Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дружествата в сектора смятат, че вноската за осигуряване за втора пенсия трябва да се увеличи

Предложение: В пенсионното осигуряване да има мултифондове

Така осигурените ще могат да избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли

Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Снимка: Мария Костова

Вноската за осигуряване в частните пенсионни фондове да се увеличи – за това се обяви председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова на международна конференция, посветена на перспективите за пенсионните пазари в Централна и Източна Европа.

В момента по закон вноската за най-масовите универсални пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват родените след 31 декември 1959 година, е 5 процента от общата вноска за пенсия:

"Идеята беше друга, още в самата зора идеята беше между 7 и 10%. Ние тръгнахме от 2, едва преди 13-14 години станахме на 5, и не е докосвано", отбеляза Милтенова.

Друго искане на дружествата е въвеждане на така наречените мултифондове - дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

В момента активите на частните пенсионни фондове надхвърлят рекордните 21 милиарда лева и в тях са осигурени близо 5 милиона души.

Диана Йорданова, зам.-председател на КФН, говори на форума.

Българската  асоциация  на  дружествата  за  допълнително  пенсионно осигуряване и Европейската конфедерация "Пеншънс Юръп" са организатори на провеждащата се в столицата международна  конференция на тема  ,,Перспективи и нови възможности  за пенсионните  пазари в Централна  и  Източна  Европа“. Асоциацията е член на конфедерацията, заедно с още над  20 национални пенсионни асоциации на пенсионни фондове в европейски страни. Акцент в обсъжданията са ключовите предизвикателства и решения, свързани с пенсионните системи в страните от Централна и Източна Европа. На дневен ред са и искания за законодателни промени от дружествата.

Предизвикателствата пред българската пенсионна система и в частност така наречените капиталови схеми в частните фондове са в унисон със ставащото и в другите европейски страни. Няма как да не се отчете, че България може да се похвали със стегната лицензирана и сериозно регулирана осигурителна система. И че има професионални екипи, които успяха през годините да минат през сериозни кризи, последните от които пандемията Covid-19 и войната в Украйна. В момента активите на частните пенсионни фондове у нас надхвърлят рекордните 21 милиарда лева, а осигурените в тях са почти 5 милиона души. Реформата стартира преди 23 години и на практика частните пенсионни фондове са на половината извървян път, преди да разгърнат пълния си потенциал, когато един човек се е осигурявал почти 40 години в тях. Но вече са налице основните изводи, свързани както с така наречената фаза на натрупване на средства в тях, така и с фазата на изплащане, която стартира преди две години. 

От Българската  асоциация  на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване се обявиха за предприемане на законодателни мерки за усъвършенстването на допълнителните задължителни и доброволни пенсионни схеми. На първо място е поставянето на дневен ред за пореден път през последните години на искането за въвеждане на така наречените мултифондове. Те дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

Така наречената тристълбова пенсионна система - солидарният първи стълб от Националния осигурителен институт, вторият - от задължителните допълнително осигуряване в частните пенсионни фондове и третият - доброволният за допълнително осигуряване - трябва да донесат този заместващ доход, който беше планиран преди години:

"С многото промени през годините нещата се разбалансираха", коментира Евелина Милтенова.

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работиха: Мария Йорданова, Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русия са избрали кандидат за нов посланик в САЩ

В Москва са избрали кандидат за поста посланик във Вашингтон и най-вероятно това е директорът на департамента за Северна Америка в руското външно министерство Александър Дарчиев. Това съобщи "Комерсант", като се позова на три свои източника.  На 20 ноември говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред журналисти, че кандидатурата е определена,..

публикувано на 24.11.24 в 19:04

Неофициално: Висш руски генерал е бил уволнен

Украйна и Русия си размениха нови въздушни удари. 73 руски дрона бяха отразени през изминалата нощ, а от началото на седмицата - общо 460. Украинските атаки бяха съсредоточени в Курска област, от където вече близо 4 месеца руските войски се опитват да изтласкат украинските. Битките в Донбас се развиват неблагоприятно за Киев - според популярния..

публикувано на 24.11.24 в 18:51

Извънредно положение в части от Южен Уелс поради наводнения след бурята Берт

Извънредно положение е обявено в части от Южен Уелс поради наводнения, предизвикани от бурята Берт. Вече има две жертви на природната стихия, връхлетяла в събота Британските острови.  Депутатът от районите Ронда и Огмор Крис Брайънт заяви, че наводненията са безпрецедентни по своите мащаби. Водите на реките в няколко уелски долини се покачиха..

публикувано на 24.11.24 в 18:35
Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку

Президентските избори в Румъния: Очертава се балотаж

Румънците гласуват днес на първия тур на президентските избори. Кандидатите са общо 13. В Букурещ паралелно се провежда и местен референдум. В страната предстои и парламентарен вот, както и балотаж на президентската надпревара.  "Гласувах за нови победи на румънците, каквато беше последната - пълно влизане в Шенген", заяви премиерът и..

публикувано на 24.11.24 в 18:18

Продължава размяната на удари между Израел и "Хизбула"

Около 160 ракети и снаряди бяха изстреляни от ливанска територия към Тел Авив днес. Съобщава се за 11 ранени и разрушения в околностите на израелския град. "Хизбула обяви, че е атакувала с "рояци" дронове и ракети щаб на израелското военно разузнаване край Тел Авив, както и военноморска база в южния град Ашдод. От израелската армия не коментираха, но..

публикувано на 24.11.24 в 18:01
Владимир Путин

Путин утвърди закон за опрощаване на дълговете на участниците във войната в Украйна

Руският президент Владимир Путин подписа закон за опрощаване на дълговете на новобранците, които се записват да воюват в Украйна, съобщи руското правителство, цитирано от "Ройтерс". Агенциите съобщават, че законът предвижда опрощаване на до 10 млн. рубли (95 835 долара) просрочени дългове за лица, които подписват договори с министерството на..

публикувано на 24.11.24 в 17:51
Снимката е илюстративна, система за залпов огън HIMARS, архив.

Франция не изключва нито една възможност за военна помощ на Украйна, включително далекобойни ракети

Франция не изключва нито една възможност за военна помощ на Украйна, включително използване на френски далекобойни ракети. Това заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро. "Няма да чертаем предварително червени линии" относно военната помощ за Украйна - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро в телевизионно интервю за канал Франс 3,..

публикувано на 24.11.24 в 17:04