"Баща ми е много артистичен, а майка ми е режисьор-аниматор, може би от нея съм наследила желанието за сцена и за изява, баба ми, която е австрийка, имаше много силно чувство за артистизъм". Това сподели за "Нощен Хоризонт" в поредицата "Магията на театъра" актрисата от Народния театър Стефания Колева.
Актрисата е и сертифициран арт терапевт. Тя е и една от актрисите в проекта "Пеещи артисти".
"Бях много привързана към баба ми, тя беше моята любима баба. Научи ме на лекота, тя беше изключително мъдър човек с много хубаво усещане за живота, лекота, умееше да излиза от ситуации, да се бори с неприятностите, да издрапва негативните мисли, много позитивна и с много широко сърце", каза още Колева. И допълни:
"Когато бях в 10-11 клас, ходех за кратко в една театрална школа. Но винаги съм смятала, че мога да променя нещо с това, което ще кажа от сцената. Подготвих се за кандидатстването в НАТФИЗ не много сериозно, защото бях приета преди това право в СУ. След това разбрах, че това не е моето и за изпитите в НАТФИЗ се подготвих набързо, защото те бяха есента след няколко месеца", спомни си още актрисата.
Първо е приета в специалността - "Актьорство за куклен театър", но по-късно се е прехвърлила в класа на Стефан Данаилов.
"Стефан не беше типичен учител, той по-скоро ни учеше на занаята, което е по-важното. Да не летиш в облаците, да имаш реална представа къде си, за какво ставаш, какви са ти възможностите, изключително широко скроен беше, нямаше дидактично и умозрително преподаване, а живото актьорско майсторство, което всъщност трябва да се практикува. Сега от дистанция на времето разбирам, че театърът за мен е един паралелен живот, който много обичам", разказа още актрисата.
Стефания Колева завършва актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Стефан Данаилов. През 1996 година е поканена и постъпва в трупата на Театъра на българската армия. Сред най-известните роли, които изпълнява са: Барбарина в „Красива птичка с цвят зелен“ от Карло Гоци, Емилия Галоти в „Емилия Галоти“ от Готхолд Лесинг, Маргарита в „Много шум за нищо“ от Уилям Шекспир, Светла в „Буре барут“ от Деян Дуковски, Жанета в „Одисей пътува за Итака“ от Константин Илиев, Наташа в „Майстора и Маргарита“ от Михаил Булгаков, в „Ножица трепач” и много други. През 2008 г. постъпва на работа в „Модерен театър“, а през 2010 г. става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“. Ето и някои от ролите на първата ни сцена: Лейди Чилтърн в „Идеалният мъж“ от Оскар Уайлд, Клеопатра Максимовна в „Животът е прекрасен“ по Николай Ердман, Мисис Форт във „Веселите уиндзорки“ от Уилям Шекспир, Авитох в „Процесът против богомилите“ от Стефан Цанев, Катерина в „Неодачници“ по Максим Горки, Ненка Павловица в „Наблюдателите“ от Константин Илиев, Люси Розен в „Теремин: музика, любов и шпионаж“ от Петър Зеленка и други.
Стефания Колева е позната на зрителите и от малкия екран. Запомнящи са нейните участия в сериалите „Тя и той“; „Клиника на третия етаж“; „Полицаят от края на града“; „Женени с деца в България“ и други.
Актрисата е носител на наградата за изгряваща звезда на Фестивала „Нова българска драма“ 2006 в Шумен за ролята на Филипа в „Змийско мляко“ от Теодора Димова. Номинирана е за „Златен кукерикон“ 2018 за комедийна женска роля за ролята на Ребека Шултайс в „Алонсо“ от Щефан Фьогел в Театър „София“. Има номинация и за най-добра женска роля в категория – Comedy TV Series на „50 Festival de Television de Monte – Carlo“ 2010.
Още по темата слушайте в интервюто на Пламена Бачийска със Стефания Колева.
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..
На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..
Документалният филм, посветен на цигуларя Васко Василев , тръгва по кината в цяла България от 28 февруари. Лентата е озаглавена "Васко и цигулката". Нейни автори са журналистите от "Нова телевизия" Лора Крумова и Мария Йотова , а продуцент е MADinBG. Разпространител е "Александра филмс". Оператор на "Васко и цигулката" е Добромир Иванов, монтаж..
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър..