Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Какво ще разкрият пробите от астероида Бену?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква е варненската следа в космическата мисия "Озирис Рекс"? В нея участват доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Морската астрономическа обсерватория с планетариум към Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и доц. д-р Галин Борисов от Института по астрономия към БАН. Те са били част от научната програма, провеждали са астрометрични и фотометрични наблюдения на астероида Бену.

"Още 2016 г. към астероида беше изстреляна сондата "Озирис". След две години тя стигна до астероида и две години го обикаля, картографира и изследва с цел да намери място, откъдето ще вземе проба – скали, камъчета, прах, които кацнаха на Земята в пустинята Юта и бяха прибрани от специалистите от НАСА. Това е първата успешна мисия на НАСА за получаване на материали, на проба от астероид в Слънчевата система", поясни за БНР астрономът доц. д-р Веселка Радева.

Астероидът се намира в орбитата на Марс и Слънцето, близо до Земята, част е от групата на сравнително опасните за сблъсък астероиди. Диаметърът му е 500 метра.

"Интересното за него е, че е въглероден. Той се състои от тази материя, от която се е образувала Слънчевата система преди повече от 4 милиарда години. Изключително интересен и много красив астероид."

Бену е наречен на щъркела, съпровождал бог Озирис в египетската митология.

"Всъщност точно това означава и Бену - космическа птица."

Снимка: NASA

Предстои над 300 учени от различни институти да изследват донесения материал от 200-300 грама.

Според доц. Радева "би могло да отговори на въпроса и за възникване на живота в нашата Вселена, като се има предвид какъв е химичният състав".

С това обаче мисията няма да приключи. Сондата, изпратила до Земята капсулата с материали, продължава да пътува и се насочва към друг астероид - Апофис, който е "много опасен за нас, минава много близко до нашата планета".

"2029 г. сондата трябва да се срещне с Апофис. Апофис не е диамант като Бену, той е силикатен, той е скала, има друг химичен състав."

Астрономите у нас не се занимават с лабораторни изследвания на проби от тела в Слънчевата система, защото са необходими специализирани лаборатории, уточни доц. д-р Веселка Радева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доброслав Димитров

Доброслав Димитров: Ще трябват все повече IT специалисти. Ръстът не е достатъчен

"Хората в нашия сектор не търсят реализация в чужбина . Даже напротив – при нас има нетно връщане на хора от чужбина към България . Наши сънародници, които завършват западни университети, се връщат, за да правят кариера тук." Това заяви в интервю за БНР Доброслав Димитров, председател на Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ)...

публикувано на 01.12.23 в 08:45

„Желание“ – магия в анимацията и анимация в магията?

„Желание “ връща към най-добрите времена на анимацията . По повод 100- годишнината от създаването си, едно от най-обичаните студия Дисни ни представя „Желание“. Филм с красива анимация и вдъхновяваща музика , подобно на толкова много любими приказни истории . Рекламната кампания на филма започна с излизането на песента „Пожелавам си“ в..

публикувано на 29.11.23 в 17:19

ПСС: Зимна обстановка в планините. Да ограничим еуфорията от ранния сняг!

"Типично зимна е обстановката във високата част на планината – сняг, силен вятър. Обилен снеговалеж със силен вятър допринася за повишаване на лавинната опасност в определени зони." Това обясни в интервю за БНР  Емил Нешев, директор на Планинската спасителна служба. Образуват се т.нар. снежни дъски , които са основният проблем в..

публикувано на 29.11.23 в 11:20

Как през 60-те години на миналия век у нас усилено се въвеждат математически паралелки

Най-старото светско училище в Ловеч отбеляза своята 130-годишнина . В началото то носи името на цар Борис първи, а днес на един от учениците на светите братя Кирил и Методий - "Свети Климент Охридски" . За историята на гимназията, както всички в Ловеч наричат училището, за настоящето и бъдещето разказа за "Хоризонт" директорът..

публикувано на 29.11.23 в 09:38
Ремонтирана стая в детското отделение на МБАЛ - Ловеч

Ремонт в детското отделение на многопрофилната болница в Ловеч

Фондация „За доброто“ осигури средства , с които се извършва цялостен ремонт в детското отделение на Многопрофилната болница в Ловеч . Фондацията подобрява условията в детски отделения на болниците в цялата страна, чрез реализацията на проекта „Светулка“ . Кремена Кунева: Детското здравеопазване не е еднакво достъпно навсякъде..

публикувано на 27.11.23 в 09:14
Детски радиохор на БНР

Детският радиохор на БНР и ученици от 75-о ОУ със съвместен концерт

Детският хор на Българското национално радио и ученици от 75-о училище в квартал Факултета изнесоха съвместен концерт, който предизвика голям интерес. Това е съвместен проект за културно сближаване на различни етноси, съвместна инициатива на фондация "България" с председател Яков Джераси и Българското национално радио. Идеята за съвместната..

обновено на 26.11.23 в 05:46

Начо Иванов: Некачествен мед се изнася в чужбина като български

Какви са нюансите във вкуса на меда, кой подбива пазара и реномето на българските производители и защо няма мед от рози, ще разберете от сладкия разговор на кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева с пчеларя от село Ясеново, Казанлъшко, Начо Иванов. Той отглежда пчели и се грижи за 700 кошера. Има проблем с работната ръка. На фермерския пазар,..

публикувано на 26.11.23 в 04:45