"Хартията е много интересен материал, защото от парче хартия или картон можеш да направиш абсолютно всичко, стига да си достатъчно упорит. Да имаш въображението и хъса да го направиш! Според мен е супер интересно да се експериментира с хартията в плоския й вариант. Опитвам се да се възползвам от рамката, в която тя ме слага с качествата си, но се старая и да ги прескоча, за да постигна моите цели."
Тя е Цветана Недева, очите й са омагьосващо сини, а косите червени. Влюбена е в книгите. Притежава и умения на реставратор, защото след като се отказва от специалност "Мода" записва "Библиотечно-информационни науки" в Софийския университет. Всеки книгоман би й завидял за колекцията от повече от 500 детски книги. У дома има едни от най-големите вдъхновители за своите причудливи творения и това са децата й - Кай на 7 и Пирина на 5.
Хартиеното изкуство на Цветана e пътешествие из многолики приказни светове, в които изненади дебнат отвсякъде. Можете да видите част от творенията на Цвети на витрини, като част от сценографията на различни фотосесии, както й в блога й Kinderlist - https://www.facebook.com/kinderlistblog/.
"Много обичам pop up изданията - панорамните книги от нашето детство, които аз имах като малка, но за съжаление съсипахме заедно с брат ми и сестра ми. В последствие реших да възстановя тази колекция, която имах като дете. До момента почти съм успяла да събера абсолютно всички издания с нетрадиционно книжно тяло, издавани преди 2000-та година.", разказва Цвети.
"С хартията се намерихме супер случайно. След като прекъснах да уча "Мода", аз записах "Библиотечно информационни науки" в Софийския университе. Там отново се възроди любовта ми към книгата. Припомних си любимите ми приказки, изрових ги от кашоните. По това време се роди и синът ми и покрай него реших да направя блог за детски книги, в който да представям любимите си издания."
"Ароматът на книгите ме връща към библиотеката на баба ми. Когато пазарувам книги от антикварници, много обичам да си купувам такива с написани послания. Те също ми носят много мили спомени, защото обикновено обръщенията са такива, които не сме свикнали да срещаме в нашето ежедневие. Според мен това е нещо много ценно. Имах преподавателка по „Реставрация на книгата“, на която много исках да покажа една моя книга, но ме беше срам от вида, в който тя изглеждаше. Когато й разказах, че книгата е в окаяно състояние, тя каза „Това е хубаво, означава, че книгата е била четена, тя е изпълнила предназначението си."
Един от последните проекти на Цвети е вдъхновен от китайски мит, който в един момент се прехвърля в японската култура.
"Става дума за рибите Кои, които плуват на ята по течението на Жълтата река, но в един момент решават да тръгнат обратно на него и стигат до един голям водопад, който те се опитват да прескочат. Тогава демоните се разгневяват, че рибите са толкова амбициозни. Започват да им създават препятствия с повече вълни и вятър. Голяма част от рибите се отказват и тук обичам да казвам, че тези риби биват абсолютно забравени. Но след 100 години една риба, която решава все пак да продължи да опитва, прескача този водопад и тогава боговете я превръщат в златен дракон.", разказва Цветана.
"Много лично приемам тази история, защото мисля, че хората, без да изпадат в крайности и без да стават твърде амбициозни, трябва просто със спокойствие, упоритост и вяра, да вървят към това, което искат да постигнат."
Цялото интервю с Цветана Недева чуйте в звуковия файл.
Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..