"Баща ми е много артистичен, а майка ми е режисьор-аниматор, може би от нея съм наследила желанието за сцена и за изява, баба ми, която е австрийка, имаше много силно чувство за артистизъм". Това сподели за "Нощен Хоризонт" в поредицата "Магията на театъра" актрисата от Народния театър Стефания Колева.
Актрисата е и сертифициран арт терапевт. Тя е и една от актрисите в проекта "Пеещи артисти".
"Бях много привързана към баба ми, тя беше моята любима баба. Научи ме на лекота, тя беше изключително мъдър човек с много хубаво усещане за живота, лекота, умееше да излиза от ситуации, да се бори с неприятностите, да издрапва негативните мисли, много позитивна и с много широко сърце", каза още Колева. И допълни:
"Когато бях в 10-11 клас, ходех за кратко в една театрална школа. Но винаги съм смятала, че мога да променя нещо с това, което ще кажа от сцената. Подготвих се за кандидатстването в НАТФИЗ не много сериозно, защото бях приета преди това право в СУ. След това разбрах, че това не е моето и за изпитите в НАТФИЗ се подготвих набързо, защото те бяха есента след няколко месеца", спомни си още актрисата.
Първо е приета в специалността - "Актьорство за куклен театър", но по-късно се е прехвърлила в класа на Стефан Данаилов.
"Стефан не беше типичен учител, той по-скоро ни учеше на занаята, което е по-важното. Да не летиш в облаците, да имаш реална представа къде си, за какво ставаш, какви са ти възможностите, изключително широко скроен беше, нямаше дидактично и умозрително преподаване, а живото актьорско майсторство, което всъщност трябва да се практикува. Сега от дистанция на времето разбирам, че театърът за мен е един паралелен живот, който много обичам", разказа още актрисата.
Стефания Колева завършва актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Стефан Данаилов. През 1996 година е поканена и постъпва в трупата на Театъра на българската армия. Сред най-известните роли, които изпълнява са: Барбарина в „Красива птичка с цвят зелен“ от Карло Гоци, Емилия Галоти в „Емилия Галоти“ от Готхолд Лесинг, Маргарита в „Много шум за нищо“ от Уилям Шекспир, Светла в „Буре барут“ от Деян Дуковски, Жанета в „Одисей пътува за Итака“ от Константин Илиев, Наташа в „Майстора и Маргарита“ от Михаил Булгаков, в „Ножица трепач” и много други. През 2008 г. постъпва на работа в „Модерен театър“, а през 2010 г. става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“. Ето и някои от ролите на първата ни сцена: Лейди Чилтърн в „Идеалният мъж“ от Оскар Уайлд, Клеопатра Максимовна в „Животът е прекрасен“ по Николай Ердман, Мисис Форт във „Веселите уиндзорки“ от Уилям Шекспир, Авитох в „Процесът против богомилите“ от Стефан Цанев, Катерина в „Неодачници“ по Максим Горки, Ненка Павловица в „Наблюдателите“ от Константин Илиев, Люси Розен в „Теремин: музика, любов и шпионаж“ от Петър Зеленка и други.
Стефания Колева е позната на зрителите и от малкия екран. Запомнящи са нейните участия в сериалите „Тя и той“; „Клиника на третия етаж“; „Полицаят от края на града“; „Женени с деца в България“ и други.
Актрисата е носител на наградата за изгряваща звезда на Фестивала „Нова българска драма“ 2006 в Шумен за ролята на Филипа в „Змийско мляко“ от Теодора Димова. Номинирана е за „Златен кукерикон“ 2018 за комедийна женска роля за ролята на Ребека Шултайс в „Алонсо“ от Щефан Фьогел в Театър „София“. Има номинация и за най-добра женска роля в категория – Comedy TV Series на „50 Festival de Television de Monte – Carlo“ 2010.
Още по темата слушайте в интервюто на Пламена Бачийска със Стефания Колева.
Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..
Образователната система страда от липса на отношение като към човека и към децата от всички страни в образователния процес - родители, учители...