Имайки предвид тази информация, зрителят със сигурност отива с определени очаквания към всяко следващо продължение на култовата класика, посветена на борбата между мрака и светлината.
През годините бяха направени няколко опита да се възкреси усещането на филма от 1973-та, повечето от които тотално се провалиха.
Днес, режисьорът Дейвид Гордън Грийн, дал своя почерк и по новите истории за друг важен за хоръра персонаж – маскираният убиец Майкъл Майърс и поредицата за „Хелоуин“, реши да ни представи „Екзорсистът: Вярващият“. Директно продължение на оригинала от 1973-та, което изключва всички останали филми излезли през годините. Интересно ми бе да разбера как екипът от „Universal“, които купиха правата върху франчайза по „Екзорсистът“ за 400 милиона долара, е видял съвременното продължение на популярната история.
Филмът ни запознава с фотографа и самотен баща Виктор Фийлдинг. Отдаден в отглеждането на дъщеря си Анджела, той живее със спомена за загубата на любимата си и трагичният избор, пред който е бил изправен. Анджела и приятелката й Катрин обаче един ден изчезват безследно. Следите им водят към гората в района, а притеснените родители се опитват да пазят надеждата, за това, че ще ги открият живи и здрави. Така и става – Анджела и Катрин са открити при странни обстоятелства, а и двете нямат никакви спомени за случилото се. Малко по малко обаче двете момичета се оказват в центъра на един ужас, който поема контрол над телата и душите им. Родителите са изправени пред битка със свръхестествени сила, за която само човек, преживял същото може да помогне.
„Екзорсистът: Вярващият“ имаше своето силно начало. С подходящата мрачна атмосфера и загадката, свързана с изчезването на двете героини. Много добре се справят и актьорите във филма. Лесли Одъм Джуниър е борбеният, макар и отчаян баща Виктор, а Лидия Джует се справя много добре като Анджела. Другото, обсебено от демон момиче – Катрин, в ролята – Оливия О Нийл, също успява да бъде отдадена в ролята си, макар и развитието на нейни персонаж да не е от приоритетите на продукцията. Виждаме завръщането на Елън Бърстин, която във филма от 1973-та година е в ролята на Крис Макнийл – майката, която се опитва да намери спасение за дъщеря си.
Да, „Екзорсистът: Вярващият“ има своите хубави качества. Не мога обаче да отрека, че доста елементи във филма са недогледани. Не успях да разбера много за семейството на Катрин, например. Филмът толкова бърза да мине на следващата сцена, да ни представи следващото си ключово действие, че често губи фокус и не успява да отдаде заслужено уважение на някои от персонажите.
За финал - филмът едва ли ще стане един от любимите ми.
Въпреки силния първи час и добрите идеи, които забелязах тук или там до края му, по развитието на историята и персонажите просто не е работено достатъчно, за да бъдат изпипани всички детайли. Някои, по-наблюдателни фенове на първия филм, ще забележат, че в това негово директно продължение има и някои неточности. Макар и „Екзорсистът: Вярващият“ да не е моят филм, то може да се окаже вашия. Идете, вижте го, ако ви е харесал трейлъра или темите, с които се занимава. Изградете си свое мнение. Може би ще видите качества, които аз пропуснах да забележа у него.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..