Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майкъл Кокс: Новият лидер на Камарата на представителите няма да е тръмпист, а центрист

"Ако се стигне до избор на тръмпист, най-вероятно федералното правителство ще трябва да спусне кепенците"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Умората, изтощението на Запад от войната в Украйна ще доведе до фрагментация на нагласите в Съединените щати и Европа.На това се надява Кремъл, съдейки по думите на говорителя му Дмитрий Песков, когато беше попитан за решението на Камарата на представителите на американския Конгрес - броени часове преди крайния срок в събота вечерта - да разреши временно финансиране на правителството за срок от 6 седмици, но без да включва в това разрешение пореден транш от помощи за Киев. ?ез такава помощ Украйна ще издържи само седмица, прогнозира завчера Владимир Путин.

Европейският съюз обеща за пореден път непоклатима подкрепа за украинците, но призна, че не би могъл да запълни празнината, ако администрацията на американския президент Джо Байдън се окаже оттук насетне с вързани ръце заради хаоса, който сътвориха 8 MAGA ултраси от републиканското мнозинство в Камарата на представителите - хард последователи на Доналд Тръмп.Те обвиниха председателя й и техен съпартиец Кевин Маккарти, че е влязъл в сговор с Байдън въпреки това да осигури няколко милиарда долара, за да не спира помощта а Украйна. И използваха промяна в правилника на Камарата, която през януари го принудиха да направи, за да помогнат за избирането му за председател.Само един конгресмен поиска вот на недоверие и малката групичка радикали, заедно с всички конгресмени от Демократическата партия свалиха Маккарти от поста - безпрецедентен акт в 234-годишната история на Конгреса.

Темата коментира за БНРпрофесор Майкъл Кокс - изследовател в Британския кралски институт "Чатъм хаус" и преподавател в London School of Economics.

"По закон Конгресът има право да спре правителственото финансиране. Това се е случвало вече при Клинтън и, ако не се лъжа, при Обама също. Но макар и сега да беше на косъм, все пак не се стигна до това. Задържан обаче беше поредният транш - 3 милиарда долара - помощ за Украйна. Кризата като цяло беше предотвратена, но само временно. Защото 45 дни по-късно ще се сблъскаме със същия проблем. И големият въпрос е защо всичко това се случва точно в този момент?"

"Отговорът му отразява няколко фундаментални проблема. Първият е по-скоро икономически. Републиканската партия като цяло не харесва големите разходи. Като консерватори те не харесват бюджетен дефицит. Демократите точно обратното - не се притесняват от недостиг в хазната. Виждаме го и при управлението на президента Байдън. Като цяло обаче говорим за сериозни различия в икономическите разбирания. Трябва да ги имаме предвид, когато разсъждаваме върху случващото се.

На второ място, и това е тревожно видно и в страната, и извън нея - е огромното политическо разделение в Конгреса на Съединените щати. То е на много нива - между демократите и републиканците, както и сред самите републиканци, които се делят на "Крилото на Тръмп" и останалите - някои умерени, други по-малко умерени. Има разделение и сред демократите."

"Въпросът не е толкова в правителствените разходи, колкото в поляризацията дълбоко в сърцето на американската политическа система. Независимо, че проблемът с финансирането на администрацията беше временно превъзмогнат, разделението остава. Това е най-същественото", смята Кокс.

Ако през ноември се стигне до спиране на правителствените средства, какво ще означава това - за Съединените щати, за Украйна и за останалата част от света?

"За Съединените щати това означава, че много хора в обществения сектор в цялата страна няма да получат заплатите си навреме. Десетки милиони хора са това - заети например в здравната и в социалната система, поддържат националните паркове, стотици хиляди военни и заети в отбранителната индустрия.

Заплатите им за времето на финансовата блокада на правителството не се губят - ще си ги получат по-късно. Но голяма част от тези хора биват уволнявани или принуждавани да не работят временно. Съответно много хора ще са гневни на Конгреса, и конкретно на републиканците. Защото - представете си какво е да не можете да си платите наема, сметките или ипотеката. За тези хора това е огромна несигурност. За Украйна - проблемът е много по-голям и сериозен. Защото поне временно парите за определената за нея помощ бяха спрени, за разлика от всичко останало.

В същото време огромният проблем не е в тези 3 милиарда долара. Това е капка в морето от средства, необходими на Украйна, за да продължи да се отбранява от Русия на собствена територия. Много повече ме тревожи промяната в обществените нагласи в Съединените щати, поне сред републиканците, към икономическата и военната помощ за Киев. Проблемът е защо все повече републиканци, особено тръмписткото им крило, не искат да продължат помощта за Украйна. Струва ми се, че това тревожи много повече президента Зеленски и правителството в Киев."

Да се върнем към парите на американското правителство. Възможно ли е да остане без финансиране през ноември?

