5 победи в стартове за Световната купа по ски, 12 подиума, един малък кристален глобус в слалома - това е кратката равносметка на 23-годишния норвежки алпиец Лукас Бротен, който вчера в Зьолден изненадващо обяви, че слага край на кариерата си заради конфликт с федерацията на страната. Това обаче не е единствения скандал около Зьолден, където от години в края на октомври започва новият сезон в алпийските ски със стартове в гигантския слалом при жените и мъжете. Активни и бивши скиори подкрепиха протестите на природозащитници срещу никому ненужното ранно начало на състезанията от Световната купа, което е причина за спорни строителни работи на глетчера Ретенбах в подготовка на състезанията.
Промените в Алпите се виждат с просто око - вместо вечен лед глетчерите разкриват сив камънак. Камерите на ледника Ретенбах са запечатали как организаторите на състезанията в Зьолден цяло лято подготвят днешния старт - багери изнасяха камъните от трасето, ратраци разтилаха консервиран от миналата зима сняг по пистата, само и само да има състезание. Заради високите температури производството на изкуствен сняг е невъзможно.
Климатичните промени не само не подминават ски спорта, а дори го застрашават - в това са убедени любителите на белите спортове, а както стана ясно още миналата година - и все повече бивши и настоящи състезатели от "белия керван". "Кому е нужно всичко това? Не ми влиза в главата! Хем миналата година обсъждахме въпроса, а сега всичко се повтаря", недоумява бившият германски слаломист Феликс Нойройтер. Олимпийският шампион Маркус Васмайер е по-сдържан: "Какво ще стане, ако открият сезона един месец по-късно", пита Васмайер. Същият въпрос зададе в интервю преди новия сезон и безспорната звезда при жените Микаела Шифрин: "Защо се опитваме да пригодим природата към нашия спорт, вместо да е обратното?"
Още миналата година австрийският алпиец Юлиян Шютер инициира петиция срещу ранните стартове, която е подписана от вече над 25 хиляди активни алпийци от целия свят: "ФИС така и не се отказа да ни замазва очите, че отдава значение на климатичните промени. И точно срещу това е нашата петиция", казва Шютер, който получи - меко казано - груб отговор от генералния секретар на австрийскиата ски федерация Кристиян Шерер: "Юлиян Шютер и подкрепилите го състезатели имат право на мнение, но в същото време може би трябва да се замислят, дали професията им е съвместима с убежденията, които имат."
Организаторите на стартовете в Зьолден също не разбират развихрилата се дискусия около началото на сезона още през октомври: "Тази година ще открием сезона за 30-ти път тук. Направили сме толкова много чудесни състезания! Имало е и трудни условия. Но публиката винаги е била въодушевена. Тази година изведнъж се появи критика. Естествено, няма да подминем критиката, но докато можем да организираме успешни стартове за Световната купа не виждам причина да се отказваме", казва Джак Фалкнер, шеф на съоръженията на глетчера Ретенбах и съорганизатор на състезанията. Вчера паднаха около 5 см сняг, но днес вече грее слънце, нови валежи скоро не се очакват и сухото време обърква плановете на състезателите, както обяснява слаломистът Линус Щрасер: "Тази година подготовката за сезона беше много трудна - сухо време, на глетчерите нямаше сняг. Чудехме се къде може да се тренира, от днес за утре размествахме тренировъчните лагери. Това изтощава, ", казва Щрасер. "Защо сезонът да не започва когато падне сняг? Зимите се изместиха, продължават до по-късно. Защо да не изместим и сезона? Така или иначе - от нас нищо не зависи, ние сме пешки на ФИС", добавя световният шампион в паралелния гигантски слалом Александър Шмид.
Климатичните промени застрашават обаче не само ски спорта, но и бизнеса в Алпите. Скъсяването на сезона принуждава ски зоните да търсят начин да се разширят, да строят нови писти и лифтове във високата част на планината, където е по-вероятно да има естествен сняг, или поне температурите да позволяват производството на изкуствен. "Ски зоните трябва да са големи, иначе не са атрактивни за туристите", допълва аргументите си Беате Рубачер-Лархер от управата на курорта Пицтал в Австрия: "Залагаме на устойчивото развитие на ски зоната, защото трябва да подсигурим работни места за региона. В крайна сметка ски курортите са и работодатели и носим отговорност за жителите в долината", казва още тя.
"За природозащитниците това обаче не е приемливо", категоричен е Тобиас Хип от екосдружението "Алпи" в Бавария, Германия, който посети миналата седмица Зьолден в съседна Австрия: "За нас като природозащитна организация това което се случва на ледника, само и само да се проведе състезанието, е прекомерна намеса в природата. В Бавария ситуацията е по-добра, няма планове за разширяване на ски зоните, но гледаме с тревога към съседна Австрия, където категорично преминаха всякакви граници. Там превръщат високопланински ледници в ски курорти."
Темата отдавна е застигнала и политиката в Австрия: "Криматичните промени не могат да се отричат. Не мога да разбера защо е необходимо толкова категорично да се настоява стартовете за Световната купа да започват толкова рано. Федерациите трябва да се замислят. Кому е нужно да се провеждат състезания на последните жалки остатъци от глетчера", пита Леоноре Гевеслер, министър на околната среда от съуправляващата във Виена партия на Зелените.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..