Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дружествата в сектора смятат, че вноската за осигуряване за втора пенсия трябва да се увеличи

Предложение: В пенсионното осигуряване да има мултифондове

Така осигурените ще могат да избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли

Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Снимка: Мария Костова

Вноската за осигуряване в частните пенсионни фондове да се увеличи – за това се обяви председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова на международна конференция, посветена на перспективите за пенсионните пазари в Централна и Източна Европа.

В момента по закон вноската за най-масовите универсални пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват родените след 31 декември 1959 година, е 5 процента от общата вноска за пенсия:

"Идеята беше друга, още в самата зора идеята беше между 7 и 10%. Ние тръгнахме от 2, едва преди 13-14 години станахме на 5, и не е докосвано", отбеляза Милтенова.

Друго искане на дружествата е въвеждане на така наречените мултифондове - дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

В момента активите на частните пенсионни фондове надхвърлят рекордните 21 милиарда лева и в тях са осигурени близо 5 милиона души.

Диана Йорданова, зам.-председател на КФН, говори на форума.

Българската  асоциация  на  дружествата  за  допълнително  пенсионно осигуряване и Европейската конфедерация "Пеншънс Юръп" са организатори на провеждащата се в столицата международна  конференция на тема  ,,Перспективи и нови възможности  за пенсионните  пазари в Централна  и  Източна  Европа“. Асоциацията е член на конфедерацията, заедно с още над  20 национални пенсионни асоциации на пенсионни фондове в европейски страни. Акцент в обсъжданията са ключовите предизвикателства и решения, свързани с пенсионните системи в страните от Централна и Източна Европа. На дневен ред са и искания за законодателни промени от дружествата.

Предизвикателствата пред българската пенсионна система и в частност така наречените капиталови схеми в частните фондове са в унисон със ставащото и в другите европейски страни. Няма как да не се отчете, че България може да се похвали със стегната лицензирана и сериозно регулирана осигурителна система. И че има професионални екипи, които успяха през годините да минат през сериозни кризи, последните от които пандемията Covid-19 и войната в Украйна. В момента активите на частните пенсионни фондове у нас надхвърлят рекордните 21 милиарда лева, а осигурените в тях са почти 5 милиона души. Реформата стартира преди 23 години и на практика частните пенсионни фондове са на половината извървян път, преди да разгърнат пълния си потенциал, когато един човек се е осигурявал почти 40 години в тях. Но вече са налице основните изводи, свързани както с така наречената фаза на натрупване на средства в тях, така и с фазата на изплащане, която стартира преди две години. 

От Българската  асоциация  на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване се обявиха за предприемане на законодателни мерки за усъвършенстването на допълнителните задължителни и доброволни пенсионни схеми. На първо място е поставянето на дневен ред за пореден път през последните години на искането за въвеждане на така наречените мултифондове. Те дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

Така наречената тристълбова пенсионна система - солидарният първи стълб от Националния осигурителен институт, вторият - от задължителните допълнително осигуряване в частните пенсионни фондове и третият - доброволният за допълнително осигуряване - трябва да донесат този заместващ доход, който беше планиран преди години:

"С многото промени през годините нещата се разбалансираха", коментира Евелина Милтенова.

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работиха: Мария Йорданова, Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Австралия забранява социалните мрежи на деца под 16 г.

Австралийският премиер обеща днес да забрани на децата под 16-годишна възраст да ползват социални мрежи, заявявайки, че влиянието на платформи като Фейсбук и ТикТок "реално вреди на нашите деца", предаде АФП. Отговорни за налагането на възрастовото ограничение ще бъдат технологичните гиганти, които ще бъдат заплашени от солени глоби, ако..

публикувано на 07.11.24 в 09:20

Експерти: Вода в България има, проблемът е в управлението

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч . Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието . Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас - по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като..

публикувано на 07.11.24 в 09:05

Протестиращите от АЯР настояват за по-високи заплати и добър социално-битов пакет

И с еднократното увеличение на заплатите в Агенцията за ядрено регулиране АЯР от 1 октомври те остават значително по-ниски от тези на служителите в контролираните от тях сектори , където възнагражденията са в пъти по-високи. Това поясни в интервю за БНР Веселка Пиркова, председател на независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ...

публикувано на 07.11.24 в 08:54
Изслушване на унгарския кандидат за ЕК Оливер Вархеи, 6 ноември 2024 г.

Сблъсък между евродепутат и унгарския кандидат за ЕК по въпроса за абортите

"Въпросът със забраната на абортите е от национална компетентност" - така унгарският кандидат за еврокомисар по здравеопазването и хуманното отношение към животните Оливер Вархеи отговори на въпрос по време на изслушването му вчера пред комисията по здравеопазване и промишленост, научни изследвания и енергетика. Като направи уговорката, че..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Лидерът на

"Посредникът" Фарадж ще сближава Лондон и Вашингтон след победата на Тръмп

Сега Великобритания трябва да постеле "червения килим" за Доналд Тръмп, пише британският популист Найджъл Фарадж в статия във вестник "Дейли телеграф", като допълва, че ще направи всичко по силите си за преодоляване на различията между правителството на Киър Стармър и новоизбрания американски президент. В своята статия лидерът на..

публикувано на 07.11.24 в 08:32

Започват тържествата по повод 130-годишнината от създаването на Неврокопската епархия

В Гоце Делчев започват тържествата по повод 130-годишнината от създаването на Неврокопска епархия. Негово светейшество патриарх Даниил и вицепрезидентът на България Илияна Йотова ще вземат участие в честванията. Патриархът на българската православна църква  ще бъде посрещнат от  Неврокопския митрополит Серафим,  представители на..

публикувано на 07.11.24 в 08:10
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Американската външна политика ще стане по-непредсказуема и хаотична

Разликата между Доналд Тръмп и досегашното управление няма да е в целите, а в инструментите . Това заяви пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. Американските избиратели решиха: Доналд Тръмп се връща в Белия дом Американски медии: Доналд Тръмп печели президентските избори в САЩ " Тръмп е..

публикувано на 07.11.24 в 08:09