"Да се прогнозира какво ще се случи в Съединените щати към момента е почти невъзможно. Нищо не е сигурно. Първо, републиканците трябва да изберат нов председател на Камарата на представителите. Много ще е интересен този избор. Подозирам, че новият лидер на Камарата няма да е последовател на Тръмп, а някой позициониран повече към центъра. При всички случаи обаче в средата на ноември отново ще се стигне до противопоставяне за финансирането на администрацията.

Ако се стигне до избор на тръмпист, най-вероятно федералното правителство ще трябва да спусне кепенците. При по-умерен председател републиканец ще потърси някакъв вид компромис с отсрещната страна. Но така направи Кевин Маккарти и това му изяде главата, защото радикално дясното крило републиканци не обичат компромиси с демократите."

Дали те всъщност не целят с лишаване на администрацията на Байдън от финансови средства да предизвикат масово недоволство от него преди изборите догодина?

"О, без съмнение. Всичко е политика. Политиката е над парите в момента. Републиканците просто не харесват Байдън. Преди не харесваха и Обама, а също и Бил Клинтън. Републиканците постепенно се превръщат от организация в центъра и център-дясно - каквито бяха по времето на Роналд Рейгън, на Айзенхауер преди него и дори до Джордж Буш-младши в началото на този век - във все по-консервативна и по-крайнодясна Републиканска партия. Станали са партията на Доналд Тръмп.

Проблемът им обаче, когато дойдат изборите, ще е, че демократите с основание ще се представят като отговорната партия, която иска правителството да плаща заплатите на хората и здравната и социалната система да работят. За разлика от противниците си, които по идеологически, крайнодесни причини са готови да блокират правителството. И демократите ще кажат: ако гласувате за републиканците през ноември догодина, ще изберете хаос, още повече хаос."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат украинците от Курска област до 20 януари

Руският президент Владимир Путин иска войските му да изтласкат украинците от Курска област най-късно до 20 януари, каза украинският му колега Володимир Зеленски, цитиран от медиите в Киев. На тази дата (след по-малко от два месеца) встъпва в длъжност новоизбраният американски президент Доналд Тръмп, който обеща да договори скорошен край на..

публикувано на 24.11.24 в 19:43
Кочериново

Подменят уличното осветление в Кочериново и селата в общината

Подписан е договорът за подмяна на уличното осветление във всички населени места на територията на община Кочериново, обявиха от администрацията. Финансирането е по Националния план за възстановяване и устойчивост за 914 000 лева. Уличното осветление във всички единадесет населени места в общината ще бъде с подменени светодиодни осветители за..

публикувано на 24.11.24 в 19:12
Дим се издига след израелски въздушен удар в южен Бейрут, 23 ноември 2024 г.

Най-малко 29 са убитите, а 67 - ранените след израелски удар в Бейрут в събота

Най-малко 29 са убитите, а 67 - ранените в резултат на вчерашния израелски удар по район в централен Бейрут, съобщиха местните власти. Равносметката не е окончателна, тъй като раздигането на развалините продължава, уточнява АФП.  Увеличава се броят на жертвите на израелския удар в Бейрут Продължават и боевете в южен Ливан, където израелската..

публикувано на 24.11.24 в 19:09

В Русия са избрали кандидат за нов посланик в САЩ

В Москва са избрали кандидат за поста посланик във Вашингтон и най-вероятно това е директорът на департамента за Северна Америка в руското външно министерство Александър Дарчиев. Това съобщи "Комерсант", като се позова на три свои източника.  На 20 ноември говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред журналисти, че кандидатурата е определена,..

публикувано на 24.11.24 в 19:04

Неофициално: Висш руски генерал е уволнен

Украйна и Русия си размениха нови въздушни удари. 73 руски дрона бяха отразени през изминалата нощ, а от началото на седмицата - общо 460. Украинските атаки бяха съсредоточени в Курска област, от където вече близо 4 месеца руските войски се опитват да изтласкат украинските. Битките в Донбас се развиват неблагоприятно за Киев - според популярния..

публикувано на 24.11.24 в 18:51

Извънредно положение в части от Южен Уелс поради наводнения след бурята Берт

Извънредно положение е обявено в части от Южен Уелс поради наводнения, предизвикани от бурята Берт. Вече има две жертви на природната стихия, връхлетяла в събота Британските острови.  Депутатът от районите Ронда и Огмор Крис Брайънт заяви, че наводненията са безпрецедентни по своите мащаби. Водите на реките в няколко уелски долини се покачиха..

публикувано на 24.11.24 в 18:35
Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку

Президентските избори в Румъния: Очертава се балотаж

Румънците гласуват днес на първия тур на президентските избори. Кандидатите са общо 13. В Букурещ паралелно се провежда и местен референдум. В страната предстои и парламентарен вот, както и балотаж на президентската надпревара.  "Гласувах за нови победи на румънците, каквато беше последната - пълно влизане в Шенген", заяви премиерът и..

публикувано на 24.11.24 в 18:18