Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване констатира огромен дефицит на данни в институциите за пребиваващите у нас украинци

| Репортаж
Снимка: az.government.bg

Социологическо проучване на профила на гражданите на трети страни, търсещи международна и получили временна закрила в България, беше представено днес. Във фокуса са украинските бежанци, а според данните институциите у нас знаят твърде малко за тези хора – с какво образование са, какъв е здравният им статус, искат ли да продължат да живеят в България или страната ни е междинна спирка към Западна Европа. Всички тези неизвестни пък пречат на интеграцията на украинците у нас.  

Изследването стъпва на тезата, че след военната агресия от страна на Русия срещу Украйна през февруари миналата година, Европа е приела най-големия брой хора, бягащи от война, след Втората световна война. Съгласно данните от ситуационния портал на Върховния комисар на ООН за бежанците към април тази година разселените лица, напуснали Украйна, са близо 8,2 милиона, като от тях 5 милиона са на територията на европейския континент. Повече от два милиона и половина са в държавите, част от Плана за отговор на бежанската криза на Комисариата, сред които е и България. По данни на Държавната агенция за бежанците общият брой на регистрациите за временна закрила в Република България към месец май тази година е почти 165 хиляди, а към август 168 хиляди души реално са получили закрила.  

Иво Желев от агенция ЕСТАТ е автор на социологическото проучване на профила на украинците у нас. Това не е количествено изследване. То се базира на 25 дълбочинни интервюта. 11 от тях са с представители на институции като МВР, министерствата на туризма и образованието, агенциите по заетостта и за социално подпомагане, БЧК и две общини. Останалите интервюта са с украинци. От получените данни става ясно, че 70% от пребиваващите украинци у нас са жени. Пак толкова са висшисти. 28 на сто от тях са под 14 години. Между 48 и 55 хиляди са придружените деца, а непридружените – около 500. Социологът Иво Желев допълни:

"В някои области делът на пребиваващите хора, ползващи се от временна закрила, е десетки пъти по-голям от този в други области. Броят на бежанците във Варна, Бургас, Пловдив, София, Благоевград, Стара Загора, Русе е доста висок и е от порядъка на 1000 и хиляди хора. В Северозападна България изобщо не е така. Данните за Видин, Враца и Монтана - там броят на украинските бежанци, уседнали там и ползващи се от временна закрила, е между 30 и 70 души за всяка една от трите области".

Иво Желев констатира огромен дефицит на данни в институциите за пребиваващите украинци у нас

"Нещата биха изглеждали много по-добре, ако социалната анкета се правеше от самото начало и в пълнота. Ние на практика не знаем страшно важни неща за тези хора. Освен техния пол и възраст, друго не знаем. Не знаейки тези неща, ние не можем да им окажем адекватни социални услуги. Ние предприемаме някакви мерки, които смятаме, че ще работят, но се оказва, че към тях няма интерес и по-късно ги прекратяваме". 

И с цел колкото е възможно този дефицит да се поправи, Европейският институт у нас стартира обучения. Любов Панайотова – директор на института, посочи:

"Имаме за задача да обучим над 200 представители на институциите за повишаване на капацитета, който би трябвало да имат, занимавайки се с тази проблематика като част от голямата картина на управление на миграционната политика и потоци. Това са предимно хора от МВР, също така Агенциите за социално подпомагане, Агенцията за бежанците, както и Агенциите по заетостта".

Като цяло проектът цели да подобри капацитета на националните институции, публичните органи и НПО, работещи в областта на убежището и миграцията и предоставящи различни услуги на граждани на трети държави, търсещи международна или получили временна закрила. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пампорово

Готови ли са ски курортите ни за идващия зимен сезон?

На 14 декември ще е официалното откриване на ски сезона в Банско , съобщи пред БНР Иван Обрейков от фирмата концесионер "Юлен".  От утре обаче отваря ски зоната - всички писти и съоръжения са готови и ще работят от 6 декември . "Целият ски курорт започва да работи - заведения, лифтове, пързалката", уточни той. Започваме с цените от миналата..

публикувано на 05.12.24 в 11:24

Д-р Йордан Господинов: Имаме достатъчно качествена българска риба на достъпни цени

В момента има много риба в България, много добри производители сме. Освен това сме на много високо европейско ниво на преработка.  Това заяви пред БНР д-р Йордан Господинов - изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ Фиш и председател на Консултативния съвет за Черно море.  По думите му това, което в..

публикувано на 05.12.24 в 09:55

Закон за доброволчеството... ама друг път

Кризите водят до ръст на доброволчеството , отчита Цветомира Георгиева, директор на БЧК – Ловеч, която от 15 години е доброволец. "Това ми помогна да подобря себе си като човек . Станах много по-толерантна, по-хрисима, гледаща с надежда на нещата. Винаги има изход", казва тя. "Ние сме хора, които носят надежда и винаги трябва да сме..

публикувано на 05.12.24 в 08:55

Сезираха ДАНС и прокуратурата за събарянето на противоатомен бункер

Сигнал за разрушаване на противоатомно скривалище - бункер на парцел на бившия радиозавод във Варна предизвика спешна проверка на местната власт и извънредно заседание на Постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет. След проверка намясто  общината е спряла разрушаването на бункера, който е в списъка със..

публикувано на 05.12.24 в 06:15

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30