Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Славова представи "Неизчерпан замисъл"

Мария Славова
Снимка: Евелина Стоянова

От печат излезе новата стихосбирка на Мария Славова.
За себе си авторката казва:

„Публикувам в сп. "Везни", имам издадени две стихосбирки "Няколко вида последователност" към издателство Библиотека България през 2022 г. и "Неизчерпан замисъл" през 2023 г. към издателство Захарий Стоянов. Имам публикации в много тематични сборници и алманаси на фондация Буквите, Сдружение за духовно възраждане на България, Пловдив и др. Работя в администрацията, имам две дъщери, завършила съм българска филология, приложна лингвистика в СУ изучавала съм и правни дисциплини в АМВР.“

„В стремежа да имаме утро, в риска за бъдещия ден не трябва да изгубваме възможността да избираме между различни варианти, защото процесът на избора определя вариациите. В процеса на избор се създават например пет момента, създава се нещо, което не вехне. Обикновено казваме, че времето, в което ние сме живели е несравнимо с днес.

Хубаво е да се завръщаме в мечтите си, както поезията предлага алтернативи. Удивително е как копнежите са неизличими, мечтите, образите, лирическите лица не са в неразбирателство, а в забележителен синхрон, непрекъснато осъществявани, одухотворявани, представяни в единодействие, стимулиращи се един друг през някаква призма, през която трябва да се погледне света, в която се въртят строфите на живота като в пирамида от неистов кръговрат. Защото в поезията няма толкова случване, колкото неслучайни неща. Непрекъснато сме изправени пред дилемата да изграждаме или да рушим, да реставрираме или да отделим онова, което може да се неглижира.

Дали повтарянето се състои в това да си задаваме въпросите кое е истински стойностно и кое ни надживява, превъзхожда в усърдието действително да се продължим. Дали не трябва да спираме да вярваме в малките чудеса, да се завръщаме в уюта на целувката от мъгла и звездосребърните лъчи като възможни чудеса на преживяното“.

Интервю с Мария Славова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53