Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Христов: Българското общество мисли едноцветно, много са резки разделителните линии

"В българското образование е напълно занемарено патриотичното възпитание"

| Интервю
Проф. Ивайло Христов
Снимка: Спас Крайнин

Проф. Ивайло Христов, преподавател по ”История на журналистиката” и „Народопсихология” в УНСС, обясни пред БНР, че постигането на Независимостта ни е резултат от усилията на българския политически елит, който е бил обединен и е отстоявал интересите на България

"Недостойно е да се неглижира Независимостта като празник. Той беше обявен за царски след 1944 г. и чак през 1998 г. беше възстановен като национален празник. В българското общество  обаче не се възприема така, както се възприемат Трети март и Шести септември. Не е възпят в нито една поема или роман като форма на национално утвърждаване. Ако едно историческо събитие не влезе в националното съзнание посредством литературата, то остава встрани". 

След 30 години България вече не е васално княжество на Османската империя, а става международен субект, припомни проф. Христов.

В съвременния свят не може да си независим, въпросът е обвързаността да не нарушава твоето национално достойнство, посочи той.

"Обявяването на независимостта през 1908 година е кулминацията на градивната енергия на българското народостроене. След това започна насаждането на братоубийствения синдром на противопоставянето в българското общество, което е видимо и до днес", отбеляза проф. Христов. 

"Най-големият ни проблем е, че българското общество мисли едноцветно, много са резки разделителните линии. Не може да постигнем консенсус по най-елементарни въпроси. Това черно-бяло мислене не ни прави по-способни да взимаме разумни  и държавнотворни решения. Тази бразда, която се изкопава в българското общество, е причина и за националните катастрофи" 

Проф. Христов отбеляза, че в съвременното общество светът на образите изцяло е надделял над света на словото.

"Съвременното поколение е изцяло електронно. Знанията, които получава, са от медиите. Те са доста разпокъсани. Моите студенти много трудно могат да задържат вниманието си повече от 10-15 минути".

В българското образование е  напълно занемарено патриотичното възпитание, подчерта той. 

"Сега литературата не участва в съвременния живот на обществото. А тя е важен инструмент за изграждане на будно национално съзнание".

Цялото интервю на Диана Дончева с проф. Ивайло Христов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се бурята Берт да отслабне и да се отдалечи от Обединеното кралство

Очаква се днес бурята Берт да отслабне и да се отдалечи от Обединеното кралство, но пораженията са сериозни - четири жертви, наводнения и транспортен хаос. Най-лошото от бурята мина, информираха от метеорологичната служба, но остават в сила стотици предупреждения за наводнения.  Бурята Берт нахлу през уикенда в Обединеното кралство със силни..

публикувано на 25.11.24 в 01:59

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26