Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дружествата в сектора смятат, че вноската за осигуряване за втора пенсия трябва да се увеличи

Предложение: В пенсионното осигуряване да има мултифондове

Така осигурените ще могат да избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли

Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Снимка: Мария Костова

Вноската за осигуряване в частните пенсионни фондове да се увеличи – за това се обяви председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова на международна конференция, посветена на перспективите за пенсионните пазари в Централна и Източна Европа.

В момента по закон вноската за най-масовите универсални пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват родените след 31 декември 1959 година, е 5 процента от общата вноска за пенсия:

"Идеята беше друга, още в самата зора идеята беше между 7 и 10%. Ние тръгнахме от 2, едва преди 13-14 години станахме на 5, и не е докосвано", отбеляза Милтенова.

Друго искане на дружествата е въвеждане на така наречените мултифондове - дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

В момента активите на частните пенсионни фондове надхвърлят рекордните 21 милиарда лева и в тях са осигурени близо 5 милиона души.

Диана Йорданова, зам.-председател на КФН, говори на форума.

Българската  асоциация  на  дружествата  за  допълнително  пенсионно осигуряване и Европейската конфедерация "Пеншънс Юръп" са организатори на провеждащата се в столицата международна  конференция на тема  ,,Перспективи и нови възможности  за пенсионните  пазари в Централна  и  Източна  Европа“. Асоциацията е член на конфедерацията, заедно с още над  20 национални пенсионни асоциации на пенсионни фондове в европейски страни. Акцент в обсъжданията са ключовите предизвикателства и решения, свързани с пенсионните системи в страните от Централна и Източна Европа. На дневен ред са и искания за законодателни промени от дружествата.

Предизвикателствата пред българската пенсионна система и в частност така наречените капиталови схеми в частните фондове са в унисон със ставащото и в другите европейски страни. Няма как да не се отчете, че България може да се похвали със стегната лицензирана и сериозно регулирана осигурителна система. И че има професионални екипи, които успяха през годините да минат през сериозни кризи, последните от които пандемията Covid-19 и войната в Украйна. В момента активите на частните пенсионни фондове у нас надхвърлят рекордните 21 милиарда лева, а осигурените в тях са почти 5 милиона души. Реформата стартира преди 23 години и на практика частните пенсионни фондове са на половината извървян път, преди да разгърнат пълния си потенциал, когато един човек се е осигурявал почти 40 години в тях. Но вече са налице основните изводи, свързани както с така наречената фаза на натрупване на средства в тях, така и с фазата на изплащане, която стартира преди две години. 

От Българската  асоциация  на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване се обявиха за предприемане на законодателни мерки за усъвършенстването на допълнителните задължителни и доброволни пенсионни схеми. На първо място е поставянето на дневен ред за пореден път през последните години на искането за въвеждане на така наречените мултифондове. Те дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

Така наречената тристълбова пенсионна система - солидарният първи стълб от Националния осигурителен институт, вторият - от задължителните допълнително осигуряване в частните пенсионни фондове и третият - доброволният за допълнително осигуряване - трябва да донесат този заместващ доход, който беше планиран преди години:

"С многото промени през годините нещата се разбалансираха", коментира Евелина Милтенова.

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работиха: Мария Йорданова, Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22