Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Искрен Иванов: Конфликтът Азербайджан - Армения ще продължи да тлее

"Скоро няма перспектива за мирното му уреждане, освен ако Москва и Анкара не седнат на една маса", смята международният анализатор

| Интервю
Искрен Иванов
Снимка: Ирина Недева

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев реши да не присъства на събитие в Испания с посредничеството на ЕС, където би могъл да проведе разговори с арменския премиер Никол Пашинян, съобщиха азербайджански държавни медии. Алиев беше поканен на среща с лидерите на Франция, Германия, Армения и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Петимата трябваше да обсъдят бъдещето на Нагорни Карабах, след като Баку си възвърна пълния контрол над региона със светкавична военна операция на 19 септември. Очакваше се участниците да разгледат и напредъка на продължаващите отдавна, но проблемни разговори за мир между Азербайджан и Армения.

Пред БНР межднародният анализатор доц. Искрен Иванов заяви, че това не е изненада и е очаквал срещата Алиев - Пашинян да пропадне. Като причина за това той посочи 2 причини:

"Западът допусна грешка, като се намеси в регулирането на този конфликт, най-малкото защото нямаше достатъчно инструменти, с които да му повлияе. Това е регион, който е почти изцяло в сферата на влияние на Русия и Турция, които предвид интересите им не биха допуснали нито САЩ, нито ЕС да се намеси в регулирането на този конфликт. Втората причина, че тази дилема на сигурността, която съществува между Армения и Азербайджан тя окончателно се размрази". 
Според него този конфликт е можело да бъде регулиран много по-лесно, ако на една маса бяха седнали Русия, Турция, Азербайджан, Армения.
 
"Реджеп Ердоган не иска западните държави да се намесват в отношенията му с Азербайджан. С отсъствието си от срещата Ердоган искаше да изпрати един сигнал, че ЕС не трябва да се меси в този спор". 

Освен със своята мека сила, ЕС няма с какво друго да реагира, защото това не е регион, който се намира под влиянието на НАТО, изказа мнение доц. Иванов. По думите му дори ЕС в случая си е вкарал автогол

"Когато преди години Русия спря газа заради войната в Украйна, именно Алиев беше един от лидерите в района, който най-много съдействаше за това природен газ да стигне до Европа и ние да не останем на студено. Това беше голям пропуск, защото Алиев разглежда това като предателство на западните държави

"Не просто се пропусна един удобен момент този конфликт да бъде замразен отново, пропусна се възможността Европа да се прояви като арбитър. Ние пропуснахме много, защото за пореден път Европа си дава сметка, че нейната дипломация не може да действа в регион, където Турция има силни интереси, което е сигнал за нещо друго - че Турция трябва да се интегрира по-засилено в ЕС. Това, че срещата не се е състояла означава, че този конфлит ще продължи да тлее и скоро няма перспектива за мирното му уреждане, освен ако Москва и Анкара не седнат на една маса и не предоговорят баланса на силите в региона. Мисля, че това може да бъде постигнато. Топката е в ръцете на Русия".

Според него при ескалация на конфликта, ЕС и САЩ не трябва да предприемат решителни действия, защото това може да усложни нещата и по скоро да навреди на нашите интереси. 
 
"Трайно разрешаване на този конфликт може да има, само ако Турция и Русия успеят да договорят работеща формула на тази дилема на сигурността. Рано или късно единият етнос ще се наложи над другия", категоричен бе доц. Искрен Иванов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на иновациите и растежа

До 15 май компаниите да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации

До 15 май български компании могат да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации, която е с бюджет 127 милиона лева. Наближава крайният срок, през които български компании могат да кандидатстват по процедурата "Разработване на иновации в предприятията" с бюджет 127 млн. лв. по програма "Конкурентоспособност и иновации в..

публикувано на 11.05.24 в 21:28

Икономически песимизъм властва сред европейците преди евровота

Според проучване, проведено от "Би ви ей Ексайт" (Bva Xsight) за медиен консорциум начело с френско-германската телевизия Арте, 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. По въпросите за имиграцията и отбраната по-голямата част от..

публикувано на 11.05.24 в 21:26

Нов конкурс за управител на болницата в Дупница

Обявен е нов конкурс за управител на общинската болница в Дупница по решение на съветниците, след като проведеният на 4 април избор се провали и никой от двамата кандидати не получи минималната оценка и бал. Новият конкурс е обявен за 12 юни.  5 години общинската болница беше управлявана от прокуриста Мария Иванова, която в деня след местните..

публикувано на 11.05.24 в 21:09

Ден на работодателя в гр. Рила

Ден на работодателя беше организиран в гр. Рила- инициативата е на Бюрото по труда в Дупница, след като от години безработицата в малката община е около и над 10 %. На борсата се явиха и безработни от съседната община Кочериново.  В общината и в района на Рилсикя манастир са отворени и работят, особено през летния сезон, над 10 заведения,..

публикувано на 11.05.24 в 20:59

Черни лешояди вече отглеждат потомството си на територията на Природен парк "Врачански Балкан"

Три двойки черни лешояди вече имат потомство и отглеждат малките си на територията на Природен парк "Врачански Балкан". В района от години се работи активно за възстановяването на този защитен вид птици.  След изчезването на черния лешояд от територията на природен парк "Врачански Балкан" , възстановяването на вида започна преди повече от 20..

публикувано на 11.05.24 в 20:39

Празник на яйцето в Павликени

Яйцето като символ на живота празнуват днес в Павликени. В 11-ото издание на празника акцент са традициите и обичаите на населените места и екологията. Репортаж на кореспондента ни Здравка Маслянкова. Хиляди гости се събраха на традиционният вече празник на яйцето в Павликени. "Празникът на яйцето не е просто един концерт в парка. Това е..

публикувано на 11.05.24 в 20:36
Наградените директори получиха и по икона на Св. Иван Рилски

Училищни директори получиха награди от МОН в Рилския манастир

Петима училищни директори получиха наградите си от МОН на среща в Рилския манастир, каквато се прави традиционно всяка година в Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий. Наг,адите им връчи зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова. Награждаването се проведе, по утвърдена вече традиция, в Иконната зала на Рилската сета обител...

публикувано на 11.05.24 в 19:58