Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Екстремните спортове 24 септември - 1 октомври 2023

4
Камерландер (вляво) и Меснер
Снимка: Интернет

Книгата на рекордите “Гинес” отново разбуни духовете в алпийските и планинарските среди, след като обяви, че рекордът на Райнхолд Меснер за първо в историята изкачване на 14-те осемхилядника е невалиден. Според проучване, направено от картографа Еберхард Юргалски, който неотдавна стана главен консултант на “Гинес”, през 1985 г. великият алпинист не е стъпил на най-високата точка на Анапурна, а е бил на 5 метра надморска височина по-ниско и на 65 метра линейно разстояние по-долу от върха. По този начин първият, постигнал т.нар. Хималайска корона, става американецът Ед Виестърс, изкачил без допълнителен кислород върховете между 1989 и 2005 г. По подобни причини от списъка с изкачилите 14-те осемхилядника отпадат общо 40 души и остават само четирима - Виестърс, Вейка Густафсон, Нирмал Пурджа и излизащата сега на първо място сред жените Донг Хонг Хуан.

“Не върхът, а пътят е целта. Моят алпинизъм не познава рекорди“, написа Меснер във Фейсбук. Пред италиански медии южнотиролецът допусна, че снежната покривка може да се е променила и това да е обяснението за промяната на върха, а Юргалски да е объркал източния с главния връх на Анапурна. “Никога не съм претендирал за никакви рекорди, за да могат да ми ги отнемат”, коментира Меснер и определи картографа като некомпетентен.

Меснер получи абсолютната подкрепа на своя партньор на Анапурна (и на още 6 други върха) - Ханс Камерландер, който обясни, че по онова време не е имало GPS-и, но двамата с Райнхолд са убедени, че са били на върха. “Така се унищожава алпинизмът”, коментира Камерландер по повод заключението на Юргалски. Двамата с Меснер правят въпросното изкачване на Анапурна през далечната 1985 г. в алпийски стил по нов маршрут по Северозападната стена.

Междувременно стана ясно, че знаменитият италиански алпинист Ханс Камерландер ще посети България през ноември, когато ще бъде официален гост на Банско филм фест. 22-ото издание на международния фестивал за планинарско и ектремно кино ще се проведе от 22 до 26 ноември. В програмата са включени 85 филмови премиери, мотивационни лекции, изложби, занимания на открито. Една от премиерите е на филма на Меснер за изкачването му на Манаслу.

Анапурна 1985 г.
Снимка: Архив на Р. Меснер/Официална Фейсбук страница

Сред другите официални гости на фестивала са проф. д-р Волфганг Наирц, ръководител на няколко десетки експедиции и основоположник на летенето (с делтаплан) в най-високите планини през 70-те и 80-те години на 20 век. Той ръководи експедицията до Еверест през 1978 г., в рамките на която Райнхолд Меснер и Петер Хабелер правят първото изкачване на върха без допълнителен кислород. На сцената в Банско ще излезе и германката Инес Паперт, една от най-добрите жени в леденото катерене, както и полякът Марчин Томашевски - един от най-добрите бигуол катерачи. Подробности - на сайта на Банско филм фест.

Австриецът Якоб Шуберт направи първо преминаване на маршрут от най-високата категория на трудност в света - 9с. Линията се намира във Флатангер, Норвегия и е болтирана през 2013 г. от Адам Ондра, а Шуберт й дава името B.I.G. Това е третото 9с в света след “Silence”(на Ондра, 2017 г.) и D.N.A. (на Себ Буан). 32-годишният Шуберт е 4-кратен световен шампион в “трудността” и 3-кратен носител на Световната купа в същата дисциплина. До момента той има също седем 9b-та и едно 9b+.

Якоб Шуберт
Снимка: Nodum Sports / @moritz.klee 

Ултрабегачът Емил Генов успя да финишира Спартатлона - едно от най-старите и престижни бегачески състезания в света. То се провежда всяка есен в Гърция, а 245-километровото му трасе преминава от Атина до Спарта. Генов, който миналата година постигна 28 място (с време 30 часа и 18 минути), тази година е 19-и, с време 26 часа и 51 минути. Това е второто най-добро време, постигано от българин на Спартатлона. През 1992 г. Руска Кадиев побеждава в състезанието, като изминава трасето за 24 часа и 8 минути.
 
Александър Христов победи в най-дългата дистанция на ултрамаратона "К3 Ултра", който се проведе през почивните дни в Родопите. Христов измина 85-километровото трасе за 8 часа и 32 минути. При жените най-бърза беше Нели Ангелова, 11 часа и 10 минути. По 63-километровото трасе първи финишира Стилиян Аврамов, с време 6 часа и 49 минути, а при жените - Михаела Христова, 8 часа и 40 минути.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет в Плевен

Ректорът на Медицинския университет в Плевен за студентския празник и проблемите в здравеопазването

Проф. д-р Добромир Димитров е ректор на Медицинския университет в Плевен. Той е и новият председател на Сдружението на медицинските университети. Носител е на приза "Лекар на годината 2023" в Плевен. За студентския празник и за проблемите пред здравеопазването Латинка Светозарова разговаря с проф. Димитров - чуйте от звуковия файл...

публикувано на 08.12.23 в 14:35
На сцената в Банско

Полският топалпинист Марчин Томашевски: От мечтите започва всичко

Благодарение на Банско филм фест, и тази година в България дойдоха имена от световна величина в областта на екстремните спортове. Сред най-вдъхновяващите срещи с публиката беше с полския алпинист Марчин (Йети) Томашевски, пионер в зимните изкачвания на големи стени в отдалечени райони . В началото на годината той и партньорът му Павел..

публикувано на 08.12.23 в 09:13

Джон Ленън - един живот с музика... и куршум

Джон Ленън е една от най-известните фигури в историята на популярната музика. Роден на 9 октомври 1940 година в Ливърпул, Англия, Ленън бързо се превръща в неотразим създател, активист за мир и символ на свободата. Като ученик, Ленън основава групата ,,The Quarrymen'' с приятели от училище, с които Джон Ленън започва да свири на китара. На 6 юли 1957..

публикувано на 08.12.23 в 03:00
Законите на Мърфи

03.12.23 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" от 3 декември 2023 г. Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 04.12.23 в 08:42
Ханс Камерландер

Екстремните спортове 19 ноември - 3 декември 2023

22-ото издание на Банско филм фест премина (от 22 до 26 декември) с препълнени зали , вдъхновяващи презентации на официалните гости и над 80 премиери на приключенски филми от цял свят. Отново деца и младежи се катереха на скали, влизаха в пещера, участваха в уроци по ориентиране и астрономия, отново във фоайетата - място за срещи между..

публикувано на 03.12.23 в 20:38
На скалите край Банско

Николай Петков след 50 години катерене: Винаги границата може да се отмести още

На 24 ноември, в рамките на Банско филм фест, големият български алпинист Николай Петков отбеляза 50 години спортна кариера, която продъжава и днес. В презентацията си той разказа за по-значимите си постижения, паметни срещи, приятелства и свръзки. Започва да се катери през 1973 г., на 14-годишна възраст, със своя съученик Иван..

публикувано на 28.11.23 в 16:12

26.11.23 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.11.23 година.

публикувано на 26.11.23 в 08:20