Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Решихме да не се губи връзката между миналото и настоящето"

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

Идеята е занаятът да се запази за идните поколения

| Репортаж
Снимка: БТА

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството.

В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята. Идеята: той да бъде запазен за идните поколения.

В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието.

"Арда е средищно село от миналото не само като транспортен и търговски център. През Възраждането то се превръща и в образователен и стопански център. Ние се гордеем с традиции, които се опитваме да запазим. Селото е било известно с много развити занаяти и търговия. (…) Тези занаяти са играели много важна роля в нашия край. Затова съвместно с читалището решихме да не се губи връзката между миналото и настоящето, да използваме знанията на уменията на по-възрастните родители", коментира директорът на училището Федя Романов.

И до днес изделията от вълна са търсени, напомня той и допълва – в миналото между животновъдството и занаятите винаги е имало дълбока връзка.

Сийка Атанасова

В началото на миналия век от 138 къщи в Арда - в 99 е имало занаятчии. Във всяко семейство е имало жени, които са тъкали. Към края на 20-и век занаятът отшумява, но все още има няколко жени, които тъкат, разказва Сийка Атанасова, секретар на читалището в селото.

Има интерес от подрастващото поколение, твърди тя.

Затова кандидатстват по проект към Министерството на културата, но независимо дали ще бъдат одобрени, ще развиват идеята си. В момента подготвят един стан, планирали са да има и втори.

"За нашия район са характерни хоризонталните станове. Материали имаме. Овце все още се гледат. Има баби, които могат да предат", подчертава Сийка Атанасова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34