Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Спасов: Средна заплата от 2200 лева, лоялни служители и международни успехи

| обновено на 13.10.23 в 19:01 | Интервю
Владимир Спасов
Снимка: Радио Стара Загора
Владимир Спасов от 10 години управлява дружество в Казанлък, което е лидер на пазара за хидравлични мотори и водещ производител на хидравлични елементи. Ръководи над 1350 служители.

"Компанията дели трето-четвърто място в света по брой на произведени хидравлични мотори. Всички в сектора знаят за България. Това е един от големите позитиви на компании като нашата".

Дружеството има 45 диструбутори по света, които работят  на всички континенти. Най-горди са с доставките към някои от най-големите световни лидери в областта на производството на машини. 

Геополитическите проблеми са сред основните трудности, пред които се изправя компанията, обясни за БНР Владимир Спасов. 

"Когато бизнесът успява да същестува, въпреки тях, това е постижение. Войната в Украйна ни се отрази много сериозно. И Украйна, и Русия са държави, от които и ние, и много други фирми купуват стомана и чугунМиналата година успяхме да наприм много сериозен ръст, като пазарен дял, защото много от конкурентите ни не успяха да реагират в тази ситуация"

Никой не се опитвал да ни вземе бизнеса, заяви той в предаването "РадиоТочка"

"Ние сме изключтилно експортно ориентирана компания. Това ни е помагало да бъдем уважавани".

Спасов коментира предстоящото увелечение на минималната работна заплата. 

"Всяка една административна мярка, която се налага на бизнеса, не е добре дошла. Добре би било управляващите да мислят, че бизнесът е този, който генерира приходите в икономиката на една държава и да има отговорно поводение по отношение на него". 

Основният проблем е политическата нестабилност, отбеляза той.

"Забавят се плановете, които трябва да изпълняваме и могат да допринесат за развитието на страната".

Спасов посочи, че ковпанията му не е останала  встрани от проблема с липсата на квалифицирани кадри. 

"Ние си създаваме такива. Започнахме проект по дуално обучение. Работим в тясно сътрудничество с техническите унивирситети в страната". 

В малкия град хората са по-лоялни, все пак отчете той. 

"Средната заплата в предприятието в момента е над 2200 лева".

Наличието на региони, които сериозно изостават, Спасов обясни с липсата на кохезионна политика. 

"Стремежът да се концентрират инвестициите в големите градове и да се подпомага създаването на индустриални зони около тях не е начинът. Има региони, които имат традиции и не се подкрепят. Казанлък е едно изключение. В града над 50% са заети в индустрията".

Цялото интервю на Илия Вълков с Владимир Спасов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09