За масово изсъхване на полезащитните пояси в област Добрич алармират от години от Североизточното държавно предприятие. Първите сигнали за проблеми с ясеновите дървета бяха получени още през 2020 година, а днес тревогата на специалистите е още по-голяма, тъй като процесът вече се наблюдава и при цера.
Причините според тях са комплексни, но една от водещите е променените метеорологични условия в Добруджа, характеризиращи се с все по-драстична суша, придружена от високи температури, които допринасят и за развитието на гъбни заболявания на дърветата, срещу които борбата е неефективна.
Изграждането на полезащитните пояси в Добруджа започва през петдесетте години на миналия век и постепенно е създадена система, която опазва плодородието на региона. Те заемат не повече от 2-3% от общата обработваема площ, но в същото време спират ветровата ерозия на почвата и увеличават с между 15 и 30% добивите от земеделските култури, категоричен е зам.-директорът на Държавното ловно стопанство в Балчик инж. Радослав Радев.
"Ако тези пояси бъдат премахнати, не само ще има по-малки добиви, а в дългосрочен план почвата ще ерозира. На тази възраст започват да съхнат".
Инж. Радев посочва, че от юли месец досега количеството на падналите валежи е 32 литра на метър, като през август те са едва 4 литра, а през септември критичните 2 литра. Общото количество на валежите за последната селскостопанска година е от 340 мм, което е много под средното за страната. Сушата намалява и имунитета на дърветата и те биват засегнати много по-лесно от вредители.
Ясеновите дървета, които съставляват около 20% от поясите, в огромната си част вече са засегнати от съхненето, допълва инж. Радев.
"Това ни поставя пред едно голямо предизвикателство след това да ги залесим, което значи доста средства, работна ръка и транспорт. Проблемът с работната ръка е сериозен".
Заболяване запушва проводящите съдове ва дърветата и води до тяхната смърт, разясни още той.
"Поясите са незаменим елемент в ландшафта на Добруджа. Те са оазис на биоразнообразието. В тях гнездят значителен брой птици. Става въпрос за около 35 вида. Някои от тези птици не са горски видове и няма как автоматично да се прехвърлят в съществуващи широколистни гори. По-скоро ще изчезнат от тези райони, ако поясите изсъхнат".
Едно от големите предизвикателства за възстановяването на съхнещите пояси, според инж. Радев, е ограничеността от видове, които те могат да използват при залесяването. Затова от СИДП ще настояват поясите да бъдат извадени от сертификацията на България.
"Целта на поясите не е да се произвежда дървесина. Те са вид ограда. Не е толкова важно да бъдат сертифицирани. По-важно е да можем да ги възобновим и след нас да не остане пустиня".
Климатът в Добруджа върви към опустиняване, категоричен е инж. Радев и мерките трябва да бъдат предприети незабавно, за да се минимализират негативните последствия от продължителната суша. Според него е необяснимо и защо се отпускат държавни субсидии за всички обработваеми площи в страната, но не и за поясите, които всъщност спомагат за по-добрите добиви и се борят срещу ерозията на почвата.Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято мисия е опазване на народната традиция и в частност на сградата на читалището в селото. За втора поредна година на 26 декември , вторият ден на Коледа, те организират истински празник в центъра на..
Израелският министър на отбраната Израел Кац настоя, че страната ще гарантира, че израелските отбранителни сили ще оставят под контрол Ивицата Газа въпреки продължаващите преговори за ново прекратяване на огъня с "Хамас", което вероятно включва различни условия, съобщава Ройтерс. "Ще се уверим, че има зони за сигурност, буферни зони и..
Потъналият в Средиземно море късно в понеделник руски товарен кораб "Урса Майор" е станал жертва на "терористичен акт". Това съобщи днес собственикът на кораба, цитиран от руската държавна информационна агенция РИА Новости и агенция Ройтерс. Руски товарен кораб потъна след експлозия в Средиземно море Корабът, построен през 2009 г., е..
Челен сблъсък между два автомобила по пътя Смолян - Пампорово, в района на Св. Пантелеймон, вдигна на крак два екипа на пожарната, полицията и Спешна помощ. Сигналът за пътния инцидент е подаден малко след 15.40 часа. По първоначално подадената информация е имало затиснати пътници. Впоследствие обаче всички успели да излязат от..
Коледа е време за почивка на цялото семейство. Много хора се посвещават на гледане на филми с празнична тематика. Киножурналистът Зузи Аспарухова сподели пред БНР кои са лентите, които тя би отличила. "Сам вкъщи" продължава да е най-успешният семеен коледен филм, посочи тя. "Това се получава заради сбора от теми, които се преплитат в..
В Кирково започна кампания за набиране на средства за изграждане на православен храм - 30 години след възникване на идеята. Храмът ще носи името "Свети седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. Вече има готовност за дарения от фирми и местни жители. Парцелът за новия храм е закупен през 2001 г., но след това идеята е в..
Благоденствие и сбъднати мечти пожела на перничани по повод Коледа кметът Станислав Владимиров. Празнично е настроението днес в града. Най-оживеното място е коледният базар, където и днес, както през целия декември имаше коледна програма, а най-щастливи са децата. Те ще запомнят тази Коледа не толкова с подаръците, които намериха под елхата,..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...