Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване констатира огромен дефицит на данни в институциите за пребиваващите у нас украинци

| Репортаж
Снимка: az.government.bg

Социологическо проучване на профила на гражданите на трети страни, търсещи международна и получили временна закрила в България, беше представено днес. Във фокуса са украинските бежанци, а според данните институциите у нас знаят твърде малко за тези хора – с какво образование са, какъв е здравният им статус, искат ли да продължат да живеят в България или страната ни е междинна спирка към Западна Европа. Всички тези неизвестни пък пречат на интеграцията на украинците у нас.  

Изследването стъпва на тезата, че след военната агресия от страна на Русия срещу Украйна през февруари миналата година, Европа е приела най-големия брой хора, бягащи от война, след Втората световна война. Съгласно данните от ситуационния портал на Върховния комисар на ООН за бежанците към април тази година разселените лица, напуснали Украйна, са близо 8,2 милиона, като от тях 5 милиона са на територията на европейския континент. Повече от два милиона и половина са в държавите, част от Плана за отговор на бежанската криза на Комисариата, сред които е и България. По данни на Държавната агенция за бежанците общият брой на регистрациите за временна закрила в Република България към месец май тази година е почти 165 хиляди, а към август 168 хиляди души реално са получили закрила.  

Иво Желев от агенция ЕСТАТ е автор на социологическото проучване на профила на украинците у нас. Това не е количествено изследване. То се базира на 25 дълбочинни интервюта. 11 от тях са с представители на институции като МВР, министерствата на туризма и образованието, агенциите по заетостта и за социално подпомагане, БЧК и две общини. Останалите интервюта са с украинци. От получените данни става ясно, че 70% от пребиваващите украинци у нас са жени. Пак толкова са висшисти. 28 на сто от тях са под 14 години. Между 48 и 55 хиляди са придружените деца, а непридружените – около 500. Социологът Иво Желев допълни:

"В някои области делът на пребиваващите хора, ползващи се от временна закрила, е десетки пъти по-голям от този в други области. Броят на бежанците във Варна, Бургас, Пловдив, София, Благоевград, Стара Загора, Русе е доста висок и е от порядъка на 1000 и хиляди хора. В Северозападна България изобщо не е така. Данните за Видин, Враца и Монтана - там броят на украинските бежанци, уседнали там и ползващи се от временна закрила, е между 30 и 70 души за всяка една от трите области".

Иво Желев констатира огромен дефицит на данни в институциите за пребиваващите украинци у нас

"Нещата биха изглеждали много по-добре, ако социалната анкета се правеше от самото начало и в пълнота. Ние на практика не знаем страшно важни неща за тези хора. Освен техния пол и възраст, друго не знаем. Не знаейки тези неща, ние не можем да им окажем адекватни социални услуги. Ние предприемаме някакви мерки, които смятаме, че ще работят, но се оказва, че към тях няма интерес и по-късно ги прекратяваме". 

И с цел колкото е възможно този дефицит да се поправи, Европейският институт у нас стартира обучения. Любов Панайотова – директор на института, посочи:

"Имаме за задача да обучим над 200 представители на институциите за повишаване на капацитета, който би трябвало да имат, занимавайки се с тази проблематика като част от голямата картина на управление на миграционната политика и потоци. Това са предимно хора от МВР, също така Агенциите за социално подпомагане, Агенцията за бежанците, както и Агенциите по заетостта".

Като цяло проектът цели да подобри капацитета на националните институции, публичните органи и НПО, работещи в областта на убежището и миграцията и предоставящи различни услуги на граждани на трети държави, търсещи международна или получили временна закрила. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50