Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Маринов: Можехме да вземем още две или три квоти

Семьон Новиков спечели бронзов медал и олимпийска квота
Снимка: БТА

Семьон Новиков е много класен състезател и го е доказвал неведнъж, заяви президентът на Българска федерация по борба Христо Маринов след края на световното първенство в Белград. Националът до 87 кг надви в малкия финал Ислам Абасов от Азербайджан с 6:3 и спечели не само медал, а и олимпийска квота.

"Новиков е много класен състезател и го е доказвал неведнъж. Вчера той претърпя сериозна контузия, но стисна зъби и взе медал и квота. Всичко е добре, когато свършва добре", каза президентът на родната федерация.

Маринов добави, че родните национали можеха да вземат още две или три квоти, но това е поправимо в предстоящите квалификации. Изминалото световно първенство бе напълно непредвидимо и гиганти като Риза Каяалп и Артур Алексанян бяха елиминирани от сравнително непознати широката публика съперници.

"Стана тежко състезание, в което имаше много изненади. Видяхте колко фаворити загубиха и финали, и първи срещи. Стана добро, зрелищно състезание. Ние можехме да се представим една идея по-добре и да вземем минимум още 2-3 квоти според мен. За жалост, така се получи, че сме с една и с три медала. Ще пробваме да вземем още квоти на квалификациите", заяви Маринов след края на световния шампионат в Сърбия.

В класическия стил националите се надяваха на още отличия, но различни фактори ги спряха. Кирил Милов, който от година и половина не е излизал извън топ 2 в Европа и света на 97 кг, получи фрактура в стъпалото в навечерието на шампионата. Действащият европейски шампион Едмонд Назарян пък отпадна още в квалификациите на 60 кг, което бе голяма изненада за привържениците на българската борба.

"Еди, за жалост, отпадна още в първия кръг. Не го очаквахме, но това е спортът. Има и такива моменти, но съм сигурен, че той ще се завърне съвсем скоро същият Едмонд Назарян, който познаваме. Кирил Милов е с гипс на крака. Разбира се, че е разочарован, защото (контузията) се случи буквално седмица преди състезанието. Той беше почти сигурен медалист, но така се е случило. Надяваме се да си вземе квотата в квалификациите", продължи Маринов.

Мими Христова спечели бронзов медал при дамите на 65 кг, въпреки че в ранните схватки от турнира получи жесток удар в носа. Маринов обясни смелостта й да стигне до отличие с това, че борбата просто го изисква от теб – стискаш зъби и излизаш за победа на всяка цена.

"Само я поздравих след състезанието, не сме имали време да говорим. Знам, че носът й е бил ударен. Такъв е нашият спорт – превъзмогваме травми, стискаме зъби и излизаме за победа с цената на всичко", добави той.

Турнирът в Белград започна с отличие за Рамазан Рамазанов на 70 кг, като това бе първи медал за България в свободния стил от осем години насам. За последно Владимир Дубов бе трети на 61 кг в Лас Вегас и заради това постижението на Рамазанов вдъхва надежди за предстоящите европейски и олимпийски квалификации.

"От 2015 не сме имали медал на световно първенство и това е добър признак. Мисля, че те (борците в свободния стил) трябва да поработят доста сериозно, ако искат олимпийска квота", завърши Маринов.

Квалификациите в олимпийската борба продължават с турнир на европейската зона в Баку  между 4 и 7 април. На 9 май пък стартират световните квалификации в Истанбул.


По публикацията работи: Антони Йорданов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА победи Арда с 2:1

ЦСКА на полуфинал след успех над Арда

ЦСКА победи Арда с 2:1 в двубой от четвъртфиналната фаза от турнира за Купата на България по футбол. Още в 5-ата минута ЦСКА можеше да открие резултата. Феликс Ебоа Ебоа се подхлъзна и това даде шанс на Йоанис Питас, който стреля в страни от вратата на Господинов. В 22-ата минута Улаус Скаршем  направи отличен пробив и намери Марселиньо..

публикувано на 26.02.25 в 20:19
Венелина Поптолева

Венелина Поптолева стигна полуфинала на "Странджа"-та

Венелина Поптолева се класира за полуфиналите в категория до 52 килограма на 76-ото издание на боксовия турнир купа "Странджа" в столицата. На четвъртфиналите Поптолева се справи с 5:0 (30:26, 30:27, 30:27, 30:27, 30:27) съдийски гласа с италианкаа Лучия Аяри. Националката бе по-добрата боксьорка и в трите рунда на мача и това ѝ осигури..

публикувано на 26.02.25 в 18:41
Футболистите на Брайтън се радват на победата над Борнемут

Брайтън, Челси и Кристъл Палас с победи в 27-ия кръг

Влезлият през второто полувреме Дани Уелбек донесе победата на Брайтън с 2:1 над Борнемут на старта на 27-ия кръг на английската Висша лига по футбол и така увеличи серията на отбора си на четири поредни победи във всички турнири. C този успех "Чайките" събират 43 точки и си поделят 7-8 място с Борнемут и по този начин заявиха намеренията си..

публикувано на 26.02.25 в 05:49
Юго Юмбер

Медведев и Юмбер преодоляха първия кръг на турнира в Дубай

Водачът в основната схема на турнира по тенис в Дубай от веригата АТР 500 (с награден фонд 3,4 милиона долара) Даниил Медведев (Русия) премина първия кръг и не позволи да стане част от сътресенията с фаворитите днес. 29-годишният руснак спечели трудна победа с 6:4, 7:6 (4) над Ян-Ленард Щруф (Германия), за да премине към втория кръг на ATP 500...

публикувано на 26.02.25 в 05:44
Гриша Ганчев се кандидатира за председател на федерацията по борба

Гриша Ганчев се кандидатира за председател на федерацията по борба

Бившият председател на Българска федерация по борба (БФБ) и настоящ член на Управителния съвет (УС) Гриша Ганчев се кандидатира официално за втори мандат като президент на организацията след първия през периода 1993-1995. Това съобщи БФБ само две седмици преди провеждането на Общото събрание. Ганчев, бивш собственик на футболните Литекс..

публикувано на 26.02.25 в 05:41
Ботев (Враца)

Ботев (Враца) на полуфинал за купата на България след дузпи

Ботев (Враца) се класира за полуфиналите в турнира за Купата на България по футбол, след като елиминира Берое (Стара Загора) с 4:2 при изпълнението на дузпи и 0:0 в редовното време и продълженията. Големият герой за врачани беше вратарят Димитър Евтимов, който направи поредица от майсторски спасявания в редовното време, но също така отрази дузпа..

публикувано на 25.02.25 в 21:22
Сестри Стоеви

Сестри Стоеви, Налбантова и Мицова с победи на турнира в Мюлхайм

Стефани Стоева, Габриела Стоева, Калояна Налбантова и Мария Мицова стартираха с победи на турнира по бадминтон от сериите "BWF World Tour Super 300" в Мюлхайм (Германия) с награден фонд 240 хиляди долара. Поставените под номер 1 в схемата на двойки жени Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха първия си мач срещу Чън Су Юй и И Ън Хсие..

публикувано на 25.02.25 в 19:59