Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има ръст на българските туристи, които посещават Виетнам"

Н. Пр. До Хоанг Лонг: Българските розови продукти са много известни във Виетнам

"България е много подходящ пазар за виетнамски продукти"

| Интервю
Снимка: Посолство на Виетнам

Над 17 милиона чуждестранни туристи посещават Виетнам всяка година, увеличава се и интересът на българските туристи към тази дестинация. Това каза в интервю за БНР посланикът на Виетнам у нас Негово Превъзходителство До Хоанг Лонг.

Той отбеляза, че българските розови продукти са много известни в югоизточната азиатска страна. Именно това провокира и растящия интерес към посещение на България. 

Посланикът съобщи също, че се очаква тази година да бъде подписано споразумение за сътрудничество между българското и виетнамското министерство на туризма.

"Отношенията между България и Виетнам имат дълга история. В продължение на години имаме традиционно добро приятелство. Преди години имахме общо сътрудничество в много и различни сфери, като образование, наука, култура и търговия. Смятам, че сега, в контекста на глобализацията, имаме добра база нашето сътрудничество в тези сфери да продължи. Има предпоставки за засилване на взаимните връзки в сферите на образованието и културата, както и да има различни форми на взаимна подкрепа по различни въпроси по време на международни форуми. Давам пример - през последните години Виетнам и България си оказваха взаимна подкрепа за кандидатстване и членство в различни механизми на ООН и други международни организации".

Какви продукти от Виетнам биха били успешни на българския пазар и биха могли да се реализират на него - хранителни, козметични, чай, кафе?

В момента страната ни демонстрира сериозно развитие в областта на експорта на аграрни продукти. Виетнам е сред страните с най-голям износ на ориз, кафе и морски дарове. Тези продукти вече са много популярни на европейския пазар. Количеството на кафе, внесено от Виетнам е на стойност 4-5 милиарда долара. България е част от Европейския съюз, а скоро ще е част и от Шенген и Еврозоната. Така че смятам, че България е много подходящ пазар за виетнамски продукти.

Какви са перспективите за развитие на туризма - повишава ли се интереса на български туристи, които да посещават страната Ви?

Туризмът също е сфера, в която двете държави могат добре да си сътрудничат. В момента Виетнам е дестинация, която привлича много туристи от целия свят. Между 17 и 18 милиона чуждестранни туристи посещават всяка година Виетнам. Има потенциал тази бройка да се увеличава в близкото бъдеще. Наблюдаваме също така, че има ръст на българските туристи, които посещават Виетнам. От наша страна виетнамските туристи също проявяват сериозен интерес като цяло към Европа и към България в частност. Мога да дам пример - българските розови продукти са много известни във Виетнам. Това може би е причината все повече виетнамци да искат да посетят България. Очаква се тази година Министерството на туризма на Виетнам и българското министерство на туризма да подпишат споразумение за сътрудничество в тази област.

Знаем, че през Социализма у нас страшно много граждани дойдоха тук, за да работят и да се реализират в България. Някои от тях останаха - създадоха семейства тук и продължиха живота си в България. Сега имате ли данни колко граждани на Виетнам живеят у нас?

Така е. Преди години България помогна много на Виетнам. Много хора получиха високо ниво на образование във вашата страна. Не малко от тези, които са учили в България, станаха важни фигури във Виетнам - в политиката, в икономиката. По време на Прехода обаче сътрудничеството между двете страни в сферата на образованието беше в застой. Въпреки това много студенти, учили през този период, след завършването си останаха да живеят в България и успяха да се интегрират в обществото. Също така в страната ви останаха много от хората, които дойдоха да работят тук. В момента в София живеят около 500 виетнамци. Смятам, че те също допринасят за развитието на България. Особено второ, трето поколение, вече са добри студенти или пък вече работят в различни фирми, институции в България.

През този месец предстои да пристигне у нас парламентарна делегация от Виетнам - да очакваме ли активизиране на междудържавните отношения?

Всяка визита на такова високо ниво ще даде нова и солидна основа за сътрудничество между двете държави. Посещението на председателя на нашия парламент ще е много добър шанс за нов тласък на добрите отношения между България и Виетнам.

Къде е мястото на Виетнам на сцената на световната геополитика в момента на фона на потенциалните заплахи за увеличаване на напрежението в Южнокитайско море?

В момента Виетнам има важно място не само в Югоизточна Азия, но и в целия Индийско-Тихоокеански регион. Първата причина е, че Виетнам се намира на източния вход на региона, на източната порта на Азия. Второто е, че Виетнам е една много бързо развиваща се икономика. Също така Виетнам има важен глас в различни международни организации. Друга причина е, че Виетнам има гъвкава външна политика - готов е да бъде приятел с всички международни партньори по целия свят. Именно заради това напоследък много от лидерите на държави по целия свят посетиха официално Виетнам, за да се срещнат с ръководството на страната. Преди няколко дни това направи американският президент Джо Байдън. В последно време ръководителите на редица европейски държави също посетиха Виетнам. Така че ние се гордеем с нашата държава и искаме да допринасяме за мира и стабилността както в региона, така и по света.

