През 2015 г. Софийската национална опера осъществи нещо изключително – постави за първи път опери от Рихард Вагнер в сърцето на Бавария, на 90 км от Мюнхен, където могъщият покровител на гениалния германски композитор – крал Лудвиг II, е мечтаел да построи вагнеровия оперен театър.
Това място, към което кралят е гледал от прозорците на приказния си замък Нойшванщайн, е на отсрещния бряг на езерото Форгензее, в стария баварски град Фюсен. През 1999 г. по оригиналните проекти, но в осъвременен вид тук е построен театър – Фестшпилхаус Нойшванщайн. В него ежегодно се представя мюзикълът “Лудвиг II“, който разказва за романтичната и трагична съдба на владетеля, наричан “приказния“ крал.
200 г. след рождението на Рихард Вагнер нещо вълшебно сякаш отново се събужда и търси начин да се осъществи. През 2014 г. големият български режисьор и визионер акад. Пламен Карталов пристига във Фестшпилхаус Нойшванщайн на път за Залцбург. Датата е 15 август, празникът Голяма Богородица. Поглеждайки над дълбоките води на езерото, към високите алпийски скали отсреща, между които е “кацнал“ приказният замък сред вековни гори и буен планински водопад, Маестрото решава да осъществи мечтата на Лудвиг II и в театъра да се играят вагнерови опери.
През 2015 г. Софийската национална опера представи тук с триумфален успех пред вагнерианци от цял свят първата българска постановка на цялата тетралогия “Пръстенът на нибелунга“ от Вагнер. В последната вечер точно над замъка се появи двойна дъга, като две половини на пръстен. “Сякаш Лудвиг II и Вагнер благославят тази постановка“, коментираше развълнувано публиката, излязла в антракта пред театъра, на брега на езерото Форгензее.
Кметът на Фюсен Паул Якоб изрази мечтата си това изключително събитие да прерасне в традиционен Вагнеров фестивал във Фестшпилхаус Нойшванщайн. Ето че Софийската национална опера отново е тук, водена от маестро Пламен Карталов, с новата си постановка на операта “Валкюра“. Казват, че не 5-то или 10-то издание на един фестивал е най-важното за превръщането му в традиция, а второто! Да пожелаем “На добър час“ на спектаклите на Софийската национална опера на Втория Вагнеров фестивал във Фестшпилхаус Нойшванщайн, които предстоят на Празника на музиката 1-и октомври и на 3-и октомври!
Оперната прима Красимира Стоянова, която гради внушителна кариера като артист по най-големите световни сцени, отделя голяма част от времето и енергията си, за да работи с млади хора и да им предава своя опит. Макар че голямата наша певица избра да прекрати ангажимента си като педагог в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, в който..
Войник. Авантюрист. Реформатор. Законодател. Защитник на либералните идеи на Революцията. Абсолютен монарх и император. Човек, който е променил завинаги световната история. Малцина в световната история имат толкова голямо влияние върху образа на съвременния свят както Наполеон Бонапарт . Два века след смъртта му успехите му на пълководец..
Един от най-изявените български диригенти - Росен Миланов, който в момента ръководи Симфоничния оркестър на Словенското радио в Любляна и няколко оркестъра в САЩ, пристигна у нас за поредната си среща със Софийската филхармония. Заедно с музикантите от Националния ни филхармоничен оркестър той започна подготовка на една внушителна творба - Симфония..
" Богатство е да живеем в повече от едно време . Настоящето никога не е само настояще. То е и нещо повече." Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Тони Николов, философ, журналист, писател, главен редактор на Портал Култура. Утре той ще представи книгата си "Незабравена София" в 18.30 часа в Централния дом на архитектите в София...
"Идеята за дуо Italian job дойде от това, че искахме да да има нещо познато италианско в името на групата ни, като музиката за нас е зареждане с повече енергия, отърсване от напрежението и бита , музиката е живот за нас, споделиха още за БНР Доменико Форнари и Карло Солимани. Доменико Форнари и Карло Солимани са гости в "Нощен..
От 1-и до 3-и декември в Болоня ще се проведе 66-тото издание на музикалния детски фестивал Zecchino d’oro (Златна монета). В него има отново с българско участие. Това е 10 годишната Дария Стоянова от Варна. През 2009-а с песента „Танцът на Розинка“ сестри Тоника и Ивелина Андрееви спечелиха „Медната монета“ и наградата на публиката. Преди това,..
"Пресичане на граници" е втори проект от програмата "Срещи отвъд времето" на Художествена галерия "Дечко Узунов". Той представя съвместна изложба на съвременната художничка Искра Благоева и на Дечко Узунов, която ще бъде открита днес в 18 часа . "Първоначално бях стъписан, защото не успявах да намеря някакво съчетаване между тези двама напълно..
Този път е окончателно. Михайлов няма да се върне. Това мнение изрази пред БНР Симеон Кичуков, спортен репортер в "Дневник", за декларираното от..
Държавният поземлен фонд е инструмент за провеждане на държавна политика. Това обясни пред БНР Иван Христанов, лидер на партия "Единение“, бивш..
Постепенно намалява броят на недостъпните населени места . Все още остава проблемът с липсата на ток в част от селищата . Това каза пред БНР..