Неколцина основни играчи държат ключа за разрешаване на близкоизточната ситуация, заяви пред БНР проф. Татяна Дронзина - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
"Там се формира една изключително сложна ситуация, кореняща се във факта, че конфликтът между Израел и "Хамас" може да се разрасне. Възможно е да бъде открит друг фронт и това е фронтът откъм ливанската граница, може да бъде нарушена синята линия от бойците на "Хизбула". Може да бъде открит огън от страна на Сирия. Ливанското правителство малко може да направи за сдържането на "Хизбула", защото "Хизбула" е една силна, мощна армия, чиито сили надхвърлят силите на правителството. В Сирия имаме безкрайно число от проирански групировки", коментира тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
Проф. Дронзина спомена ролята на Иран и Саудитска Арабия в тази ситуация. Според нея Иран няма голяма полза от тази война. И обясни:
"Не си струва да жертва "Хизбула" в името на "Хамас", когато "Хизбула" може да продължи да играе ролята на "застрахователна полица", ако не дай Боже нещо стане и се засили престъпността между Иран и САЩ. От друга страна е Саудитска Арабия. Може би нападението беше причинено и от това, че един договор между Саудитска Арабия и Израел щеше да повлече промяната на позициите на 50 други арабски нации, което щеше да промени коренно геополитическата картина на света".
Рисковете към България
Не можем да бъдем напълно сигурни в своята безопасност, след като на стотици километри от нас се водят две войни, отбеляза проф. Дронзина. Според нея обаче по отношение на войната Израел - "Хамас" непосредствена опасност за България няма.
В България има определени общности, които преди години демонстрираха склонност към радикализация, напомни тя. Според нея винаги има опасност от проникване на чужди клетки на българска територия. Но:
"Аз бих говорила за отделни дейци или лидери, които в последствие могат да организират клетки. Но смятам, че вероятността за това не е толкова голяма в България".
По думите й какво ще се случи - зависи от хода на войната и отговора на Израел към "Хамас".
"Чуваме уверения, че тази терористична организация ще бъде изтрита от лицето на земята. Това не премахва въпроса за радикализацията, екстремизма и тероризма, защото на мястото на тази организация ще се появят други организации, които са много по-ожесточени от нея. Третото поколение на джихада излиза на сцената и не трябва да имаме никакви илюзии в това отношение. Може би даже преживяваме ситуация на възраждане на джихада. Свидетели сме на сътрудничество между различни групи, които принадлежат към двете големи крила на исляма - шиити и сунити, и въпреки това са загърбили вековните си вражди и действат заедно, което е много опасно", коментира проф. Татяна Дронзина.
Според нея антисемитските протести, които заляха европейските столици, са опасни. Една крачка към насилието винаги крие заплаха от втора крачка, подчерта тя и добави: "Всичко това може да ни доведе до една спирала, от която трудно ще можем да се върнем".
По думите й традиционните механизми като мироопазване и мироналагане не могат да подействат в този конфликт.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
40 университетски преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет, Нов български, Пловдивския и Великотърновския университети излязоха със становище след предложението на президента Румен Радев да се свика референдум за въвеждането на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г...
Драстично намаляват площите с картофи, които българските земеделци засяват – сочат данните от последния оперативен анализ на министерството на земеделието. Подобна е ситуацията и с производството на българско зеле. Към края на април 2025 засадените площи с картофи са с близо 62% под нивото отпреди една година, а със зеле на открито -..
Завърши ремонтът на републиканския път от изхода на Кюстендил към парка "Хисарлъка" над града - около 1 километър, за който се изисква и винетка, казаха експерти. На практика отиването до парка с кола без винетка, което е масово, е в нарушение. Ситуацията би трябвало да се реши между АПИ и Общината, коментират водачи. Ремонтират..
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
Най-големият и известен Фестивал на цветята в Кипър се провежда днес в крайбрежния град Ларнака. Ежегодните майски празници, посветени на пролетта, популяризират културните традиции и история на острова и съществено допринасят за развитието на туризма. Украсени с композиции от живи цветя платформи, много деца в костюми на цветя, представители..
Британският външен министър Дейвид Лами е наредил на служителите на министерството да работят така, че винаги да поставят справянето с миграционната криза в дневния ред на всяка международна среща, съобщи "Индипендънт“. Това се случва, докато правителството се готви да представи дългоочакваната си “Бяла книга” за миграционната политика и докато..
Нестабилното примирие между Индия и Пакистан се запази като цяло през последното денонощие, като се съобщава само за отделни нарушения. Делхи: Ще се откажем от ескалация, ако Исламабад отговори със същото Споразумението за прекратяване на огъня между двете страни, които разполагат и с ядрен потенциал, беше постигнато с активна дипломация и натиск..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
"Нека влезе, за да излезе най-накрая." Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на..