Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС: Комисията за противодействие на корупцията - 3 членове, юристи или икономисти

Снимка: БГНЕС

Юристи и икономисти със седемгодишен стаж в службите ще се борят с корупцията по високите етажи на властта. Това окончателно записаха депутатите с приетите текстове в Закона за противодействие на корупцията, внесен от ГЕРБ-СДС.

Комисията за противодействие на корупцията ще се състои от трима членове, които ще се избират с мнозинство от две трети от Народното събрание. 
Днес депутатите успяха окончателно да прокарат някои промени в Закона за противодействие на корупцията, пряко свързани с реформа на настоящата КПКОНПИ и разделянето ѝ на две - Комисия за противодействие на корупцията, която да поеме случаите на корупция и конфликт на интереси, и другата, която ще се занимава с проверките за незаконно имущество и конфискацията му.

Новата Комисия за противодействие на корупцията ще  трябва да разследва лица, заемащи високи публични длъжности, за корупционни престъпления, конфликт на интереси и несъвместимост на имуществото им с декларираните доходи.

Кръгът на лица, който ще е обект на дейността на комисията, е широк – президент, депутати и евродепутати, министри, конституционни съдии, членове на регулаторни органи и до ръководителите на БЧК и публичните възложители на обществени поръчки.

Депутатите окончателно записаха, че юристите в комисията трябва да имат поне седем години юридически стаж, а икономистите -  поне седем години опит в службите за сигурност. 

Новата комисия ще е с шестгодишен мандат, като всеки от членовете ще я председателства за по две години, а редът на ротацията ще се определя с жребий.

По предложение на ПП-ДБ се реши членовете да имат право само на един мандат.

Почти единодушно, по предложение на ИТН, се реши да бъде завишен юридическият стаж или стаж в службите за сигурност и обществен ред за директор на Специализираната дирекция "Противодействие на корупцията " - от 5 на 10 години.

Депутатите подкрепиха още членовете на Антикорупционната комисия да се избират от парламента с мнозинство от две трети.

Спор възникна при първоначално предвидения петгодишен юридически стаж или стаж в службите за директор на Специализираната дирекция "Противодействие на корупцията". 

По предложеното възразиха Станислав Богдански от "Има такъв народ" и Бойко Рашков от ПП-ДБ:

"Не е необходимо да има юридически опит в службите за сигурност. Той може да има юридически опит в някоя неправителствена организация, занимаваща се със защита правата на животните, и това ще бъде достатъчно той да заеме длъжността директор на Специализирана дирекция "Противодействие на корупцията" и този човек да отговаря за разследването на корупционно поведение и корупционни престъпления сред висшите етажи на властта. Абсолютно недопустимо", посочи Богдански.

"Очевидно на голяма част от народното представителство изобщо не е ясно как се изгражда един разследващ орган. Понятие няма някой, който предлага това ние да го приемем", каза Рашков.

Мнозинството подкрепи и предложение на ДПС за нов член 16 А в Закона за противодействие на корупцията, представен от Хамид Хамид:

"При наличие на законен повод за започване на разследване срещу директора и заместник-директорите на Специализирана дирекция "Противодействия на корупцията", както и в случай по член 212, алинея 2-ра от НПК се уведомява главния прокурор.

Главният прокурор разпределя преписката по алинея първа на прокурор от Софийска градска прокуратура и на двама следователи от Национална следствена служба на принципа на случайния подбор".

На което възрази Бойко Рашков от ПП-ДБ, но без резултат:

"Тоест, ако този човек блъсне един гражданин по непредпазливост на улицата със собствената си кола, ще се занимава главния прокурор, Софийска градска прокуратура.

Ние трябва да уточним за какво деяние става въпрос, ако смятаме, че е толкова важно при случай и престъпен казус с директора на Дирекция "Противодействие на корупцията" трябва да уведомим главния прокурор, който да вземе някакво отношение".

Парламентът удължи своето заседание си до приключване на второто четене на законопроекта за противодействие на корупцията.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36