По чешми обаче не им отстъпва и района на Сливен. От ниската част до върха на планината те са над 40, като голяма част от тях са правени преди повече от столетие, за някои се пеят песни, за други се вярва, че са самодивски сборища, а трети пък лековити.
Стефан Стефанов преди години се нае да изследва доколко е годна за пиене водата в тези чешми и организатор на планинския маратон „Хайдушки пътеки“.
Бялата чешма, Андреева чешма, Драгиева чешма и още много имена на чешми изброява в "Рано в неделя" Стефан Стефанов, с идеята да си спомним за най-известните.А най-известната е, разбира се, е Драгиева чешма….
Кой обаче ги е правил тези чешми, като оставим настрана хайдушките сборища, защото е ясно, че хайдутин чешма не гради.
"Навремето са ги правили овчарите, за да пият животните вода. А там наблизо са се правели и хайдушките сборища, като хайдутите са се възползвали от водата, но и от възможността за храна от мандрите, разказа още за "Хоризонт" Стефан Стефанов.
Има и лековити извори. На Карандила се намира известния „Кушбунар“ или преведено на български Орлов извор или Птичи извор. Известен още от времената на траките, там е ходил да се лекува и кримския хан Селим Герай, а района е бил любим за лов на султан Мохамед IV, пише сливенския краевед д-р Симеон Табаков в книгата си „Опит за история на град Сливен“.
"Кушбунар е много известно хайдушко сборище….Там е началото на Априлското възстание в Сливен. Водата е лековита, а турците са знаели за тази лековитост за очни болести..., допълни Стефанов.
Най-добрата вода за пиене пък извира от процепа на скалата известна като „Архангела“. За там Стефан има интересна теория:
"Имаме такива извори, в които водата е жива…Жива вода е с PH над 8, като водата при Архангела е от тракийско време и олицетворява майката Земя, каза още Стефанов.
Неминуемо засягаме темата за легендите и иманярските набези в района старите чешми.
"Като се отиде в планината, се явяват самодиви, които танцуват голо хоро, а мъжете отвличат най-красивите от тях. А иманаярските истории са свързани с това, че всяка чешма е нишан за заровено злато, допълни Стефан Стефанов.
И докато разказваме за чешмите построени от другите, лековити води и такива с идеални параметри за пиене, щяхме забравим, че и в момента в Балкана се гради нова чешма. Стефан е по следите на вода, която иска да хване, за да съгради и той нещо след себе си.
На Стефан Стефанов пожелаваме успех в съграждането на чешмата, която ще утолява жаждата на туристи и животни в района, който е избрал и нарочно не казвам къде е.
Делото му е благородно, дано не се намери чиновник да го спре. Защото точно поради чиновническо бездушие и безхаберие най-лековитият извор в района Сливенски минерални бани тече в река Тунджа и топли зимата рибите и жабите..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..