Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Луди пари – малките хора срещу големият, лош Уолстрийт

Снимка: Александра филмс

Признавам си, че филмите за Уол Стрийт никога не са ми били по вкуса. Действията, които участниците на Нюйоркската фондовата борса поемаха по една или друга причина ми бяха абсолютно неразбираеми и, като цяло, просто не ми бяха интересни. Разбирах единствено това, че Уолстрийт е мястото, където залагаш парите си, за да спечелиш милиони или да загубиш милиони. Или милиарди – кой с каквото разполага. 

Новият филм, посветен на един култов истински случай, чиито свидетели станахме по време на кризата с коронавируса обаче ми доказа, че и за финансите може да се говори достъпно, приятно и дори забавно. 

Защото „Луди пари“ е посветен на случай от началото на 2021-ва година, когато акциите на една от веригите за видеоигри и компютърна техника „Геймстоп“ скачат с огромни проценти. Повечето големи инвестиционни фондове са заложили на фалита й, а възходът на веригата магазини бележи загуба в милиарди за тези играчи. Причината за възхода на „Геймстоп“ – редица индивидуални инвеститори, определяни от важните играчи като загубеняци и откачалки, решават да инвестират в акциите й.

От сюжета на „Луди пари“, разбираме, че в основата на този финансов „бунт на масите“ е ютюбърът Кийт Гил, който инвестира всичките си спестявания в уж губещата верига магазини. Вълна от индивидуални инвеститори решава да го последва, след като той споделя във видеоканала си причините да вярва в губещата марка. Малките играчи решават да бъдат единни. Разбират, че само така могат да победят милиардерите. Богаташите обаче не остават безучастни и решават, че няма току – така да оставят големите пари да им се изплъзнат. Във филма виждаме една финансова битка, която бих определил като изключително вълнуваща. Защото „Луди пари“ е разказан изключително забавно, цветно и достъпно. Филмът може да се обобщи като история за малките хора, които решават да обединят усилията си срещу богаташите, планиращи пореден „тенис корт“ в огромните имения, където заедно със семействата си прекарват затворените дни на пандемията. 

Филмът може да се разгледа и като история за силата на социалните мрежи и тяхното въздействие върху милиарди хора по целия свят. Или пък като история за онези големи загуби, които хората по света преживяха по време на кризата с Covid-19 – независимо дали става въпрос за пари, работа, любими хора… 

Режисьорът Крейг Гилеспи, който ни разказа впечатляващите истории „Аз, Тоня“ и „Круела“, тук показва един по-човешки облик на участниците във фондовите пазари, които сме възприемали само като диаграми и цифри, за много от нас – включително и за мен - напълно неразбираеми. 

Но зад всяка цифра и фигура стои човешка история. Понякога на алчност, понякога на надежда за едно малко по-добро бъдеще. В главната роля – на финансовия инвеститор, анализатор и ютюбър Кийт Гил виждаме талантливия Пол Дейно. След ролята на Гатанката в най-новия „Батман“ и на бащата в завладяващия „Семейство Фейбълманс“ Пол за пореден път показва, че е актьор, способен да се превъплъти без проблем в много различни един от друг персонажи. 

Тук героят му е често изпълнен с противоречия, малко тъжен, но с много надежда, че със следващото видео ще успее да убеди потребителите колко е важно да подкрепят каузата му. Много се радвам, че след популярен сериал като „Грозната Бети“ Америка Ферера получава шанса да докаже колко харизматична и талантлива актриса е. Видяхме я с въздействащо изпълнение в най-успешния до момента филм тази година „Барби“, тук също успява да ни впечатли като майка, търсеща начин да направи своето бъдеще и това на децата си по-добро, чрез успешна инвестиция. Сет Роугън също влиза в главна роля, като показва човешкото лице на другата страна – тази на милиардерите, също изпаднали в криза заради успехите на до вчера губещата верига магазини.

„Луди пари“ определено ще е един от кандидатите за множество номинации в предстоящия сезон на наградите. Защото това е преди всичко една човешка история, способна да те накара да погледнеш малко по-различно на финансовия свят. Напълно задължителна е не само за онези, които харесват и разбират тематиката на филма. Но и за всички почитатели на доброто кино.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12