Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиосимфониците записаха пиеса от Димитър Нинов

Композиторът, който твори в САЩ, празнува своята 60-годишнина

| Интервю
Димитър Нинов

По повод 60-годишнината на българския композитор и педагог Димитър Нинов Симфоничният оркестър на БНР направи студиен запис на пиесата му "На лов". Поканата е на диригента Марк Кадин, продуцент е Лилия Николова, а в екипа са още звукорежисьорът Сава Лавсов и звукооператорът Константин Драмалиев.

Д-р Димитър Нинов е роден през 1963 г. В България завършва композиция в класа на проф. Александър Райчев и теория на музиката при проф. Бенцион Елиезер в НМА "Проф. Панчо Владигеров". В САЩ се дипломира със специалност "Композиция" при проф. Ръсел Пинкстън. Сред другите му български и американски професори се открояват Нева Кръстева, Пенчо Стоянов, Иван Хелбаров, Божидар Абрашев, Дороти Пейн, Самуел Дъглас, Джери Къри, Джон Ф. Роджърс и др. Нинов е учил още джаз хармония и импровизация с големия джазов китарист Александър Петков, имал е консултации с известните джазови педагози Бърт Лигън и Джеф Хелмер.

Сега той преподава теория на музиката и солфеж в Тексаския държавен университет в град Сан Маркос. През 2009 г. е председател на Директорския съвет на Националната асоциация на композиторите в САЩ..

Нинов е публикуван композитор и теоретик, както и канен лектор на международни, национални и регионални музикални конференции. Негова музика е изпълнявана в Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия. Научната му работа се простира в областта на тоналната хармония и музикалната формa. Публикувал е статии в международни издания, изнасял е теоретични доклади на международни конференции в Белград, Санкт Петербург, Льовен, Москва и Страсбург. 

Детско-юношеските албуми за пиано на Димитър Нинов, както и други негови клавирни произведения, са публикувани от FJH Music Company и Abundant Silence Publishing, а пиесата му за цигулка и пиано „Молитвата на самотния човек“ е включена в серията от дискове „Made in the Americas“. Клавирната му пиеса за деца „Позлатени листа“ е включена в шестия том на „Фестивалната колекция“ на FJH Music Company, където Нинов се оказва в компанията на композитори като Барток, Вила-Лобос, Кабалевски, Мартину и др.

Димитър Нинов разказа за идеята, създаването и записа на пиесата "На лов" в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". 

Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09