Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Серия дипломатически срещи за предотвратяване разрастването на конфликта Израел - "Хамас"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Серия дипломатически срещи на високо равнище се подготвят в опит да се предотврати разрастване на конфликта между Израел и групировката "Хамас" на фона на тежката хуманитарна криза в Ивицата Газа. Йордания ще е домакин утре на четиристранна среща на върха с участието на американския президент Джо Байдън, египетския Абдел Фатах ал-Сиси и палестинския президент Махмуд Абас. А в събота Египет организира форум в търсене на политическо решение на конфликта. 

Иран поиска Израел да отговаря за "престъпленията срещу палестинците", заяви върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей. А от елитната иранска Революционна гвардия заплашиха, че Израел ще бъде изправен пред нова ударна вълна, ако неговите "зверства" не спрат в Газа. Преди утрешната визита в Израел на американския президент Джо Байдън днес там за разговори с израелския премиер Бенямин Нетаняху пристигна германският канцлер Олаф Шолц в опит да предотврати разрастване на конфликта на фона на тежка хуманитарна криза в Ивицата Газа. Очаква се генералният секретар на ООН Антониу Гутериш да бъде утре в Кайро заради усложняващата се хуманитарна ситуация в Газа. 

Няколкостотин хиляди палестинци се намират все още в северната половина на ивицата, съобщи израелската армия, която продължава да ступва сили по границата за очаквано сухопътно настъпление. Световната програма по прехраната очаква отварянето на границата между Египет и Ивицата Газа, за да предостави подготвената тонове хуманитарна помощ за палестинците в ивицата. В очакване на бежанска вълна от Газа Йордания заяви, че няма да приема палестински бежанци. Същото за сега отказва и Египет.

В Тирана френският президент Еманюел Макрон съобщи, че Париж води преговори за освобождаването на заложниците, които държи "Хамас":

Бих искал да бъда много предпазлив, разбирате, че не мога да дам повече подробности, за да не създавам фалшиви очаквания, и което е по-важно, за да не застраша интензивните дискусии, които водим в момента. Но има напредък, увери Макрон. Турция също съобщи, че води преговори с палестинското движение "Хамас" за освобождаването на чужденци, цивилни и деца, държани като заложници от групировката.

Израелските военновъздушни сили са нанесли целенасочен удар в Газа, при който е загинал високопоставения командир на "Хамас" Айман Нофал, съобщи военното крило на организацията. Около две хиляди войници от американската армия са получили заповед за подготовка за потенциално разполагане в Близкия изток в помощ на Израел. Координаторът по стратегически комуникации към Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби обаче изрично подчерта, че това е мярка за възпиране срещу разрастването на конфликта. 
По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВР продължава да издирва участници от безредиците пред Дома на Европа

МВР продължава да издирва участници в инцидентите по време на протеста с участие на привърженици на "Възраждане" пред Дома на Европа в София. Пострадалите полицаи вече са добре и се възстановяват. Един от тях каза за БНР, че в протеста са се включили провокатори. До момента задържаните са около 10. Полицията в София продължава да издирва..

публикувано на 24.02.25 в 10:01
Израелският министър на външните работи Гидеон Саар

Израелският външен министър ще се срещне с европейски представители в Брюксел

Израелският външен министър Гидеон Саар ще се срещне днес с европейски представители в Брюксел. Той ще председателства среща на съвета на Асоциацията Европейски съюз - Израел заедно с върховния представител на общността по външната политика и сигурността Кая Калас. Това е първата подобна сесия от 2022 г. насам и тя ще е с фокус  върху хуманитарната..

публикувано на 24.02.25 в 09:43

Все още няма окончателни резултати от вота за общински съветници в Сандански

Все още няма окончателни резултати от проведените вчера нови избори за общински съветници в Сандански. Според Общинската избирателна комисия основната причина за забавянето е двойно намаления състав на техническия екип на "Информационно обслужване" за въвеждане на данните. Пунктът е бил обслужван само от двама специалисти. При 98 процента..

публикувано на 24.02.25 в 09:12

Кръгла маса за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас в НС

Кръгла маса за проблемите в образователната система при учениците между 5-и и 7-и клас ще се проведе в Народното събрание.  Ще участват представители на Министерството на образованието и науката, Регионалния инспекторат по образованието София-град, Синдикатът на учителите към КНСБ, директори, управители на частни школи, представители на..

публикувано на 24.02.25 в 09:08
Руският заместник-външен министър Сергей Рябков, който отговаря за контрола върху ядреното въоръжение.

Русия се обяви за "дългосрочна мирна сделка за Украйна", не за бързо примирие с подкрепата на САЩ

Русия иска дългосрочна мирна сделка за Украйна, която има предвид корените на конфликта, както ги вижда Москва, а не бързо подкрепено от САЩ примирие, последвано от скорошно възобновяване на боевете. Това заяви пред РИА Новости руският зам. външен министър Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс. В интервюто, публикувано днес, когато се навършват..

публикувано на 24.02.25 в 09:04

Христо Римпопов: Не се вижда фигура, която да е алтернатива на лидера Зеленски

Украинците живеят тук и сега, защото може да няма утре. Това разказа Доротея Николова, Радио Варна, която посети Украйна в разгара на войната. "Свикваш, защото ако не го направиш, не можеш да продължиш да живееш".  Николова остава впечатлена от начина, по който хората в Украйна се организират и продължават да работят. Посещавала е..

публикувано на 24.02.25 в 08:45

Икономическият и социален съвет с предложения за промени в пенсионната система

Икономическият и социален съвет на България ще представи анализ на действащата пенсионна система и предложения за усъвършенстването ѝ. Документът беше приет през декември миналата година с консенсус от членовете на Съвета - работодателски, синдикални и граждански организации. Анализът на Икономическия и социален съвет беше разработен по..

публикувано на 24.02.25 в 08:28