Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години от създаването на читалището в Самоводене

Читалище „Извор“ в Самоводене“
Снимка: Читалище „Извор“ в Самоводене“

С мащабни прояви във великотърновското село Самоводене ще бъдат отбелязани 150 години от създаването на местното читалище, което вече век и половина носи името „Извор“. Към днешна дата към самоводското читалище има 9 състава – театрални, песенни и танцови за деца, младежи и възрастни, а самодейците са близо 110. Носители са на десетки награди от различни форуми у нас и в чужбина. С дарителски кампании се набират средства за ремонта на читалището и неговата театрална зала с 400 седящи места.

Читалище „Извор“ в Самоводене“ е създадено на 27 декември 1873 година от габровският учител Стефан Кънев с прозвището Водски, съратник на отец Матей Преображенски-Миткалото и на Стефан Стамболов.  

Основната част от проявите за 150-атат годишнина на читалището са на 1 ноември, когато с водосвет и откриване на паметна плоча ще бъде почетен основателят на културната институция, разказа Владимир Николов от инициативния комитет в Самоводене:  

„Завършил е за учител, назначен е в нашето село за учител и създава заедно със свои съмишленици край извора на бившето училище това читалище и му дава името „Извор“, което е символично и една метафора на онова, което искат да направят тогава младите хора в училището, и така от 1873 година до ден-днешен един наистина непрекъсващ извор, както продължава да тече този извор вече край черквата на Самоводене“. 

В изложба ще бъдат представени ликовете на всички председатели на читалището, ще бъдат показани всички медали, ордени и купи, спечелени в национални и международни фестивали. В мащабен концерт ще се изявят читалищните състави и гостите от ансамбъл „Искра“ във Велико Търново, и народната певица Калинка Сгурова.  

По повод юбилея на читалището е предвидена и изложба пред Факултета по изобразително изкуство във Велико Търново с фотоси, проследяващи историята на културната институция. Преди празника на 1 ноември и след него ще има много конкурси, състезания и празници за децата от Самоводене, съобщиха организаторите. Предвидено е отваряне на капсула на времето с послание към поколенията, зазидана преди 25 години в сградата на читалището, и поставяне на нова капсула. Ще бъдат засадени и 150 дръвчета в Самоводене под надслов „Да оставим следа след себе си“.  

Три театрални състава, тригласен женски хор, две младежки групи, дует за стари градски песни, естрадно-сатиричен състав, клуб на заврените зетьове, дамски клуб и клуб по тенис функционират към читалище „Извор“ в Самоводене.  

Най-ценна, но и най-комично завоювана е театралната награда „Златната камила“ от фестивала в Тополовград, разказа председателят на читалищното настоятелство Рена Дрангюлева, която от 35 години е читалищен деятел:  

„Просто така се случи, че някакъв състав отпадна и в момента, в който ни бяха отхвърлили като селски театър, ние участвахме като трябваше да напишем град. Ние, отивайки там, казахме град Самоводене, Великотърновско. Изиграхме си пиесата и естествено не очаквахме награда, прибрахме се и в един момент получихме съобщение, че сме спечелили награда „Златната камила“. Ние казваме – изпратете ни я. Те казват – не, ще я донесем на лично. Тогава се шегувахме с кмета да сменя табелата на селото да пише град Самоводене. Това за нас е най-ценната награда, защото, бидейки отхвърлени като селски театър, в един момент ние им взехме най-голямата награда“.


Много са паметните моменти от историята на читалище „Извор“ в Самоводене и неговите творчески състави, разказва Владимир Николов: 

„Имаше хор на читалището от близо 100 човека, които като излезеха на сцената, бяха нещо уникално. Имахме и вокално-инструментален състав за рок, които изпълняваха онази музика, която на други места беше забранена. „Бръмбарите“ се казваше. Сами си бяха направили китарите. Тези бръмбари се появиха за първи път на сцената 1963 година“.  

От читалището в Самоводене тръгва и до ден-днешен съществува националният фестивал за детско и младежко театрално творчество „Малкият принц“. Театралните трупи на Самоводене поставят разнообразни пиеси, като последната е „Свекърва“ от Антон Страшимиров. Идната седмица на международен фестивал в Чехия и вУнгария заминават танцовият състав и женският тригласен хор, разказва Рена Дрангюлева и споделя за най-голямата болка на самоводските самодейци – състоянието на сградата, в която е читалището от 1952 година, и театралният салон с 400 места: 

„Наистина съставите ни са много разнообразни с много награди навсякъде. Наистина имаме нужда от подобряване на материалната база, не само за самите самодейци. Ние сме свикнали да репетираме при всякакви условия, защото нас ни води любовта към изкуството. Но, когато се подготвя една хубава програма, а няма пред кого да я представиш, защото на публиката не ѝ се влиза в салона, защото е студено и неприветливо, нашият труд, на самодейците е за сцената, за публиката, за хората“. 

Над 100 хиляди лева са инвестирани в културната институция в последните 3 години. Напълно е осъвременена библиотеката и санитарните възли, фоайето е станало малка сцена за изява на самодейците, но читалището е голямата ни грижа за ремонт, разказа кметът на Самоводене Стефан Мъглов: 

„Продължаваме да подобряваме материалната база, но имаме нужда от помощ и от още средства. Има нужда покривът да бъде ремонтиран. Има нужда основно салонът да бъде ремонтиран, модернизиран, така че съставите и колективите, които развиват дейността си в читалището, да бъдат спокойни, да може да каним гражданите на Самоводене и гостите. Имаме проблем с отоплението, който се надяваме да го решим по някакъв начин. Но продължаваме“.  

С различни дарителски инициативи се правят ремонти в читалище „Извор“ в Самоводене с надеждата културната институция в едно от най-големите великотърновски села да пребъде поне още 150 години. 



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12