Не са отразени страховете на хората в плановете и те не са участвали в този процес, посочи Александров.
"Има легитимно подозрение, че някой е претупал нещата, движен от други съображения - да се наместят приятелски фирми, които да усвоят парите за компенсиране. По-лошото е, че се развихри още по-тежка конспирация и тя е, че българските правителства или част от българските партии са превърнати в изпълнител на една политика за съсипване на българската енергетика".
Става дума за мащабна технологична трансформация от един вид енергетика към друг, разясни социалният антрополог.
"Тя е мотивирана от ценностни и идеологически съображения. При Зелената сделка се оказва, че загубите са повече от печалбите за България. Причината за това е, че ние имаме добре развита енергийна система. Съществуващото статукво устройва всички. Очаква се да се плати цена, за да има повече природа и по-малко замърсяване. Някои ще изгубят работата си, на други ще се увеличат сметките, трети ще фалират".
Изобщо не знаем дали българските граждани са склонни да влязат в тази сделка, посочи Александров.
"На нас просто ни съобщиха, че трябва да приемем светлите цели на ЕС. В една тревожна и възбудена среда – с ниско доверие към управлението, това е взривоопасно. Не става въпрос за обичайна трансформация, която идва с логиката на пазарните механизми, а за силно контролиран политически пазар, с много тежки квоти. Ясно е, че ще е политическо решение и че ще има цена. Това означава изключително отваряне към обществото – не просто да му съобщиш нещо, но хората трябва да бъдат приобщени, овластени да станат част от този процес. Трябва да видят своето бъдеще в новата ситуация. На предишните правителства се падна задачата да осигурят този преход по нетравматичен начин и те се провалиха. Този проблем е политически".
Решението му обаче се отложи, отбеляза Александров. Като причина за това той посочи слабата позиция, в която се намират управляващите.
"Има заложени мини от предишните правителства. Не им остава нищо, освен да се гърчат и да се гънат".
Социалният антрополог смята, че управляващите трябва да заявят националния ни интерес и да го защитят в Брюксел.
Цялото интервю на Даниела Големинова с Харалан Александров може да чуете в звуковия файл.
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..