Текстове с непознати детайли от живота на първия български владетел след Освобождението - княз Александър фон Батенберг Първи, както и непоказвани снимки, са подредени в изложба, която се открива в Огледалната зала на Националната галерия - Двореца.
Изложбата в текст и снимки се побира в 28 пана на български език. Чуждестранните туристи чрез QR кодове могат да прочетат и версия на английски и немски на всяко пано. У нас експозицията се представя от фондация "Ценности" на Антонина Стоянова, съпруга на президента Петър Стоянов (1997-2002) и с помощта на Столична община. Според организаторите някогашният дворец е най-подходящото място за изложбата, защото тъкмо княз Александър фон Батенберг е превърнал руините на турския конак в съвременна европейска сграда. А ако посетителят се отклони вдясно от Балната зала, ще попадне в помещението, където е бил личният кабинет на княза.
Изложбата е показвана в Германия и е резултат от тригодишни проучвания на архиви и фамилни колекции на фондация "Хайлигенберг Югенхайм" ( по името на фамилния замък на българския монарх). Озаглавена е "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“, по детския прякор, с който са го наричали близките му. Ранните му години минават в имението "Хайлигенберг" на фамилията Батенберг в германския град Югенхайм, разказват от фондация "Ценности".
В основата на изложбата е д-р Зигрун Комати, председател на Германско-българското дружество за насърчаване на връзките и приятелството с България. Тя има докторантура по български език и освен че го владее добре, постави акцент върху датата на Съединението, защото смята, че България не би била това, което е, ако го нямаше Съединението. И разбира се, ролята на Княза за събитието.
"Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" ще продължи до 29 октомври.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Национална галерия
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..