Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илхан Кючюк: Няма да има по-добро предложение за РСМ, никой не им извива ръцете

"Това не е никакъв български диктат, а това са европейските правила, по които трябва да върви Северна Македония", категоричен е евродепутатът

| Интервю
Илхан Кючюк в пленарната зала в Страсбург, 18 април 2023 г.
Снимка: Европейски парламент

"Северна Македония е наш съсед и стратегическият интерес на България трябва да бъде всички заедно на Балканите да бъдем част от НАТО и ЕС. Това е бъдещето". Това заяви пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк преди конституционния дебат в парламента на РСМ.

"Няма да има промяна на позицията на ЕС - нито има желание, нито няколко месеца преди европейските избори ще се захване ЕК, Съветът и да се ангажират с промяна на правилата. Правилата са такива, те са съгласувани и всеки трябва да се съобразява с тях. Второ - няма да има по-добро предложение, защото това е най-доброто. Никой не извива ръцете на Скопие, никой не поставя допълнителни условия. Това не е никакъв български диктат, а това са европейските правила, по които трябва да върви Северна Македония", коментира той. 

По думите му за всичко това се изисква политическо усилие и желание страната да върви в една или друга посока

"Изборът е изключително на Северна Македония. Ако ВМРО - ДПМН не иска да бъде на страната на европеизацията на РСМ, отговорността е на партията, но за съжаление, това ще спре за не много кратко време пътят на Северна Македония към ЕС", категоричен бе евродепутатът в интервю за предаването "Преди всички". 

Според него е съвсем реално Албания да бъде отделена от Северна Македония

Кючюк се съгласи с мнението на македонския премиер Ковачевски, че при неуспех причините могат да бъдат търсени само и единствено в Скопие

"Трябва да има ясен политически знак, т.е. обединени усилия, от страна на всички. Дебатът може и трябва да бъде тежък, когато говорим за вътрешнополитически въпроси, но когато говорим за стълбовете на интеграцията, НАТО и ЕС, цивилизованият избор на страната - тук трябва да има едно единствено мнение - следването на стратегическите приоритети на страната. Такъв е и българският пример". 

Условията не са български, а европейски, подчерта Кючюк и добави, че с тези условия са се съгласили и България, и Северна Македония по време на френското председателство. "Имаме скрепени отношения под формата на гласувания в двете народни събрания", добави той.

Политиците не трябва да се месят в историята, категоричен е евродепутатът:

"Историята трябва да се остави в ръцете на историците, а политиците - да гледат в перспектива. Далеч по-различни неща имат да решават днешните политически елити на България и Северна Македония, когато говорим за перспектива. Включвам бизнес отношенията, култура, образование - всичко, което трябва да бъде направено, за да могат двете държави да бъдат по-близко като държави, имайки предвид общото си минало, за да търсят общо бъдеще в рамките на ЕС. От това имат интерес и двете страни".

Кючюк призна, че има напрежение между двете държави. Според него многото неща, които са направени, могат да бъдат заличени с едно вандалско поведение. 

Според него убийството на Алексей Петров ще има отражение във вътрешен и международен план. По думите му държавата трябва да покаже политически и институционален гръбнак. 

Илхан Кючюк е категоричен, че е необходимо да бъдем една идея по-активни и в политически, и в дипломатически план по темата "Шенген":
 
"Да, българските граждани не могат да продължават да бъдат стигматизирани. Националната ни позиция е силна и ясна, но тя трябва да бъде обяснявана по начин, по който да бъде разбрана и от политиците, и от обществеността. Крайно време е Българската държава да погледне малко по-сериозно към своята диаспора, която живее извън пределите на страната. Сред тях има много талантливи, доказали се хора, авторитети. Те могат да бъдат българските говорители, когато става въпрос за Шенген". 

"Г-н Пеевски е осъзнал вероятно необходимостта от сериозен политически консенсус по редица приоритетни за страната въпроси, включително за Шенген и еврозоната. Това не може да се случи с противопоставяне, а с подаване на ръка и търсене на всички обединителни елементи. Сега е дошло време да се положат допълнителни усилия, за да може страната да подреди къщата си". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждани поискаха връщане на предишната организация на движението в центъра на София

Година след въвеждането на новата организация на движение около НДК, граждани от района излязоха на пореден протест с искане да се върне предишната. Протестиращите се събраха на кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" и затвориха временно едната лента от пътното платно, предаде БТА. Венцислав Банчев от организаторите..

публикувано на 23.04.25 в 22:10

Отлагат пускането на модерния затвор в дупнишкото с.Самораново

Министерският съвет прие днес изменение на свое постановление от миналата година, с което бе поставен срок за новия пилотен затвор и учебен център за 400 осъдени мъже в дупнишкото Самораново - този срок беше 30 април 2025 г. С приетото днес постановление срокът се запазва, но ще бъде валиден само за дейности по завършването на..

публикувано на 23.04.25 в 21:42

НАЗ призова да се отложи включването на торовете в списъка на рисковите стоки

След среща с представители на Министерството на финансите и НАП, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с публичен призив да се отложи включването на торовете в списъка на стоките с висок фискален риск.  Според заповед на финансовия министър, от първи май, торовете влизат в списъка на стоки с висок фискален риск, което..

публикувано на 23.04.25 в 21:17
Съдебната палата в Кюстендил

Ще довеждат под конвой свидетели по фалита на Дупнишката популярна каса

Свидетели по делото за фалита на Дупнишката популярна каса ще бъдат довеждани принудително на предстоящите заседания, а на 15 от свидетелите призовки ще бъдат връчени от Съдебна охрана. Това се налага, за да може процесът да бъде финализиран. Дупнишката популярна каса беше обявена в несъстоятелност през 2013 год. Досега съдът е глобил заради..

публикувано на 23.04.25 в 20:51
Скот Бесънт

Американският финансов министър: Георгиева и Банга да спечелят доверието на администрацията на САЩ

Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността..

публикувано на 23.04.25 в 20:47

Вътрешният министър: BG- ALLERT днес не се е задействала, защото не е имало необходимост

Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция.  Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул.  Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..

публикувано на 23.04.25 в 20:14
Димитър Радев

Димитър Радев: Изпълнението на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" за еврото

Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон. Така той отговори на въпрос, свързан с възможното..

публикувано на 23.04.25 в 20:10