Пограмата е своеобразна пресечна точка между на фотограф, който снима изкуството преди да е изкуство, и музикант, който прави концерти там, където ги няма.
"Започнах да разкривам красотата на града и неговия културен потенциал благодарение на хора, които не са от Габрово. Габрово е притегателен център за много артисти. Някои от тях, като режисьора Петринел Гочев, ми показаха града в друга светлина", сподели в предаването "Изотопия" фотографът Росина Пенчева от Capturing Creativity, която обича да работи зад кулисите и да показва по вдъхновяващ начин "какво се случва зад това, което е много добре познато иначе". Росина е автор на документални проекти, свързани с театъра.
Невена Екимова е живяла в Исландия, Швеция и Норвегия, но Габрово се оказва нейното място.
"Винаги много съм си харесвала града и винаги съм си представяла, че рано и ли късно ще се върна там. Хората не могат да го разберат – как някой от скандинавските страни ще се засили обратно към България. Но все пак е центърът на България. Освен това, ние, габровците, си представяме, че сме в центъра на света. Корените ми са си габровски. Не можах да намеря дома си в тази съвсем различна култура и винаги ме е притегляло обратно."
Нейното участие във фестивала е наречено "Новата колекция". Тя ще представи скулптура от китеник, защото е "голям фен на китеници", притежава солидна колекция от "кичозния, синтетичен китеник в ярки цветове" и които нейното поколение помни от диваните, задните седалки на москвича.
"След комунизма всичко това масово се изхвърли и аз си го събирам."
Фестивалът ще протече на нестандартни места. Една от частите на програмата се нарича "Рециклирани музики по маршрут дотам и обратно" – пътешествие в градски автобус, в който ще има концерт на китариста Мирян Колев. Дестинацията – регионалното депо за неопасни отпадъци, което често е домакин на културни събития и "търси подобно съдържание". За публиката там е организирана кратка разходка с разказ как се обработва боклукът.
В бившия Техникум по текстил в Габрово (отскоро Център "Кристо и Жан-Клод") ще има два музикални спектакъла. Те ще се случат в бивша производствена зала, която сега е празна, но има останал тъкачен стан.
"Има много интересни нишки, които си кореспондират със струните, с пианото и ще ги обвържем в декора."
В тази част от програмата ще се включат пианистът и композитор Теодор Петков-Тото, а след него дуото Белева & Хаджигрудев ще покаже нагледно как "тъкат" гъдулка и контрабас. Финалът е отреден за "Балкантон носталгия" парти на DJ Skill – легенда на хип-хоп и винил културата.
"За мен беше много интересно, че в училището е имало ученически оркестър. Габрово е известен с традициите в джаза и много се радвам, че тези музиканти ще бъдат част от програмата. Габровци ще могат да чуят музика за ценители с вход свободен", подчерта Росина Пенчева.
В залата ще бъдат разположени произведенията на Невена Екимова.
"Това пространство е страхотно! Трябва да се види на живо. Училище по текстил, но не само. Това е било място за подготовка на кадри, които ще влязат в текстилната индустрия. Габрово е бил текстилна столица на България. Не е било само училище, а и място, където са се произвеждали от нишката до готовата стока и дори са се продавали. Уникално, огромно място, с високи тавани – 5 метра. Работите, които показвам, не са точно от най-"мегаломанските", но в двора имам едно гигантско 3-метрово митично същество, направено от капачки и други материали втора ръка. Много е интересно как ще се развие в бъдеще това пространство."
Невена работи основно с рециклирани материали – намерени и подарени – "всичко, свързано с текстил, платове, прежди, конци, копчета". Твърди, че тези материали "осят в себе си друг живот, предишен живот" и крайният резултат носи заряд. Освен с текстил обаче тя предизвиква себе си и с нови техники.
"Последната ми мания е хартиената глина, която се изработва от тоалетна хартия и няколко други материала – шпакловка, лепило. Може да постигнеш най-различен завършек – рошав, гладък."
Защо фестивалът се нарича "Нови тъкачи за Габрово"?
"Ние сме новите тъкачи на култура и изкуство. Поводът е сградата на бившето училище и тази бивша титла на града – текстилен град."
Рециклирането пък е нишка, която преминава през цялата програма на фестивала.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията. Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..
Днес от 18.00 ч. във Военния клуб в София ще бъде представен документалният филм на Поля Станчева "И стигнаха до края на света", посветен на българската диаспора в Аржентина. Станчева е бивш генерален директор на БНР. Тези българи са заминали преди 100 години . В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и..
Следващата история ще ни отведе на едно място в Брюксел, където странно или не, традиционната българска баница е предпочитана пред гофретите и кроасаните .Това специално място е пекарна "Добруджа", където по стари български рецепти, които се предават от баща на син , се правят баници, тутманици, козуначени кифли и принцеси. Оказва се, че..
"Шест маратона на шест континента": инициативата, която е част от каузата "Бягай с множествена склероза", вече е започна! Зад гърба на Гергана Василева – маратонец и автор на кампанията, вече са два от континентите: Европа и Северна Америка. Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите..
София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма . Това каза в..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..
Все още, когато кажем български бандонеонист, се сещаме за него, но той самият прави много и големи усилия това скоро да се промени. Той е Стоян..