Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години по-късно

Венцислав Занков: Доколко манипулацията на масите е част от демокрацията?

Това, че през 90-те ни се представяше прекрасният нов свят, не е безобидно, смята художникът

| Интервю
Венцислав Занков
Снимка: Ирина Недева

30 години "Без невинност" - реликви от една изложба. Венцислав Занков показва в столичната галерия "Харта" свои картини, които вече са част от колекции и прави равносметка какво се е променило от 1993 г. до днес.

"Без невинност" означава, че нещата не са безобидни. Това, че по онова време ни се представяше прекрасният нов свят, вече не е безобидно. Вече не мога да разбера какво става. Има ли изобщо такъв свят, какво е подменено, какво означава демокрация, доколко манипулацията на масите е част от демокрацията, доколко "1984" не е, както ние си тълкувахме, че описва соца, а описва нещата далеч отвъд соца. Човекът дори е бил с бедна фантазия, Джордж Оруел, според мен. Защото нещата с тези социални медии надминаха всякакви очаквания – на манипулация, на свръхдозиране. В една такава среда истината трудно се открива", коментира Венцислав Занков в предаването "Хоризонт до обед" на БНР.

"Имаше надежда, вяра, че има някаква форма на справедливост. Аз съм "за" справедливо неравенство. Оказа се, че не е така", смята Занков.

Онази "Без невинност" означаваше, че напускаме едно и се оказваме в друго, което не е чак толкова розово, тоест подменени идеали, изтъкна още авторът. Да продължаваш да си актуален не е лошо, но бих се радвал да не е актуално, допълни той.

"Като видя татуирани на гърбовете Левски, Ботев просто ми става много гадно. Аз ли нещо съм сбъркан? Това, което съм се опитал да нарисувам, да кажа, дори е много бледо спрямо това, което се случва в момента. Няма дори надежда. Дори да има най-перфектните, прекрасни закони, няма човешки ресурс да бъдат изпълнявани. Нещо е куцо в обществото. 30 години са изпуснати. Дали целенасочено? Основното е възпитанието и образованието. Връщането ще е много трудно. Трябва да минат няколко поколения, да се изчисти."

Венцислав Занков  Снимка: Ирина Недева

"Аз не се чувствам виновен. Правил съм тези неща, които съм мислел, че са хубави. Няма социално ангажирано изкуство, защото като се махне злободневното, въпросът е какво остава, дали има изобщо изкуство", подчерта художникът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10