж се появил в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави и няколко месеца по-късно взел, че изчезнал отново и всички замесени се чувствали доста неловко?

Отговорите на тези въпроси и целите истории можем да намерим в блога на Валери Шварц, който се е заел да събира подобни патила, изпълнени с поредица от сакатлъци. 

Истории, които няма в учебниците
"Всяка една от тези истории се е случила в някакъв момент. Хората, животните, островите и държавите, описани в тях, са абсолютно реални. Опитвам се, когато описвам някаква такава история, да се придържам максимално близо до известните факти, защото някои от тях не са абсолютно ясни. Това са истории, които изобилстват не в учебниците, а по-скоро в популярната култура."
Валери Шварц открива историите на клетниците докато се рови из разни любопитни факти.

Никой не се ражда клетник, той става такъв

Как се става клетник, отговаря Валери Шварц: "Дали по силата на обстоятелствата, дали заради собствената си глупост, дали заради някакво нелепо стечение на обстоятелства, независещи изобщо от него, се случват тези неща."

Клетото начало на разказването за разни клетници идва с историята на един "абсолютно кротък, мил човечец, с нищо забележителен и никому нищо лошо несторил през целия си живот."

"Един ден той отива на бейзболен мач и просто протяга ръката си, за да хване една отскочила топка. Това нещо освен че оплесква мача, на който присъства, освен че неговият любим отбор губи този мач, губи шанс за титла след 100-годишна пауза."

Името на този абсолютен антигерой е Стив Бартман. До ден днешен в Чикаго, където се случва това, никой не знае къде живее този човек - няма семейство, няма приятели, не излиза никъде. Ще минат десетилетия преди да получи някакво официално извинение, за това което му се е случило. Тогава всички фенове на отбора го мразят, получава смъртни заплахи и т.н., налага се да бъде скрит от полицията по програма за защита на свидетелите. Не може да се прибере вкъщи. Всичко може да прочетете тук.

Цялата човешка история гъмжи от подобни случаи. А тази нелепа бейзболна случка, съсипала живота на един човек и лишила "Чикаго Къбс" от титлата, дава началото за търсенето на подобни истории за нашия гост в Автономията. 

Защо Валери Шварц избягва да разказва клети истории от България, кои са основните му източници на информация, както и разказани трите истории, за които загатнахме в началото - югославската стюардеса, оцеляла при самолетна катастрофа, като пада без парашут от 10 хил. метра височина, германският лекар, който в началото на 19 в. решил да завладява със сила Хавайските острови от името на Русия, и изникналият от нищото остров в средата на Средиземното море през 1831 г., скарал люто четири държави може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54