Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дружествата в сектора смятат, че вноската за осигуряване за втора пенсия трябва да се увеличи

Предложение: В пенсионното осигуряване да има мултифондове

Така осигурените ще могат да избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли

Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Снимка: Мария Костова

Вноската за осигуряване в частните пенсионни фондове да се увеличи – за това се обяви председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова на международна конференция, посветена на перспективите за пенсионните пазари в Централна и Източна Европа.

В момента по закон вноската за най-масовите универсални пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват родените след 31 декември 1959 година, е 5 процента от общата вноска за пенсия:

"Идеята беше друга, още в самата зора идеята беше между 7 и 10%. Ние тръгнахме от 2, едва преди 13-14 години станахме на 5, и не е докосвано", отбеляза Милтенова.

Друго искане на дружествата е въвеждане на така наречените мултифондове - дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

В момента активите на частните пенсионни фондове надхвърлят рекордните 21 милиарда лева и в тях са осигурени близо 5 милиона души.

Диана Йорданова, зам.-председател на КФН, говори на форума.

Българската  асоциация  на  дружествата  за  допълнително  пенсионно осигуряване и Европейската конфедерация "Пеншънс Юръп" са организатори на провеждащата се в столицата международна  конференция на тема  ,,Перспективи и нови възможности  за пенсионните  пазари в Централна  и  Източна  Европа“. Асоциацията е член на конфедерацията, заедно с още над  20 национални пенсионни асоциации на пенсионни фондове в европейски страни. Акцент в обсъжданията са ключовите предизвикателства и решения, свързани с пенсионните системи в страните от Централна и Източна Европа. На дневен ред са и искания за законодателни промени от дружествата.

Предизвикателствата пред българската пенсионна система и в частност така наречените капиталови схеми в частните фондове са в унисон със ставащото и в другите европейски страни. Няма как да не се отчете, че България може да се похвали със стегната лицензирана и сериозно регулирана осигурителна система. И че има професионални екипи, които успяха през годините да минат през сериозни кризи, последните от които пандемията Covid-19 и войната в Украйна. В момента активите на частните пенсионни фондове у нас надхвърлят рекордните 21 милиарда лева, а осигурените в тях са почти 5 милиона души. Реформата стартира преди 23 години и на практика частните пенсионни фондове са на половината извървян път, преди да разгърнат пълния си потенциал, когато един човек се е осигурявал почти 40 години в тях. Но вече са налице основните изводи, свързани както с така наречената фаза на натрупване на средства в тях, така и с фазата на изплащане, която стартира преди две години. 

От Българската  асоциация  на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване се обявиха за предприемане на законодателни мерки за усъвършенстването на допълнителните задължителни и доброволни пенсионни схеми. На първо място е поставянето на дневен ред за пореден път през последните години на искането за въвеждане на така наречените мултифондове. Те дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

Така наречената тристълбова пенсионна система - солидарният първи стълб от Националния осигурителен институт, вторият - от задължителните допълнително осигуряване в частните пенсионни фондове и третият - доброволният за допълнително осигуряване - трябва да донесат този заместващ доход, който беше планиран преди години:

"С многото промени през годините нещата се разбалансираха", коментира Евелина Милтенова.

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работиха: Мария Йорданова, Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на парламентарната група на Демократичната партия в южнокорейския парламент Пак Чан-де

Управляващата южнокорейска партия призова опозицията да спре с опитите за импийчмънт на президента

Управляващата в Южна Корея Народна партия призова опозицията да прекрати опитите си за импийчмънт на изпълняващия длъжността президент Хан Док-су. Основната опозиционна партия в страната внесе законопроект за импийчмънт на Хан. Гласуването трябва да се състои утре. Опозицията в Южна Корея внесе искане за импийчмънт и на действащия..

публикувано на 26.12.24 в 13:22
Изложба

В историческия музей в Стрелча гостува изложбата "Чудният свят на тракийката"

В историческия музей в Стрелча гостува изложбата "Чудният свят на тракийката". Тя разкрива света на жените в Тракия, вярванията и обичаите им. Жената е продължителка на рода, тя стопанисва дома. Тя е тази, която създава, следва, предава традициите и определя мирогледа на децата си. Изложбата показва жената в различните ѝ възрасти, с..

публикувано на 26.12.24 в 13:13

БДЖ: Не се движат влакове от Дъбово до Горна Оряховица

Не се движат влакове от Дъбово до Горна Оряховица, съобщиха от БДЖ за БНР. За пътниците е осигурен автобусен транспорт. Поради липса на напрежение в контактната мрежа не се движат и влакове по направлението Радунци - Дряново. За тях също е осигурен превоз с автобуси. Поради липса на напрежение в контактната мрежа между гарите Дебелец и..

публикувано на 26.12.24 в 13:04
Епископ Герасим

Епископ Герасим: Учението, което започна с раждането на Христос, показва обратното на войната

Христос помири човешкото с небесното . ...  Материалният и духовният свят са много различни, но Христос дойде, за да помири и тези две неща. Това каза пред БНР Мелнишкият епископ Герасим - главен секретар на Светия Синод, викарий на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил и председател на Църковното настоятелство на патриаршеската..

публикувано на 26.12.24 в 13:03

Около 20 селища във Великотърновско са без ток, авария остави Свищов без вода

В област Велико Търново около 20 населени места са без електричество. Голяма авария на довеждащия водопровод спря водоподаването за Свищов. В областта няма затворени пътища и бедстващи хора. 25 населени места във Великотърновска област осъмнаха без ток, основно са в Еленския балкан, съобщи областният управител Ивайло Здравков. Екипи на..

публикувано на 26.12.24 в 12:59

В област Плевен обстановката е нормална за зимни условия

В област Плевен обстановката е нормална за зимни условия. Валежите продължават. Няма проблеми с пътищата от републиканската мрежа, каза за БНР областният управител Николай Абрашев, който е направил проверка за снегопочистването. "Към момента има около 30 машини налични и 20 в резерв. Има навсякъде пясък, луга и сол. Към момента няма..

публикувано на 26.12.24 в 12:59
Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров

Лавров: Ще отговорим на украинските удари със западни ракети по граждански цели в Русия

Украйна неколкократно е поразила граждански цели в Русия със западни ракети и Москва ще отговори. Това заяви руският първи дипломат Сергей Лавров, ден след като Русия проведе мащабна въздушна атака по украинската енергийна инфраструктура в ранните часове на Коледа. Руските военни сами окачествиха атаката, довела до спирания на тока и..

публикувано на 26.12.24 в 12:38