Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще разкрият пробите от астероида Бену?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква е варненската следа в космическата мисия "Озирис Рекс"? В нея участват доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Морската астрономическа обсерватория с планетариум към Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и доц. д-р Галин Борисов от Института по астрономия към БАН. Те са били част от научната програма, провеждали са астрометрични и фотометрични наблюдения на астероида Бену.

"Още 2016 г. към астероида беше изстреляна сондата "Озирис". След две години тя стигна до астероида и две години го обикаля, картографира и изследва с цел да намери място, откъдето ще вземе проба – скали, камъчета, прах, които кацнаха на Земята в пустинята Юта и бяха прибрани от специалистите от НАСА. Това е първата успешна мисия на НАСА за получаване на материали, на проба от астероид в Слънчевата система", поясни за БНР астрономът доц. д-р Веселка Радева.

Астероидът се намира в орбитата на Марс и Слънцето, близо до Земята, част е от групата на сравнително опасните за сблъсък астероиди. Диаметърът му е 500 метра.

"Интересното за него е, че е въглероден. Той се състои от тази материя, от която се е образувала Слънчевата система преди повече от 4 милиарда години. Изключително интересен и много красив астероид."

Бену е наречен на щъркела, съпровождал бог Озирис в египетската митология.

"Всъщност точно това означава и Бену - космическа птица."

Снимка: NASA

Предстои над 300 учени от различни институти да изследват донесения материал от 200-300 грама.

Според доц. Радева "би могло да отговори на въпроса и за възникване на живота в нашата Вселена, като се има предвид какъв е химичният състав".

С това обаче мисията няма да приключи. Сондата, изпратила до Земята капсулата с материали, продължава да пътува и се насочва към друг астероид - Апофис, който е "много опасен за нас, минава много близко до нашата планета".

"2029 г. сондата трябва да се срещне с Апофис. Апофис не е диамант като Бену, той е силикатен, той е скала, има друг химичен състав."

Астрономите у нас не се занимават с лабораторни изследвания на проби от тела в Слънчевата система, защото са необходими специализирани лаборатории, уточни доц. д-р Веселка Радева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19