Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

| Репортаж

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година.
Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на Бахфеста, гостувал със самостоятелен концерт. За неговия успех там вече ви разказахме в "Алегро виваче" .


И тази година атмосферата на Бахфеста беше специална. Там по традиция се събраха най-големите имена в бароковата музика, за да преживеят с публиката 10 дни, в които целият град се превръща във фестивал.

Организаторите отчитат рекорден интерес към това издание - 76 000 посетители са се присъединили към общо 157 събития. Сцените отново бяха най-различни - от двете достолепни църкви, в които Йохан Себастиан Бах е работил като кантор - Томаскирхе и Николайкирхе, през параклиса на Лайпцигския университет и по-малките църкви в града, Музея на музикалните инструменти, до тези под открито небе и двете специално изградени пространства в рамките на централната жп гара. 
Особено интересен тази година беше фактът, че наред с изключителните професионалисти - инструменталисти, певци, диригенти и състави, сред които цигуларката Изабел Фауст, диригентите Райнхард Гьобел, Тон Коопман и Филип Херевеге, Академията за старинна музика - Берлин, Колегиум вокале - Гент, Амстердамския бароков хор и оркестър, Бахфестът беше отворен и за любителски хорове, дошли от цял свят - общо 30 от пет континента, включително от държави като Парагвай и Малайзия.
Това имаше пряка връзка с мотото на фестивала - CHORal TOTAL, т.е. в центъра на 25-я Бахфест беше поставен лютеранският хорал, върху чиято основа Йохан Себастиан Бах изгражда голяма част от своите произведения. Тази година фестивалът отбеляза две годишнини: 500 години от създаването на лютеранските хорали и 300 от композирането на серията кантати, базирани върху тях, от Бах. 
По тази причина в последния ден от фестивала - 16 юни - имаше по-различна сутрешна служба в Томаскирхе, на която стотици любители-хористи от различни страни бяха дирижирани не от кого да е, а от самия Тон Коопман - изключително авторитетна фигура, неотменен гост на Бахфеста от години, заедно с неговите състави - Амстердамски бароков хор и оркестър. Освен това през последните пет години маестро Коопман е и президент на Баховия архив в Лайпциг - пост, който наследи от друг голям авторитет - сър Джон Елиът Гардинър.
Аз имах шанса и удоволствието да присъствам на друго впечатляващо събитие - концертът на 14 юни вечерта в Николайкирхе, в който маестро Тон Коопман водеше своите високопрофесионални състави - Амстердамския бароков хор и Амстердамския бароков оркестър. Не за първи път слушам тези музиканти и се възхищавам от техния професионализъм, но този път към преживяването беше добавено още нещо, много ценно. Цялата програма на вечерта беше изградена върху Бахови хорали, а по-различното беше, че всички в църквата - изпълнители и публика, се превърнаха в едно цяло - изпълняваха музиката заедно.
Първо засвирваше органистът на църквата „Свети Николай“ - Маркус Кауфман. После запяваха стотиците хора в публиката, седнали един до друг на дългите дървените пейки, след това засвирваше оркестърът и се добавяше хорът заедно със солистите. Всички бяха заедно в това преживяване, обединени от простичките послания в хоралите, от философията, закодирана в тях, от красотата на баховата музика, която се лее в храма и извисява душите. Усещането беше неповторимо и неземно!
Концертмайсторката на Амстердамския бароков оркестър, шотландката цигуларка Катрин Менсън сподели:
„Да бъдем в Лайпциг за нас е огромна чест. Обожаваме това. Да сме тук, в дома на Бах, духовният и физическият му дом, за нас е изключително важно. Много сме развълнувани да сме тук и да споделяме преживяванията си с публиката, с тази невероятна публика. И да изпълняваме тази изключителна музика. За нас е невероятно.“
В последния ден от Баховия фестивал, 16 юни, в Старата борса на Лайпциг гостува камерният състав, наречен Apollo's CabinetТова са млади хора, сред които е и българската цигуларка София Проданова. През 2022 г. тя спечели престижната трета награда на Баховия конкурс в Лайпциг, който се провежда на всеки две години. Постижението й тогава беше знаково, защото тя стана първият български музикант, спечелил конкурс на бароков инструмент. Както добре знаем, в България тази традиция тепърва се развива. Разбира се, София дължи много на обучението си в реномираното училище за музика и драма "Гилдхол" в Лондон, в което учеше тогава. Сега тя е свободен артист и активно работи с различни барокови ансамбли в Европа. 
Чуйте в звуковия файл репортаж от Лайпциг с участието на цигуларките Катрин Менсън и София Проданова, и флейтистката Тереза Вран. 

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00