Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Френската външна политика ще остане още дълго силно свързана със Сахел. Това обяснява твърдия курс на Макрон"

Д-р Бенедикт Ерфорт: ЕС залагаше много на Нигер, сега трябва да обърне политиката си на 180 градуса

"От изключително значение е да се избегне усещането за постколониална намеса в Африка"

| Интервю
Поддръжник на военната хунта в Нигер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Интересите на Европа са и извън Стария континент. В Сахел - зоната на юг от Сахара - Европа се бори с ислямистки групировки и срещу причините - основно икономически - за миграция от Африка към обетованата земя Европа. Но и подземните богатства в този регион са привлекателни, при това не само за европейците, особено в ерата на климатични промени и преход към зелена икономика. Превратът в Нигер - така поне изглежда в момента - лиши Европа от последния съюзник в сахелския регион. Последвалият преврат в Габон, държава в Гвинейския залив и извън Сахел, също предизвика тревогата на европейските политици - в Толедо министрите на отбраната и на външните работи обсъждаха не само помощта за Украйна, но и ситуацията в Африка.

"След преврата в Нигер Европа действително загуби важен съюзник в региона, след като по-рано военните превзеха властта и в Мали и в Буркина Фасо. За Европа Нигер беше последната надежда за връщане към стабилност и предвидимост в Сахел. Затова Европа инвестираше много в Нигер - оказваше както икономическа помощ, така и военна и финансова подкрепа. За периода до 2024 година ЕС беше заделил над половин милиард евро за Нигер", отбелязва в интервю за БНР д-р Бенедикт Ерфорт от института за устойчиво развитие в Бон.

"На практика Нигер беше нещо като "опитно зайче" за реформираната европейска система за оказване на помощ за развиващи се страни. Реформата позволи на ЕС да изпраща военна помощ в трети страни - нещо немислимо преди това. По тази линия Нигер получи през юни тази година оръжия на стойност над четири и половина милиона евро. Така че ЕС разчиташе и залагаше много на Нигер, а сега ще трябва да обърне политиката си на 180 градуса."

Преврат в Габон – армията взе власттаКак ще коментирате различните реакции на страните членки на ЕС на събитията в региона? Германия например настоява за дипломатическо решение на кризата, а Франция не изключва да подкрепи военна намеса на влиятелната в Африка Икономическа общност на западноафриканските държави ЕКОВАС в своята бивша колония. Как изглежда Европа в Сахел, след като проличават такива разногласия?

"От една страна ЕС демонстрира единство, защото осъди преврата в Нигер и подкрепи избрания по-рано президент Басум. Разногласията, които споменавате, всъщност произтичат само от Франция, която наистина има по-особена роля в тази част от Африка. Вероятно ще стане дума за това. Докато Франция почти веднага изрази готовност да подкрепи военна намеса, Германия и Италия се въздържат и залагат на дипломацията. Както знаете, до военна намеса на ЕКОВАС не се стигна. Това, което според мен е по-важно, е средносрочната перспектива пред европейския ангажимент в Нигер и региона като цяло. И именно тук виждам по-големи различия, не на последно място, защото вниманието на Запада в момента е насочено към войната в Украйна и източния фланг на НАТО. За мен е под въпрос, дали в близко бъдеще Сахел ще може да влезе във фокуса на ЕС. А иначе е напълно разбираемо, че Франция настоява за по-сериозен ангажимент в Сахел. Но Германия също се застъпва за по-голямо внимание към региона с оглед миграционния натиск и сигурността в Европа."

Протестиращи срещу френското военно присъствие измитат флага на Франция в близост до база на страната, август 2023 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нека поговорим за Франция. Президентът Еманюел Макрон сякаш е готов на конфронтация с военните в Нигер – там има 1500 френски войници, които той няма намерение да изтегли. Макрон отказа да изтегли и френския посланик, както поискаха военните. Как гледате на това поведение на френския президент? Трезва ли е преценката му?

"На този въпрос може да се отговори само през призмата на френското колониално минало в Нигер и региона. За да разберем политиката на Франция в тази част на Африка още по-важно е според мен, че през 2012 Франция беше първата държава, която се намеси в Сахел, тогава по молба на властите в Мали. В началото тази антитерористична операция при тогавашния президент Франсоа Оланд беше много успешна. Но в крайна сметка тя се провали и този провал сериозно навреди на имиджа на Франция в целия регион. Френската външна политика ще остане още дълго силно свързана със Сахел. Именно това е обяснението за твърдия курс, който следва сега Макрон. В този смисъл ми е трудно да преценя, дали преценката на Франция е трезва. Тя се води от съображения за сигурност, но вероятно би трябвало да се ориентира към една по-дългосрочна стратегия за изграждане на сътрудничество със страните в региона, което в момента не се случва."

В момента ЕС обсъжда нова мисия в Гвинейския залив, т.е. южно от Нигер и Сахел, но където се намира Габон. А там, по всичко личи, също беше извършен военен преврат. Какви поуки трябва да извлече Евросъюзът от последните събития, ако действително започне нова мисия в тази част на Африка?

"Военният преврат в Габон е различен от събитията в Нигер. Но разбира се ще се отрази на планираната мисия на ЕС в Гвинейския залив. Засега разполагаме само с медийни публикации, че Брюксел подготвя военно-цивилна мисия заедно със страните от залива. Идеята е да се запази стабилността в региона и да се предотврати прехвърчането на искри от Сахел към страните по крайбрежието на Атлантическия океан. Идеята е това да стане съвместно с тези държави - Кот д'Ивоар, Гана, Того и други партньори на ЕС. Става дума за съвместни полицейски и военни обучения. За успеха на този план е от изключително значение да бъде избегнато усещането за постколониална намеса в Африка, а това изключва водеща роля на Франция. Това е много важно. Мисията трябва да се осъществи в тясно сътрудничество с държавите и с Африканския съюз."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50