Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешественик: Обикновеният турист разглежда забележителности. Хора като мен – всичко останало

| Интервю
Пламен Узунов
Снимка: Личен архив

Какво значение има колко страни сме посетили, като не сме научили нищо - така смята пътешественикът Пламен Узунов. Той е икономист, счетоводител, открил своето призвание да пътува извън рутинните туристически посоки и маршрути. Живее в Ловешкия Балкан.

Завърнал се от Сибир, сега Узунов се отправя към Камчатка. Планира да отиде и в Западна Африка, където няма писмена традиция и информацията се предава на поколенията от трубадури, а всеки по-заможен жител поддържа свой трубадур.

"Добро и лошо са много относителни понятия. Те живеят в своята реалност. Не мечтаят да имат скъпа кола или голяма къща. Живеят минималистично, по-кратко от нас, но ние сме свикнали да оценяваме продължителността на живота по количествени фактори – колко дълго се радваш на консумацията. При нас, на запад, е издигната в култ консумацията. В Чад, където бях, няма вода. Там природата казва какво се случва", коментира Пламен Узунов в предаването "Преди всички".

Пламен Узунов

"За да разбереш какво се случва и накъде отива светът, трябва да опознаеш Китай - страната, която задава жалоните на новото качество, главно технологично, защото техния начин на живот не можем да го възприемем. Технологично вървят уверено и прилагат най-съвременните неща. Мрежата от високоскоростни влакове в Китай е по-голяма от всички взети заедно страни в света", отбеляза още пътешественикът.

Пламен Узунов е посетил над 100 страни, но признава, че това е "игра на егото".

"Обикновеният турист разглежда забележителностите. Хора като мен – всичко останало."

"Мен ме привлече Пътят на коприната и Изтокът като феномен. Започнах да задълбавам там, посещавал съм всички основни точки по пътя. Изключителен феномен, по който е ставала размяната на услуги, стоки, култури, религии между Изтока и Запада в продължение на поне 15 века", разказа още Узунов пред БНР.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

Снимки: Пламен Узунов - личен архив

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49