Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Младен Влашки: Идеята за единение се развива на литературното поле в Пловдив като взрив

Младен Влашки
Снимка: БНР

След Освобождението Пловдив е на само столица на Източна Румелия, но и се превръща в културен и образователен център, обединяващ духовните търсения и стремежи на прохождащата интелигенция от всички български земи. 

Все още изявените български имена в литературата са малко, но най-значимите представители идват в Пловдив. 

Периодиката също е в подем, а книгоиздаването е с традиции още от Възраждането. Разглеждайки тези културни напластявания, много изследователи считат, че това е и една от причините именно в града на тепетата да се роди и осъществи идеята за Съединението на Княжество България и Източна Румелия. 

А в сърцето на Пловдив- между Римския стадион, входа към Стария Пловдив и Джумая джамия- от 2011 година има и литературна градина, наречена „Седмият хълм“, открита тогава неслучайно в навечерието на 6 – ти септември. 

Как емоцията на българите за единение се проектира именно на литературното поле и то точно в Пловдив, за "Нощен Хоризонт" разказа доц. Младен Влашки - литературен историк, гост-преподавател в Университета „Георг-Август“ в Гьотинген (Германия) и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“:

"Развива се нещо като взрив, защото литературният живот по това време, преди Съединението, е в Пловдив. И в момента на съединяването на тези две части на България, изградената вече литературна система се разширява като взрив и се разнася вече по цялата страна.

Така че, Съединението играе и тази роля.

Като кажем и това, че тук, в Пловдив са учебникарите, големите фигури. Тук Иван Вазов и Константин Величков правят онази прословута "Българска христоматия", която ще научи българите какво е епос, какво е епиграма, ще ги научи на литературните жанрове, ще им даде образците от световната литература. Тука става. И след Съединението това нещо мощно се разгръща, като голяма част от него отива и в София, като нова столица, сподели доц. Младен Влашки.

"По това време на Съединението в Пловдив се намира големият интелектуален и културен живот на българите. Това е видно от кореспонденцията на Константин Величков - как идеята на Съединението и от литературна гледна точка ги занимава - защото тук са големите сили. Тук е Захари Стоянов, Вазов, Константин Величков, Петко Славейков - тук са големите имена на литературата, тук се издават и големите мощни вестници, разказа още Влашки. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художествената инсталация "Рождество Христово" е празничната атракция в Кюстендил

Художествена инсталация "Рождество Христово", аранжирана и решена в библейския Витлеемски мотив, се превърна в празничната атракция в центъра на Кюстендил. Тя е в градинката пред централния храм "Успение Богородично" и пл. "Велбъжд", на едно от най-посещаваните места в града. Решена е изцяло в Източноправославния канон, като за..

публикувано на 24.12.24 в 16:08
Емануил Паташев

Емануил Паташев, "Каритас България": Водещият ни принцип е съхраняването на човешкото достойнство

Празниците са един особен момент, когато всеки се пробужда и иска да направи нещо добро , и някак от само себе си идва моментът на благотворителността. Това каза пред БНР Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас България". "Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" " Българинът има голямо сърце и дарява . .....

публикувано на 24.12.24 в 15:44
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10