Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Питър Муур изследва живота и делото на Свети Йоан Златоуст

Богословът Гроздан Стоевски има гост, свой колега от Австралия, д-р Питър Муур - посветил последните 15 години в изследване делото и творчеството на Свети Йоан Златоуст. Във вторник г-н Муур изнесе лекция в Богословския факултет на СУ. Поканих ги в студиото. Добре дошли!

Г-н Стоевски, защо един австралиец трябва да ни говори за Свети Йоан Златоуст?

Свети Йоан Златоуст е голям, велик отец на църквата от края на четвърти и началото на пети век, който е почитан и в православната, и в католическата и в протестантската традиция. В световната богословска общност има един кръг богослови, които изследват неговото творчество и служение. Д-р Питър Муур е един от тези богослови, който има принос към богословската наука.

Г-н Муур, как се появи Вашият интерес към Свети Йоан Златоуст?

В моята подготовка като свещенослужител съм изучавал история на църквата. Имах възможност да прочета много от омилиите на Свети Йоан Златоуст, преведени на английски. Когато трябваше да избера тема за докторската си дисертация, избрах да изследвам пастирското служение на Свети Йоан Златоуст.

Какви бисери открихте в това служение?

Основният ми интерес е към пастирският му подход и начинът, по който използва проповедта. В своята творба "Шест слова за свещенството", Свети Йоан Златоуст поучава, че проповедта и разкриването на духовните истини на Свещеното писание е Божият метод за очистване на църквата. Когато той прави това, той използва всички дарби и умения, които е придобил в класическата риторика. Свети Йоан Златоуст преподава не само какво казва Свещеното писание, но защо го казва. Когато проповядва седмица след седмица, той иска неговите слушатели да чуят не само какво Бог им казва, но каква е Неговата цел за тях. Той иска да докосне сърцата на своите слушатели. Той вълнува хората, които го слушат, но разкрива и своите чувства. Когато чета омилиите на Свети Йоан Златоуст, виждам един пастир, който осъществява връзката със своята аудитория на ниво сърце. Той много положително използва емоциите, за да насърчи хората да обичат Господ Иисус Христос, да обичат Бога. За него било много важно в църквата, където служи, да цари взаимна любов и братолюбие. В една от своите проповеди, той използвал илюстрацията на римската фаланга, в римската армия. Във фаланга, римските войници са построени по такъв начин, че всеки един защитава другия. Свети Йоан Златоуст използва тази метафора за любовта между хората в църквата, тя е този щит, който ги пази от вражеските атаки. Когато преподавам и обучавам свещенослужители в Австралия, аз ги уча как да използват емоциите, своите емоции и тези на слушателите си, за да преподадат Библейската истина. Много важно е да се преподават добрите идеи на Свети Йоан Златоуст, но още повече неговото сърдечно емоционално отношение.

Бихте ли споделил някои негови идеи?!

Свети Йоан Златоуст много проповядва по темата за семейството и насърчава членовете на семейството да проявяват любов един към друг. Той насърчава слушателите си към грижа за бедните, към християнско милосърдие за отхвърлените от обществото и мигрантите. Свети Йоан полагал усилия да преодолее езиковата бариера от неговия роден гръцки, за да общува с хора, които не го владеят. Това е особено приложимо за нас, в Австралия, ние сме нация от емигранти.

Ние също имаме много бежанци в България, в Европа.

Свети Йоан Златоуст насърчава щедрото, милосърдно отношение към външните. Четиридесет процента от гражданите на Австралия са родени извън държавата или поне техните родители са родени извън Австралия. Примерът на Свети Йоан Златоуст е чудесно вдъхновение за свещенослужителите. Това е трудно, защото е много по-лесно човек да общува и да проповядва на сънародниците си. Насърчавам бъдещите свещенослужители, на които преподавам да мислят не само за своите сънародници, но и за тези, които са от други нации и народност.


Какво е Вашето послание, посланието на Вашата лекция в Богословския факултет?

Първият ми извод, като послание е да бъдат упорити, да постоянстват да поучават, да проповядват Свещеното писание всяка седмица и да се стараят да докоснат сърцата на хората. Знам, че не е лесно, защото за мен самия не е лесно, но Свети Йоан Златоуст поставя акцент върху силата на Библията. Второто послание на моята лекция е да се стараем да

свържем своята проповед със сърдечните потребности на хората. Ние трябва да сме загрижени за ежедневните емоционални и духовни потребности на слушателите си. Свети Йоан Златоуст успял да го направи в Антиохия и като архиепископ на Константинопол. Хората го обичали, защото знаели, че той ги обича. Всички преживяли мъченическата му смърт много трагично, защото го обичали. Защото знаели, че той ги обича.

Какви са Вашите пожелания за слушателите на рубриката "Духовен поглед" и предаването "Рано в неделя"?

Бих искал да ги насърча с посланието на Свети Йоан Златоуст - "Бог ни обича в името на Господ Иисус Христос.“ В трудния живот на този свят може да имаме тази увереност и да имаме радост. Както самият Свети Йоан Златоуст е понесъл своите трудности и страдания с мир, дори с радост, ние можем да живеем така, като се доверяваме на същата Божия любов.

Да се помолим: „Отче наш. Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09