Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Селище" на граждански организации в Ларгото ще напомни за бедността

| Интервю
Снимка: БГНЕС

На 17 октомври – Световен ден за изкореняване на бедността, в Ларгото в центъра на София от 10 до 18 часа ще бъде изградено "селище" на граждански организации и неформални колективи.

Има предвидени детски архитектурни работилници, както и такива за оригами. Ще бъде обособено и пространство за възрастни, където ще се проведат дискусии. Тази година темата е свързана с достойния труд и социалната защита, обясни пред БНР Росица Кратункова от Фондация "За Надежда".

Симеон Бранд и Росица Кратункова

"Ларгото, като едно по-комуникативно място, ще даде възможност да се включат максимален брой хора. Ще имаме през целия ден възможност всеки, който иска и който може, да мине и да остави някакво послание, свързано както с деня, така и с темата. Към края на деня ще прочетем всички тези послания", посочи Кратункова.

Снимка: БГНЕС

"За хората, които живеят в крайна бедност, бедността не е въпрос за един ден. Всеки ден изисква много кураж", заяви в предаването "Хоризонт до обед" швейцарецът Симеон Бранд, представител на глобалната организация ATD (All together in Dignity - Всички заедно с достойнство). Бедността не е неизбежна, вярва той.

Според Симеон Бранд в борбата с бедността трябва да участват хора, които имат опит с нея и знаят какво значи да живееш в бедност, защото познават въпроса.

Магистралата към бедността у нас може да бъде много кратка, може да засегне всекиго в нашата страна, смята Росица Кратункова. Тя даде пример с непредвидим здравен проблем. По думите ѝ хората в България, които живеят в бедност, не са малко.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Малко по-рано, в 20:53 ч., в същия район е регистрирано още едно силно земетресение..

публикувано на 09.02.25 в 22:16
Турският президент Реджеп Ердоган.

Плановете на Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, каза Ердоган

Плановете на американския президент Доналд Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, заяви турският президент Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Той допълни, че народът на Газа ще остане в Газа и ще продължава да я защитава. Преди дни Доналд Тръмп предложи населението на Газа да бъде преместено в съседните Египет и Йордания, за да може..

публикувано на 09.02.25 в 22:09
Майкъл Уолц

Уолц: Следвоенните гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат поети от европейците

Съединените щати са готови да прекратят войната в Украйна, но следвоенните гаранции за сигурността ѝ трябва да бъдат поети от европейците. Това заяви в интервю за телевизия NBC Майкъл Уолц, съветник на президента Тръмп по въпросите на националната сигурност.  "Европейците трябва да поемат отговорност за този конфликт. Президентът Тръмп възнамерява..

публикувано на 09.02.25 в 22:03
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол проучване, цитирано от Ройтерс. Ако бъде потвърден, този резултат ще наложи на Курти да потърси..

публикувано на 09.02.25 в 21:10
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

Лидерът на Северна Корея планира да развива ядрения арсенал на страната си

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун обяви, че възнамерява и занапред да засилва ядрения арсенал на страната си.  В обръщение по време на визита в министерството на отбраната Ким увери, че не иска "ненужно напрежение" в региона, но засилващото се сътрудничество на Съединените щати, Япония и Южна Корея води именно до това. По думите му "армията и..

публикувано на 09.02.25 в 20:49
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп очаква при проверките в Пентагона да бъдат разкрити злоупотреби за милиарди долари

Президентът на САЩ Доналд Тръмп очаква да бъдат открити злоупотреби за милиарди долари, предназначени за американските въоръжени сили. В интервю за телевизия  Fox News  Тръмп съобщи, че "може би в следващите 24 часа" ще натовари своя сътрудник Илон Мъск и подчинените му служители да влязат в Пентагона, за да проверят как се харчат средствата на..

публикувано на 09.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски

Зеленски: За да има избори, трябва да отменим военното положение, така ще загубим армията

Ако преди края на войната бъде отменено военното положение в Украйна и бъдат произведени избори, страната ще загуби армията си и от това ще се възползват руснаците. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за британската телевизия ITV News. "Трябва да отменим или преустановим военното положение. Ако преустановим военното..

публикувано на 09.02.25 в 20:17