Какво българите знаем и какво не знаем за Вашата страна?

Това е много интересен въпрос. Има неща, които виетнамците знаят и такива, които не знаят за България. Именно заради това трябва да си сътрудничим повече в сферата на културата и образованието, за да може двата народа да знаят повече един за друг. И за да може да има повече обмен между двете култури и между самите хора.

Като посланик на Виетнам у нас - как изглежда България през Вашите очи?

Мисля, че България има потенциала да увеличи авторитета си в Европейския съюз. Но във вътрешно и във външнополитически план страната ви е изправена пред определени предизвикателства. Това пречи на България да се възползва напълно от този свой потенциал. Това е така, защото винаги икономическият растеж е свързан със стабилната политическа обстановка в държавата. Това е проблем, с който смятам, че България ще се справи скоро. Лично аз много обичам България. Първо заради това, че между двете държави имаме традиционно приятелство. Второ - България е много красива страна, има прекрасна природа и трето - българите са много добри приятели. Затова пожелавам на българите повече развитие и по-гладка и успешна интеграция в Европейския съюз. 

Цялото интервю на Лъчезар Вълев с До Хоанг Лонг може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Летището в Калуга

Четирите московски летища и това в Калуга са затворени

Федералната агенция за въздушен транспорт на Русия съобщи, че четирите московски летища и летището в Калуга, на 160 км югозападно от Москва, са временно затворени, без да посочва причината, съобщава "Ройтерс". "Екипажите на въздухоплавателните средства, ръководителите на полети и летищните служби предприемат всички необходими мерки за осигуряване на..

публикувано на 26.12.24 в 16:14

Университетската болница "Света Марина" във Варна отново с дарение от "Българската Коледа"

От 18 години датира сътрудничеството на университетската болница "Света Марина" във Варна с инициативата "Българската Коледа" . Това каза проф. д-р Виолета Йотова и поясни, че с тава дума за подпомагане на закупуването на лекарства за пациенти, както и за доставка на модерна медицинска апаратура .  Този път подпомагането е свързано с..

публикувано на 26.12.24 в 16:05

Тежка катастрофа с жертва на пътя Варна - Бургас

Тежка катастрофа във Варненско взе една жертва. Сигналът за инцидента край село Горица е подаден малко преди 13:00 ч. в четвъртък. Ударили са се три леки автомобила. На място е загинала жена, а петима души са транспортирани в болница. По първоначална информация до удара се е стигнало, след като едната кола е навлязла в насрещното платно и е..

публикувано на 26.12.24 в 15:46

Все още не е ясно кога ще бъде възстановен токът в Троянско

Ситуацията в Ловешка област остава усложнена, особено в общините Троян и Тетевен, където има и най-много сняг. Близо метър достигна снежната покривка в двете общини по високите им части. Въпреки това всички републикански пътища са почистени и обработени и проходими при зимни условия. Затворени за движение са само проходите Троянски и Шипково-Рибарица,..

публикувано на 26.12.24 в 15:36

Димитър Гърдев: Мир може да донесе преосмислянето на позициите и нови идеи

Това, което може да донесе мир, е преосмисляне на позициите, виждане на реалната ситуация, на възможностите на всички страни и нови идеи.  Това каза пред БНР дипломатът и експерт по международни отношения Димитър Гърдев, председател на Комисията по външна политика в 46-ото Народно събрание, като уточни, че надеждата на всички е 2025 г. да..

публикувано на 26.12.24 в 15:32

Ден на траур в Азербайджан в почит на жертвите при самолетната катастрофа

В Азербайджан днес е ден на национален траур, след като вчера 38 души загинаха при разбиването на пътнически самолет на националния авиопревозвач в Казахстан. Според експерти обаче има видими щети от шрапнели по останките на самолета и това говори за възможна експлозия на ракета. Русия разследва катастрофа на самолет на Азербайджанските авиолинии..

публикувано на 26.12.24 в 15:09

ПСС - Троян предупреждава туристите да не тръгват към Централен Балкан

От планинската спасителна служба в Троян предупреждават туристите да не тръгват към Централен Балкан заради усложнената зимна обстановка в района. Хората, които в момента са в хижите в Стара планина, е добре да останат там до подобряване на условията. Няма данни за бедстващи туристи, каза за БНР началникът на Планинската спасителна служба в Троян Марин..

публикувано на 26.12.24 в 15:01