Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хаято Сумино: Музиката на Шопен е съвършена

Пианистът ще бъде солист на Радиооркестъра в празничен концерт

28-годишният японски пианист Хаято Сумино ще бъде солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски – събитие, посветено на Деня на независимостта, което се осъществява по идея и в партньорство с Реформ Юнион Клуб. Концертът е на 20 септември от 19:00 часа в зала "България". Във втората част на програмата ще прозвучи Симфония №2 "Велики Преслав" от Веселин Стоянов.

Хаято Сумино ще изпълни пред софийската публика и многото си български почитатели Концерт за пиано и оркестър №1 от Фредерик Шопен. Младият японец, който е и композитор, вече има славата на фин интерпретатор на Шопеновата музика – това не е случайно: през 2021 той се състезава в един от най-престижните клавирни конкурси в света – "Шопен" във Варшава – и въпреки че достига само до полуфинал, неговото участие се харесва изключително много на широката аудитория по света. Хаято постига рекорд – 45 хиляди гледания в интернет на живо по време на конкурса. Сега, в социалните мрежи, последователите му са вече над милион.

„Конкурсът имаше пряко излъчване в YouTube за целия свят и това направи популярността ми много по-голяма. Благодарение на това сега имам много повече възможности за концерти по света. Това, че не успях да стигна до финала, ме натъжи, защото нямах шанса да свиря Концерта на Шопен с оркестъра във финалния кръг, но година по-късно ме поканиха да го изсвиря със Симфоничния оркестър на Полското национално радио и диригентката Марин Алсъп. Дори го записахме. Така че сега си давам сметка, че това беше изключителен шанс – въпреки огромното напрежение тогава,  най-тежкото в живота ми, все пак конкурсът беше нещо добро за мен като изпълнител.“

Хаято Сумино е роден в Токио, майка му е учителка по пиано, затова той сяда за първи път пред инструмента едва 3-годишен. Интересен обрат обаче идва, когато е приет да учи инженерни науки в Токийския университет, който завършва в Президенска награда, след което учи в парижкия Институт за проучвания и координация в областта на музикалната акустика. 

„Преди векове хората са причислявали музиката към математиката и науките. В наше време не е така. Но аз смятам, че технологиите и музиката имат връзка. Поне на мен научните знания ми помагат да разбирам това, което свиря. Когато бях студент, проучвах връзката между музиката и изкуствения интелект – беше забавно и ми помогна да се задълбоча. Не казвам, че е задължително, но на мен ми помогна в много отношения.“

За изкуствения интелект, музиката на Шопен и собственото му развитие като композитор Хаято Сумино сподели в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Йончева: Грижата за културата и изкуството е инвестиция в новото поколение

Световна оперна звезда на върха на своята кариера и избраница на слушателите на БНР за български музикант на 2023 година, Соня Йончева присъства все по-често и категорично на родна сцена – с нови изяви и проекти като музикален продуцент и издател. След преките прожекции от кино сезоните на Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“ и Метрополитън..

публикувано на 04.06.24 в 18:17
Надежда Георгиева

Надежда Георгиева и танцът с препятствията, които животът ни сервира

Изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата" в Гьоте институт ще продължи до 16 юни. В нея Надежда Георгиева, художник и визуален артист от Берлин, показва три творби. Те изобразяват цветя в различни фази на техния живот . "Винаги съм искала да правя креативни неща", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед". Надежда..

публикувано на 04.06.24 в 11:34
Петър Мичев-Педро

Почина художникът Петър Мичев-Педро

Тази нощ ни напусна плевенският художник Петър Мичев-Педро. Тъжната вест съобщиха от семейството му. Плевенските художници се прекланят пред паметта му. Петър Мичев-Педро е роден в Плевен, той е един от най-успешните български художници. Негови картини са притежание на известни личности и престижни галерии.  Загубата е огромна, каза Николай..

публикувано на 04.06.24 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В първото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Среща с българския музикант на 2023 година и издател на новото списание “Български артист“ – световната оперна звезда Соня Йончева - Томбола за билети за концертното изпълнение на операта “Тоска“ от..

обновено на 03.06.24 в 19:04
Георги Милтиядов, Вероника Тодорова, Любомир Дяковски и Веско Ешкенази

Любомир Дяковски: Рецептата за успех е да имаш насреща млади, мотивирани и талантливи хора

Плевенската филхармония грабна две изключително важни отличия на церемонията "Музикант на годината" за 2023 година. Тя се проведе в Първо студио на БНР на 31 май. Диригентът Георги Милтиядов спечели вота на публиката в категория "Млад музикант на годината". Наградата "Музикален проект на годината" беше присъдена за проекта "В света на..

публикувано на 03.06.24 в 12:03

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42