"Човек гледа с очите, но вижда с мозъка си. Повече от половината от човешкия мозък е ангажирана в анализирането на зрителната информация. Ние получаваме близо 90% от информацията от заобикалящия ни свят чрез зрението".
Това каза пред БНР проф. д-р Александър Оскар, специален гост в предаването "Хоризонт за вас".
"Първата ми голяма любов е неврологията. Първата ми специалност е по нервни болести. По време на следването си се бях концентрирал основно към изучаването на тайните на човешкия мозък и след като завърших Медицина, започнах да специализирам "Нервни болести" и разработвах научен труд в сферата на невроофталмологията", разказа професорът офталмолог.
Проф. д-р Александър Оскар е ръководител на Катедра по очни болести към Медицинския университет в София, началник на Клика по очни болести в УМБАЛ "Александровска", председател на Българското дружество по детска офталмология, "Лекар на годината" за 2020 г., носител на Държавен орден за граждански заслуги Първа степен.
По думите му проблемът с кривогледството при децата се засилва заради прекомерната употреба на мобилни дигитални устройства, които натоварват зрителната система:
"Те са в основата и на бума на късогледството. През последните три години имаме сериозно увеличение на късогледството - както като абсолютна стойност на честота в популацията, така и като развитие на късогледството при отделните пациенти. Препоръчително е децата да използват стационарни компютри, а не мобилни устройства - телефони и таблети".
Проф. Оскар подчерта, че благодарение на възможностите на технологиите и на съвременната медицина бебетата, родените преди 32-ра седмица или с тегло под 1500 грама, са лекувани успешно в повечето случаи и имат нормално зрение.
Александър Оскар коментира и актуалната политическа обстановка в страната, като изказа задоволство от факта, че "България се върна на пътя на евро-атлантическото си развитие":
"Необходими са усилия и не трябва да оставаме безучастни, тъй като пропагандата и манипулациите са много сериозни. Прави ми впечатление, че голяма част от хората, които подкрепят демократичните ценности в обществото, се страхуват да излязат публично и да ги отстояват. Това дава възможност на тези, които агресивно разпространяват манипулации в публичното пространство, да доминират, особено в социалните мрежи, което изкривява реалността. България има нужда от стабилно управление, което да я води в евро-атлантическа посока".
Интервюто на Снежана Иванова с проф. д-р Александър Оскар в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..