Американският президент Джо Байдън обяви, че Съединените щати ще предоставят 11 милиона долара помощ на Либия след наводненията, които отнеха живота на хиляди хора.
Помощта ще бъде предоставена на местни и международни организации, които работят в Либия. В изявлението на Джо Байдън се казва, че Държавният департамент и Агенцията за международно развитие (USAID) ще координират доставката, присъединявайки се към много организации и страни от цял свят в предоставянето на вода, храна, подслон и медицинска помощ на пострадалите.
Президентът отбеляза сложната политическа обстановка в страната и посочи, че 12 години след свалянето на Муамар Кадафи тя остава разединена и изпълнена с политически противоречия. Той заяви, че Съединените щати продължават да са до либийския народ и остават ангажирани да “подкрепят политическия път към единно, свободно и честно избрано правителство, което може ефективно да отговори на нуждите на хората“.
Гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас обяви, че страната му създава противоракетен щит в Егейско море и модернизира флота. Активна роля се определя на новите френски фрегати, както и на съществунащите подводници и ракетни катери. В същото време започва интеграцията с Центъра за отбранителни иновации на военноморските сили на САЩ..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи в социалните мрежи, че страната му е получила още изтребители Ф-16 от Дания. Това е втората група от тези бойни самолети, които Копенхаген предоставя на Киев. Според Зеленски това е "пример за лидерство", който отличава Дания.
Върви ли към края си полувековното кърваво управление на династията Асад? Този въпрос си задават всички наблюдатели на събитията в Сирия последните десетина дни. На 30 ноември - миналата събота - бунтовниците от Идлиб овладяха напълно Алепо - най-значимия град на Сирия след Дамаск. Пет дни по-късно, на 4 декември, в техни ръце падна Хама...
Въпросът с гаранциите за сигурност е най-мъглявият. Когато говорим за примирие или край на войната, за да има мир, а не замразен конфликт, трябва да има т.нар. гаранции за сигурност. Най-логичното са някакъв тип мироопазващи сили – части, които да бъдат разположени по линията на съприкосновение и тези части вероятно трябва да бъдат..
"Гневът към политическата класа във Франция расте. Всички коалиции, които се сформират, са срещу някого. На хоризонта не се вижда никаква възможност за политически компромис". Това обясни в предаването "Събота 150" Юлия Талева, кореспондент на БНР във Франция. След оставката на френското правителство: Очаква се среща на Макрон с Франсоа..
Грузия се тресе вече десети ден от нова мощна вълна от протести - трета поред през тази година - заради обявеното от премиера Иракли Кобахидзе решение да замрази евроинтеграцията на страната за 4 години. Десетки хиляди излизат всяка вечер пред парламента в Тбилиси. Демонстрации има и в други градове, включително Батуми и Кутаиси. Стотици са..
"Джорджеску ще дойде и ще си отиде, но тази вълна на събуждане на националистите ще остане. В румънското общество кипи желание за промяна ". Това обясни в предаването "Събота 150" Лъчезар Вълев, специален пратеник на БНР за парламентарните избори в Румъния. "Има обаче сериозна конкуренция между националистическите лидери и партии в Румъния...
Рибата предлагана в магазините в област Монтана е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева..
Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора,..
" Ударът върху парламентарната демокрация вече е нанесен ". Това мнение изказа пред БНР политологът проф. Тодор Галунов, след избора на доц. Наталия..