Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Френската външна политика ще остане още дълго силно свързана със Сахел. Това обяснява твърдия курс на Макрон"

Д-р Бенедикт Ерфорт: ЕС залагаше много на Нигер, сега трябва да обърне политиката си на 180 градуса

"От изключително значение е да се избегне усещането за постколониална намеса в Африка"

| Интервю
Поддръжник на военната хунта в Нигер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Интересите на Европа са и извън Стария континент. В Сахел - зоната на юг от Сахара - Европа се бори с ислямистки групировки и срещу причините - основно икономически - за миграция от Африка към обетованата земя Европа. Но и подземните богатства в този регион са привлекателни, при това не само за европейците, особено в ерата на климатични промени и преход към зелена икономика. Превратът в Нигер - така поне изглежда в момента - лиши Европа от последния съюзник в сахелския регион. Последвалият преврат в Габон, държава в Гвинейския залив и извън Сахел, също предизвика тревогата на европейските политици - в Толедо министрите на отбраната и на външните работи обсъждаха не само помощта за Украйна, но и ситуацията в Африка.

"След преврата в Нигер Европа действително загуби важен съюзник в региона, след като по-рано военните превзеха властта и в Мали и в Буркина Фасо. За Европа Нигер беше последната надежда за връщане към стабилност и предвидимост в Сахел. Затова Европа инвестираше много в Нигер - оказваше както икономическа помощ, така и военна и финансова подкрепа. За периода до 2024 година ЕС беше заделил над половин милиард евро за Нигер", отбелязва в интервю за БНР д-р Бенедикт Ерфорт от института за устойчиво развитие в Бон.

"На практика Нигер беше нещо като "опитно зайче" за реформираната европейска система за оказване на помощ за развиващи се страни. Реформата позволи на ЕС да изпраща военна помощ в трети страни - нещо немислимо преди това. По тази линия Нигер получи през юни тази година оръжия на стойност над четири и половина милиона евро. Така че ЕС разчиташе и залагаше много на Нигер, а сега ще трябва да обърне политиката си на 180 градуса."

Преврат в Габон – армията взе власттаКак ще коментирате различните реакции на страните членки на ЕС на събитията в региона? Германия например настоява за дипломатическо решение на кризата, а Франция не изключва да подкрепи военна намеса на влиятелната в Африка Икономическа общност на западноафриканските държави ЕКОВАС в своята бивша колония. Как изглежда Европа в Сахел, след като проличават такива разногласия?

"От една страна ЕС демонстрира единство, защото осъди преврата в Нигер и подкрепи избрания по-рано президент Басум. Разногласията, които споменавате, всъщност произтичат само от Франция, която наистина има по-особена роля в тази част от Африка. Вероятно ще стане дума за това. Докато Франция почти веднага изрази готовност да подкрепи военна намеса, Германия и Италия се въздържат и залагат на дипломацията. Както знаете, до военна намеса на ЕКОВАС не се стигна. Това, което според мен е по-важно, е средносрочната перспектива пред европейския ангажимент в Нигер и региона като цяло. И именно тук виждам по-големи различия, не на последно място, защото вниманието на Запада в момента е насочено към войната в Украйна и източния фланг на НАТО. За мен е под въпрос, дали в близко бъдеще Сахел ще може да влезе във фокуса на ЕС. А иначе е напълно разбираемо, че Франция настоява за по-сериозен ангажимент в Сахел. Но Германия също се застъпва за по-голямо внимание към региона с оглед миграционния натиск и сигурността в Европа."

Протестиращи срещу френското военно присъствие измитат флага на Франция в близост до база на страната, август 2023 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нека поговорим за Франция. Президентът Еманюел Макрон сякаш е готов на конфронтация с военните в Нигер – там има 1500 френски войници, които той няма намерение да изтегли. Макрон отказа да изтегли и френския посланик, както поискаха военните. Как гледате на това поведение на френския президент? Трезва ли е преценката му?

"На този въпрос може да се отговори само през призмата на френското колониално минало в Нигер и региона. За да разберем политиката на Франция в тази част на Африка още по-важно е според мен, че през 2012 Франция беше първата държава, която се намеси в Сахел, тогава по молба на властите в Мали. В началото тази антитерористична операция при тогавашния президент Франсоа Оланд беше много успешна. Но в крайна сметка тя се провали и този провал сериозно навреди на имиджа на Франция в целия регион. Френската външна политика ще остане още дълго силно свързана със Сахел. Именно това е обяснението за твърдия курс, който следва сега Макрон. В този смисъл ми е трудно да преценя, дали преценката на Франция е трезва. Тя се води от съображения за сигурност, но вероятно би трябвало да се ориентира към една по-дългосрочна стратегия за изграждане на сътрудничество със страните в региона, което в момента не се случва."

В момента ЕС обсъжда нова мисия в Гвинейския залив, т.е. южно от Нигер и Сахел, но където се намира Габон. А там, по всичко личи, също беше извършен военен преврат. Какви поуки трябва да извлече Евросъюзът от последните събития, ако действително започне нова мисия в тази част на Африка?

"Военният преврат в Габон е различен от събитията в Нигер. Но разбира се ще се отрази на планираната мисия на ЕС в Гвинейския залив. Засега разполагаме само с медийни публикации, че Брюксел подготвя военно-цивилна мисия заедно със страните от залива. Идеята е да се запази стабилността в региона и да се предотврати прехвърчането на искри от Сахел към страните по крайбрежието на Атлантическия океан. Идеята е това да стане съвместно с тези държави - Кот д'Ивоар, Гана, Того и други партньори на ЕС. Става дума за съвместни полицейски и военни обучения. За успеха на този план е от изключително значение да бъде избегнато усещането за постколониална намеса в Африка, а това изключва водеща роля на Франция. Това е много важно. Мисията трябва да се осъществи в тясно сътрудничество с държавите и с Африканския съюз."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34