Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха уникален кладенец на родопски връх. Според археолозите е захранвал крепост

| Репортаж
Снимка: Радостина Чернокова

При археологически проучвания на древна крепост на връх Св. Неделя, между родопските градове Златоград и Неделино, откриха уникален за надморската височина кладенец. Първият прочит на археолозите е, че водното съоражение, което тепърва ще бъде проучвано, е захранвало крепостта. 

Извършваните от археолозите проф. Николай Овчаров и д-р Николай Бояджиев разкопки се финансират от общините Златоград и Неделино. Те се подготвят от 5-6 години, но едва сега става възможна същинската дейност на терен.

Народната памет е запазила спомена за героичната отбрана на тукашните крепости в драматичните времена на османското нашествие в този край. Именно на такова място през следващите три седмици ще се проведат археологическите проучвания, пояснява проф. Николай Овчаров.

"Тук има страшно много легенди. Около Златоград се носят непрекъснато легенди. Т. нар. Кръстата гора – четири параклиса, които са на кръст. Тук е единият от краищата на кръста, на този връх – Св. Неделя, на който през 1924 г. е построен този параклис. Имало е оброчище, на това място явно е имало някакви далечни спомени в населението. През годините са откривани доста неща на върха. Виждат се части от крепостни стени, при правенето на основите на параклиса излиза един цял питус и няколко фрагментирани, делви от 5-6 век на видима възраст. И най-интересното – кладенецът на върха на планината. Тук сме на около 900 метра надморска височина, кладенецът е дълбок почти 20 метра. До този момент не е откриван на такава височина кладенец, което може да значи само едно – този кладенец е обслужвал крепостта. Крепостта, която очевидно се е намирала тук, е имала автономно водоснабдяване. Това е нещо уникално."

Наред с археологическите разкопки, кладенецът ще бъде изцяло изследван и ще бъде замерена истинската му дълбочина, уточнява проф. Овчаров. Той смята това за уникален пример за подобно водоснабдително съоръжение в целия район на Родопите.

Още през първите дни от разкопките са установени ранно-византийски градежи от 5-6 век, информира д-р Николай Бояджиев, ръководител на археологическите проучвания.

"Първите дни се попадна на крепостна стена с дебелина 1,30 м, градена от камъни, споени с хоросан. Тя със сигурност се датира в 5-6 век, времето на голямото крепостно строителство на Балканския полуостров. Очакваме да засечем и средновековен период на обитаване. Кладенецът е на южното било на крепостта. Интересно съоръжение, в нашата част на Родопите, западната, не ми е известно да има друг кладенец. Водоснабдяването е ставало с щерни, събирана е атмосферна вода. Видимо наоколо няма изявен водоизточник. На тази голяма височина такъв дълбок кладенец е доста интересно като такъв тип съоръжение."

Археологическите проучвания ще продължат до началото на ноември. 

Снимки: Радостина Чернокова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02