"Моето правило е да не давам илюзии. Това е една кариера, която става все по-трудна и трудна. Винаги е имало много кандидати за моите майсторски класове. ... Обичам младите хора и искам да им дам тази много ценна наследственост, която нося на гърба си. ... Аз никога не обещавам нищо, защото само с моята воля не може да се постигне. Това е един дълъг път, който иска воля и талант, за да се пребориш. ... Днес театърът не е това, което беше преди 50 години, не е това, което беше преди 100 години. Театърът е нещо много специално, което ти дава емоция, което ти дава илюзия, дава ти сила да живееш. Има много млади хора, които искат да живеят с тази илюзия. И операта е илюзия на силни вълнения, които и днес вълнуват човечеството".
Това каза пред БНР маестра Райна Кабаиванска, която след дни ще пристигне в София за своя XXIII Международен майсторски клас в Нов български университет, когато тя ще избере състав за централните роли в операта "Аида".
По думите на оперната прима трите седмици на майсторския клас не са достатъчни, за да се направи един певец:
"Един певец е готов след поне 2 години добра школа. А добра школа вече много не се намира. Като че ли аз останах единствена жива от старата италианска певческа школа. Тези деца, които аз избирам, са деца, които имат талант и ще имат бъдеще. Но не е само талантът. Преди всичко е необходима много работа и интелигентност. Днес само един голям глас не е достатъчен. Днес трябва да си и голям изпълнител, да правиш на сцената това, което зрителите очакват от теб - да влезеш в образа на този, който изпълняваш. От певеца се изискват много, много качества. ... Трябва да си музикант певец, а не само певец".
Тя призна, че най-голямото ѝ щастие е да види реализиран неин ученик:
"Почти навсякъде съм пръснала мои хора. Не са всички в големи роли, но няма никакво значение, важното е, че ти си на сцената и се изявяваш, изявяваш това, което си, твоята интимна същност. Това е най-голямото щастие".
Маестра Райна Кабаиванска коментира още, че модернизацията не помага на операта, а истинската историческа епоха трябва да бъде представена в оперното действие.
Документален филм разказва за оперната прима Райна Кабаиванска и нейната школа в София
Майсторският клас на Райна Кабаиванска в НБУ е първият майсторски клас в България. Създаден е през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ и се осъществява в партньорство на НБУ със Столичната община, Софийската филхармония и Софийската опера и балет. Тази година се провежда 23-ото издание на културното събитие.
Класът предоставя възможност на млади оперни певци да се срещнат с изкуството и опита на Райна Кабаиванска и да усъвършенстват с нея своята вокална техника и интерпретаторски възможности. На конкурсен принцип за участие Райна Кабаиванска избира 10 млади оперни певци, с които работи в продължение на три седмици.
По време на майсторския клас Райна Кабаиванска ще избере състав за централните роли в операта „Аида“. Поканата е от Софийската опера и балет, спектаклите ще са през месец февруари 2024 г. и са в рамките на проекта на Нов български университет „Школата Кабаиванска на голямата оперна сцена“. Режисьор на спектакъла е световноизвестният Уго де Ана.
На 8 октомври талантливите млади артисти от майсторския клас ще се представят на галаконцерт в Софийската опера и балет с оркестъра на първия ни оперен театър под палката на маестро Найден Тодоров. На лауреатите, показали особено високи постижения по време на майсторския клас и галаконцерта, ще бъдат присъдени стипендии от фонд „Райна Кабаиванска“ в НБУ за обучение в Италия и България и за подпомагане старта на тяхната международна кариера.
Досега в майсторските класове на Райна Кабаиванска са се обучавали повече от 240 изпълнители от Европа, САЩ, Южна Америка, Австралия, Азия и Африка. Световноизвестни имена от съвременната оперна сцена – Андреа Каре, Вероника Симеони, Витория Йео, Киара Изотон, Мария Агреста, Мария Радоева, Прити Йенде, Селене Дзанети, Симон Лим, София Соловий, а също и младите надежди на българската оперна традиция Александрина Михайлова и Божидар Божкилов - са стипендианти на дарителския фонд на маестра Кабаиванска в Нов български университет.
Срок за подаване на апликационната форма: 15.09.2023 г.
Прослушване: 18.09.2023 г.
Майсторски клас: 19.09. - 07.10.2023 г.
Галаконцерт: 08.10.2023 г.
Интервюто на Даниела Големинова с Райна Кабаиванска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..