Ключов момент от промените в Конституцията, които днес влизат на първо четене в парламента, е свързан с института на служебното правителство. Това е член 99, алинея 5, който регламентира ролята на държавния глава при управлението на парламентарна криза, обясни пред БНР политологът Атанас Радев.
"Служебният кабинет е всъщност този инструмент, който дава възможност на държавния глава да управлява страната в ситуация на такава криза, когато парламентът не може да излъчи правителство. Това може да промени в голяма степен ролята на президента. В конституционните текстове тя е балансираща. Българският президент има много съществени правомощия и функции във всички сфери на управлението, което дава възможност да влияе в една или в друга форма".
В цяла Европа има тенденция служебните кабинети да превишават правомощията си, обясни той в предаването "Преди всички".
"В Словения, Испания и в още няколко европейски държави в Конституцията е заложено хронично ограничаване на служебните кабинети – нямат право да се занимават с бюджет и да сключват международни договори".
Президентът е възприел, че е център на властта, а трябва да е мост и балансьор с останалите власти, заяви политологът.
В опита да се запълни вакуума в изпълнителната власт през висши държавни служители, които да бъдат назначени да управляват в рамките на 2-3 месеца, поставяме един съществен въпрос -за търсенето на политическа отговорност, отбеляза политологът.
"На президента в случая не може да му бъде потърсена политическа отговорност за управлението на служебните кабинети. Парадоксално е как той ще назначи един висш държавен служител, който от своя страна ще предложи кабинет".
България е един интересен феномен и в кризисни ситуации може да завие от парламентарен към президентски модел, обясни той.
Или да бъде премахнат изцяло служебният кабинет, или да бъде оставен в ситуацията, в която се намира в момента, посъветва политологът.
Ако днес не минат промените, той не очаква кабинетът да падне.
"Има още два въпроса, които стоят на дневен ред – еврозоната и Шенген".
Цялото интервю на Силвия Великова с Атанас Русев може да чуете в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..