Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Иванов: Рано е да се правят крайни оценки за работата на министрите

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Рано е да се правят крайни оценки за работата на едни или други министри, изказа мнение пред БНР съпредседателят на ДБ Христо Иванов.

"Този състав на кабинета беше излъчен в диалог между акад. Денков и Мария Габриел. Трябва да чуем тях. Нито една от двете политически сили, които стоят зад правителството, няма достатъчно гласове, за да наложи един или друг състав на МС. Ще трябва да разговаряме. Добре е преди всичко акад. Денков и Мария Габриел да разговарят. Разбира се, там, където някой не си върши работата и за това има обективни оценки, ще се търси подобряване на решението".

В предаването "Неделя 150" Иванов коментира конституционните промени. Според него атаките не са към философията, а са за формата на търсене на начин как най-добре да стане.

"Това, което виждаме, е сериозен дебат, който приема целите на реформата и участва в усилието да намерим най-добрите решения". 

По думите му трябва да се прави разлика между отхвърлянето изобщо на необходимостта на реформата и нейните цели и това да се разговаря за това как да стане по-добре.

"Огромната част от становищата ясно приемат посоката, целите, необходимостта. Има дебат как точно да се случват нещата. Този дебат ще продължи. Ние ще подходим много внимателно и с благодарност и уважение към всяко мнение и ще работим в тези 2 месеца за прецизиране на текстовете, за тяхното подобряване, отчитане и търсене на съгласие в професионалната общност".

Само с големи области на съгласие можем да постигнем ревизия на обществения договор, категоричен бе Христо Иванов. 

"Ние трябва много ясно да установим един принцип, който в момента структурно е леко замазан в настоящата уредба, и този принцип е, че носителят на съдебната власт, онази институция, която има първостепенно значение за правосъдието и трябва да бъде с най-високи структурни гаранции за независимост, е съдът. Ние трябва да постигнем това".

По думите му един от големите проблеми е как да се осигури работещ модел, организационен, на вътрешно управление на прокуратурата, който едновременно да гарантира нейната отчетност и ефективност, и необходимата доза професионална автономия на всеки прокурор. 

Този пакет не е война с прокуратурата и прокурорите, категоричен е Иванов и добави: "Надяваме се прокурорското съсловие да се включи по-активно, приемайки необходимостта от промени".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Публикувани са промените в Закона за съдебната власт, влизат в сила веднага

В Държавен вестник днес са обнародвани и промените в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на главен прокурор и се въвежда забрана за този състав на Висшия съдебен съвет да открива нови процедури и да избира председатели на върховните съдилища и обвинител №1 поради изтеклия мандат на членовете му.  Промените влизат в сила..

публикувано на 21.01.25 в 11:52

През 2024 г.: Реалните заплати във Великобритания нараснали с най-бърз темп

Реалното заплащане в Обединеното кралство е нараснало с най-бързия си темп средно за повече от три години. Водещ е ръстът на заплатите в частния сектор. Въпреки риска от по-висока инфлация, очакванията са Английската централна банка да намали лихвените проценти следващия месец. Службата за национална статистика оповести, че след..

публикувано на 21.01.25 в 11:35
Слава Янакиева

Слава Янакиева: Повечето сведения на историците говорят против това, което пише в житието на Невски

"Фактите ясно показват, че името на храм "Свети Александър Невски" е въпрос на конюнктура на времето. Самото предложение на Петко Каравелов на Учредителното събрание е да се построи храм, който да показва ясно чувството за благодарност към руския император. Макар да има други предложения, като например от Васил Берон, храмът да не бъде в Търново,..

публикувано на 21.01.25 в 11:28

ВМА въвежда роботизирана хирургия Da Vinci Xi

Военномедицинска академия (ВМА) въвежда роботизирана хирургия Da Vinci Xi. Роботизираната хирургия с използването на системата Da Vinci Xi е напреднал подход в медицината, който комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Използва се в различни области на медицината, като урология, обща хирургия, гръдна..

публикувано на 21.01.25 в 11:27

Юлия Станкова за все по-нарастващата нужда от един личен Христос

Юлия Станкова, художник и богослов издаде нова  книга албум "Изцеление" , издадена през 2024 г. от фондация "Комунитас". Съдържа над 100 картини, посветени на Стария и Новия завет, и тематични авторски текстове. Изданието е двуезично - на български и на английски. "Като твориш, си задаваш безброй въпроси. Художникът не би могъл да твори, без да..

публикувано на 21.01.25 в 11:14
Падналата на пътя скална маса.

Паднали скали затвориха за движение пътя Смолян - Девин

Паднала скална маса върху пътното платно в началото на село Широка лъка в посока село Стойките затвори за движение републиканския път Смолян - Девин, съобщиха от Областното пътно управление - Смолян. В момента намясто се изпращат дежурни екипи, които да разчистят скалната маса.  Препоръчва се използването на обходни маршрути, докато пътят..

публикувано на 21.01.25 в 10:41

Статистиката: Над 800 000 пенсионери – на прага на бедността

2 065 573-ма са пенсионерите през януари, а средният размер на основната пенсия, без добавките, е 835,91 лв.  Статистическите данни сочат, че над 423 хиляди души получават до 580,57 лева, а други 390 хиляди – точно 580,57 лв., колкото е и минималният размер на пенсията за стаж и възраст.  Всички те вече попадат в категорията "бедни" с пенсия под..

публикувано на 21.01.25 в 10:30