Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Подкрепа" представи визията си за промени в данъчно-осигурителната система

Снимка: Ани Петрова

За пореден път синдикалисти представиха свои идеи за промени в данъчно-осигурителната система. На фона на детайлен анализ къде сме ние сред другите европейски страни, и в опит за търсене на по-голяма социална справедливост в разпределението на тежестта сред хората с по-високи и по-ниски доходи, Конфедерация на труда "Подкрепа" днес представи своята визия по темата. Сред синдикалните предложения за пореден път е въвеждането на необлагаем минимум - колкото минималната работна заплата, премахването на максималния осигурителен доход, въвеждане на намалени ставки на ДДС за основни храни и продукти и други. 

Точно както в едно семейство парите, спечелени от родителите, се използват за плащане на различните разходи (храна, училище, пътуване, ипотека и други), така и данъците, които плащаме, се използват от държавата, за да ни предоставя обществени услуги. Тоест всички данъкоплатци са един вид "родители" на обществото, в което живеят, и плащат за задоволяването на общите нужди. 

Събраните чрез данъчно-осигурителната система средства формират приходите на държавата, областите и общините, и се превръщат в разходи. Те трябва да служат от една страна за предоставяне на обществени услуги ‒ образование, здравеопазване, съдебна система, армия, полиция, летища, пътища, градско осветление и т.н., а от друга - за преразпределение на доходите от най-богатите към най-бедните чрез прилагане на прогресивност. Водени от това убеждение, от Конфедерация на труда "Подкрепа" лансираха серия от предложения за промени в данъчно-осигурителната система в България. 

Детайлният синдикален прочит показва, че в Съюза осигурителните вноски, преките и косвените данъци заемат по една трета от постъпленията. В България данъчната система е коренно различна - основният дял в бюджетните приходи заемат косвените данъци – над 48 на сто, които по своята същност са регресивни. Преките данъци имат тежест от едва 22,1% в общите приходи, спрямо 33 средно в ЕС, а осигурителните вноски са с 5,3% по-малка тежест от средното за ЕС. ДДС е основният данък, захранващ бюджетa на България. На него се дължат 30,5% от всички приходи в хазната, при средно 18 на сто в Европейския съюз през 2021 година. 

За да достигне България средните стойности в Европейския съюз, то бъдещите реформи на данъчно-осигурителната система би трябвало да са в посока намаляване на дела на косвените данъци и увеличаване на дела на преките данъци и осигурителни вноски, коментира експертът в "Подкрепа" Даниела Пенкова. И така, кои са конкретните мерки, които предлага синдикатът: 

"Необходимо е да се въведе прогресивен данък върху доходите с максимална ставка от 41%; да се въведе необлагаем минимум, какъвто съществува във всички европейски държави; да се повиши данъкът върху дивидентите от 5 на 20 процента, колкото е средното за ЕС; да се въведе данък върху лихвите, какъвто в момента нямаме, а средният за ЕС е 22%; да се повиши корпоративният данък от 10 на 21% и да се види кой къде се намира в структурата на обществото по отношение на доходите и се прецени колко е необходимо, за да може - от една страна хората, които са с най-ниски доходи, да бъдат освободени от данъци, а от друга - да има достатъчно средства в бюджета, за да може да се води социална политика за цялото общество".

Темата, която традиционно вълнува синдикалните експерти е и тази за максималния осигурителен доход. В анализа на „Подкрепа“ се посочва, че основната характеристика на осигурителната система в България е, че тя е силно регресивна. Това се дължи именно на съществуването на таван на осигуровките. Благодарение на него, колкото по-високи доходи има един човек, толкова по-малък процент осигуровки плаща. Според синдикалните сметки спестените осигуровки от физическо лице с доходи от 5000 лв. се равняват на 220 лв. на месец, а от лице с доходи 10 000 лв. - на 909 лв. В момента максималния осигурителен доход е 3400 лева. При неговото въвеждане стойността му е фиксирана на 10-кратния размер на минималната заплата, което означава през 2023 г. да бъде 7800 лева на месец, или 93 600 лв. на година. От "Подкрепа" са изчислили загубите на осигурителните фондове в България за миналата година, дължащи се на максималния осигурителен доход, задължителното осигуряване в частни универсални пенсионни фондове и ниските спрямо Европейския съюз ставки на осигурителните вноски, като общата сметка сочи загуби от над 9 милиарда лева, което е над 5 процента от БВП за 2022 година. 

Даниела Пенкова за предложенията на КТ "Подкрепа" за реформа на осигурителната система: 

"Най-важното искане е премахване на максималният осигурителен доход. В 13-те държави от ЕС, в които той съществува, не е върху всички доходи и е с много по-висока ставка. Ако трябва да се приближим до системата на тези държави, то нашият максимален осигурителен доход трябва да се вдигне и да бъде равен не на 10 пъти минималната работна заплата, а 17 пъти. Другото, което изискваме, е да се премахне т.нар. втори стълб на осигурителната система, тъй като той е губещ за всички пенсионери. Единствените, които печелят от него, са (пенсионно)осигурителните дружества. ... Други искания, които имаме - да се увеличи обхватът на доходите, които се облагат с осигурителни вноски, не само доходите от труд, но и доходите от капитал - това означава печалби, дивиденти, лихви и т.н.".   

От "Подкрепа" са убедени, че ако не се пристъпи спешно към реформа на данъчно-осигурителната система, рискуваме да причиним още по-засилена емиграция на млади и работоспособни граждани и/или избухване на социалното напрежение с непредсказуеми последствия. 

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва изграждането на първия Център за лечение на инсулти в Югозападна България

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..

публикувано на 21.04.25 в 21:32

Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха

За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..

публикувано на 21.04.25 в 19:35

Предстои официалното удостоверяване на смъртта на папа Франциск

Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..

публикувано на 21.04.25 в 18:58
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в храм с килийно училище в с.Извор, Босилеградско

Наталия Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница

Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..

публикувано на 21.04.25 в 18:18

Чиста и красива Каварна с "Трибункер"

Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

публикувано на 21.04.25 в 17:38

Пощенска кутия за молитви към Св. Серафим в пазарджишки храм

Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец.  Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..

публикувано на 21.04.25 в 17:13

Дете падна от шестия етаж на жилищен блок в Габрово

Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.

публикувано на 21.04.25 в 17:10