Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Тодорова: Докато не се променим като хора, няма как да се промени и държавата

5
Гергана Тодорова
Снимка: Елена Цанева

16-и епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Гергана Тодорова, агент по продажба на недвижими имоти в Чикаго, която  миналата година беше отлична от голямата компанията, в която работи, като първенец по брой на продажби. 

Пазарът на жилища в САЩ представлява 33,6 трилиона долара и надвишава БВП на двете най-големи световни икономики - САЩ и Китай. През миналата година в САЩ са продадени близо 6 милиона жилища. Специално проучване показва, че 42% от купувачите смятат, че недвижимите имоти са по-добра инвестиция от акциите на фондовия пазар, но 1 от всеки 10 американци продава дома си поради  съмнения за паранормална активност. 44% от хората в САЩ твърдят, че са живели в къща, обитавана преди това от духове, а 76% вярват в съществуването на свръхестествени сили. 

Най-скъпи са къщите на Хаваите, където цените са около 1 млн. долара. Средната цена на къща в Америка обаче е 428 700 долара. Повече от половината американци (51%) казват, че не могат да си позволят да си купят дом. Цените на недвижимите имоти непрекъснато се покачват, а доходите варират в различните щати, но средната месечна вноска по ипотека е 1230 долара на месец за 30-годишен заем с фиксиран лихвен процент. С най-ниски лихви е жилищният пазар в Калифорния, където работят и най-много агенти за продажба на недвижими имоти. Хората, които посредничат в покупко-продажбите на жилища в САЩ обичайно са дами на възраст около 56-60 години. Наброяват над 1,5 млн., а 1 от всеки 5 агента или брокери живее в Калифорния. 

Преди 23 години Гергана Тодорова се дипломира, тръгва към  Америка, но преди да сбъдне американската си мечта, се случва нещо много по-съществено и важно: 

"В Северна Каролина аз и съпругът ми, тогава още не бяхме женени, работехме като специалисти в селското стопанство. Двамата с него имаме бакалавърска степен "агробизнес". Това ни даде възможност да дойдем тук и да работим за една от най-големите компании в Америка. Дойдохме в Америка и наистина животът ни тръгна така, че ние трябваше да се оженим. Ние бяхме 6 години двойка, но никога не сме говорили за женитба. Аз си спомням, когато си намерих годежния пръстен в неговото яке, и му се скарах, защо ми е купил годежен пръстен. И той остана изненадан. Ние се оженихме буквално за 3 дни. Но пак си го направихме романтично, защото решихме да отидем в Лас Вегас и там да се оженим. Наистина стана много бързо, много импулсивно и може би това на мен ми допадна много. Може би защото  съм го очаквала, още повече че ще отида и в Лас Вегас, и даже си купих за 2 часа булчинска рокля. И всичко стана много бързо. Сватбата ни беше във "Фламинго хотел" и бяхме аз, моят съпруг и едни наши приятели. Вече в България, като се прибрахме, там бяхме в много семеен кръг. 

За първи път ние закупихме жилище 2005 година. След като закупих жилище, аз тогава бях много млада. След като закупих това жилище, никога не съм си мислила, че някога мога да работя тази работа. Но животът ми се стече така, че след време започнах да купувам жилища за инвестиция, които мога да отдавам под наем. Моето семейство се разрасна и аз в един момент реших, че трябва да отделям повече време на семейството си. 

И както повечето хора си мислят, че агентите само отварят врати и поприбират чекове от деня на сделката, същото си го мислех и аз, докато не започнах да работя тази работа и разбрах, че работата на агента на недвижими имоти е безбройни часове. 

Моят ден започва в 7:30 сутринта пред компютъра. Докъм 12:00 оправям документи. След обяда показвам жилища и след като се върна, сядам пред компютъра до среднощ... Почти нямам време за семейството си. Значи, точно това, което исках да направя, не направих, но затова пък моето семейство много ме подкрепя и моите деца също. Те са свикнали повече време да са сами, да се оправят сами и може би това е добър урок за тях, защото те по-бързо съзряват по-този начин", разказа за рубриката “Америка - илюзии и реалности” Гергана Тодорова.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35