Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест срещу обжалването на заповедта, забраняваща развъждането на норки

Снимка: Сдружение КАЖИ

Сдружение КАЖИ организира протест срещу обжалването на заповедта на МОСВ за забрана на развъждането на вида Американска норка в България. Издадената през 2022 г. заповед беше атакувана в съда от собственика на единствената у нас ферма за кожи от норки, срещу която природозащитниците протестират от много години насам. Протестът ще се проведе от 8.45 ч. по време на съдебното заседание по делото, пред сградата на Административен съд - София - град.

"Това е нещо не толкова типично – да се забрани отглеждането на конкретен вид животно само със заповед, но е факт. Съществува в Закона за биоразнообразието текст, според който министърът на околната среда и водите има право да забрани вноса, развъждането и отглеждането на неместни видове, ако случайното им освобождаване в дивата природа би застрашило съществуването на местни видове. Този текст е изключително релевантен", коментира пред БНР Петя Алтимирска от УС на сдружение КАЖИ. Тя определи заповедта за норките като "може би закъсняла", защото от години природозащитниците настояват за нея.

"Още 2018 г. имаше национална гражданска инициатива, която събра над 51 000 подписа да бъде забранено отглеждането на животни за ценни кожи."

Административният съд е приел молбата на сдружението за конституиране като страна по делото. Така сдружение КАЖИ ще участва активно в съдебната защита на заповедта, заедно с министерството на околната среда. Като конституирана по делото страна от сдружението са внесли допълнителни доказателства, които се позовават на експертни оценки, уточни Алтимирска.  

Делото е отложено за 1 декември

Природозащитници протестират от години за забрана на фермите за норки  Снимка: Евелина Стоянова

Повече от 30 години неправителствени организации за защита на животните се борят за забрана на производството и продажбите на ценни кожи в Европа. 20 държави-членки са забранили изцяло или строго регулират отглеждането на животни за ценни кожи. В някои от тях са предвидени преходни периоди за прекратяване на процеса.

Последният пример е Литва, където се гласува затварянето на над 70 ферми за кожи. За сравнение, в България има само една ферма, но вече пет пъти законът за забрана на отглеждането на животни заради ценните им кожи се внася в пореден парламент, засега неуспешно. 

Заповедта за забрана на развъждането и вноса на вида Американска норка беше издадена на основание рисковете за биологичното разнообразие, произтичащи от инвазивността на този вид. Собствениците на единствената българска ферма оспорват мотивите на заповедта, както и експертизата на екоминистерството. 

Организаторите на днешния протест - сдружение КАЖИ, предупреждават, че отмяната на заповедта за забрана на развъждането на Американски норки у нас ще означава гарантирана и жестока смърт за милиони животни, както и множество негативни последствия върху природата, хората и държавата. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Венцислав Василев, Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем -  интервюто на Мария..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59